Holandské coffeeshopy: Silné kafe pro odpůrce, zážitek pro turisty. Na co si dát pozor?

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 56272x

Holandské coffeeshopy patří ke koloritu Holandska.

Vyberte si z našich 12 zájezdů do AmsterdamuZobrazit zájezdy

Víte, že…

Marihuana v Nizozemsku není legální? Je a vždy byla pouze tolerována.

Holandské coffeeshopy jsou nizozemským unikátem a magnetem pro mnohé turisty cestující do země tulipánů. Navzdory protidrogové politice posledních let si stále ještě můžete dopřát návštěvu těchto zařízení, ve kterých si dáte marihuanu i hašiš zcela beztrestně. Jak to v takovém coffeeshopu chodí a na co si dát pozor?

V Nizozemsku najdete na sedm stovek coffeeshopů, z nichž více než dvě stě se nachází v samotném Amsterdamu. Podniky, jejichž nabídku tvoří lehké drogy, existují v každém větším městě. Ne vždy je ale odhalíte. Některé se zaměřují na turisty a jejich výlohy jsou ozdobené konopnými listy a rastafariánskými barvami, jiné (a většinou o to lepší a útulnější) se specializují především na domácí klientelu a pokud s sebou nemáte místního znalce, nerozeznáte je od obyčejné kavárny.

Mají coffeeshopy utrum?

Blíží se úsvit drogové turistiky do Amsterdamu? Blíží se úsvit drogové turistiky do Amsterdamu?

Turisty cestující do Holandska láká představa, že koupě dvougramového pytlíčku je stejně bezproblémová jako dojít si pro peprmintové bonbony do supermarketu. To se ale v posledních několika letech příliš nezdá holandským pohlavárům, a tak se i v našich médiích můžete čas od času dočíst o různých zákazech, omezeních nebo dokonce plánovaném finálním uzavření těchto podniků.

Statistiky tvrdí, že každý čtvrtý turista mladší 25 let, který přijede do Amsterdamu, tak činí především kvůli dostupným drogám. Amsterdamské coffeeshopy mají vyšší návštěvnost než Muzeum Van Gogha nebo místní kostely a ročně jeden coffeeshop prodá nejméně sto kilogramů cannabis. Na jednu stranu trochu smutná fakta, na stranu druhou nemalé příjmy z turismu, ze kterých těží i restaurace, hotely a jiná turistická zařízení.

Propustka jménem wietpas

Interiér coffeeshopu se od klasické kavárny často nijak nelišíInteriér coffeeshopu se od klasické kavárny často nijak neliší

Zatím si můžete liberální drogové atmosféry užívat i vy – záleží však na tom, kde v Holandsku budete pobývat. Ministerstvo spravedlnosti totiž nedávno zavedlo tzv. wiet-pasy – klubové karty, jejichž držiteli se mohou stát pouze obyvatelé Nizozemska a které opravňují k návštěvě coffeeshopu. Zahraniční turisté tak mají smůlu, pokud je do coffeeshopu nezavede Holanďan, který wiet-pas vlastní.

Wiet-pasy jsou však vyžadovány pouze v některých holandských městech a na internetu můžete snadno najít mapu s místy, kde je návštěva coffeeshopů turistům zapovězena a kde nikoliv. Dobrou zprávou pro vyznavače lehkých drog je to, že například v Amsterdamu nebo Rotterdamu toto omezení zatím neplatí. 

První coffeeshop: The Bulldog

The Bulldog - první holandský coffeeshopThe Bulldog - první holandský coffeeshop

Vůbec první podnik s názvem coffeeshop údajně založil člověk jménem Henk Vries, sponzor hokejového klubu Amsterdam Bulldogs. Svůj podnik proto nazval „The Bulldog“ a umístil jej do bývalé policejní strážnice v centru Amsterdamu na náměstí Leidseplein, kde se tato nejslavnější drogová kavárna světa nachází dodnes.

The Bulldog je turistickou atrakcí číslo jedna, v Amsterdamu prý druhou nejnavštěvovanější, hned po plavbě po místních grachtech. Podnik dokonce organizuje komentované prohlídky pro turisty a na jeho stěnách visí četné fotky celebrit, které si v něm dopřávaly divoké jízdy.

Jak už to tak bývá, Vries založením tohoto podniku odstartoval pořádný boom a krátce nato jako by se s coffeeshopy roztrhl pytel. A jako každý, kdo obchoduje s drogami, i sám Vries pohádkově zbohatnul – dnes vlastní kromě pěti coffeeshopů také hotel, obchody se suvenýry a půjčovnu kol.

Jak to chodí v drogových kavárnách

Dobrá káva a joint - běžná objednávkaDobrá káva a joint - běžná objednávka

Pokud se do coffeeshopu chystáte poprvé, překvapí vás šíře nabízeného sortimentu. V nabídce těch větších podniků obvykle najdete jak marihuanu, tak hašiš v mnoha druzích. Zakoupit si je můžete buď v sáčku, nebo si rovnou koupit ubalenou cigaretu - tzv. jointa. Kouřit se dá také pomocí skleněnek nebo různých jiných pomůcek, na které neznalec bude jen nevěřícně koukat (příkladem může být něco na způsob obrovského igelitového sáčku).

Pokud s marihuanou nemáte žádné nebo jen minimální zkušenosti, nehrajte si na světáky a poraďte se s obsluhou. Budete-li vybírat pouze podle názvu, může se vám stát, že si vyberete tu nejsilnější formu a místo zábavného večera si užijete pořádnou nevolnost. Pro fajnšmekry jsou v nabídce silné druhy jako Skunk nebo White Zoombie obsahující až 15 % THC.

Mimo to v nabídce najdete většinou i různé koláčky, muffiny a sušenky, případně i čokoládu obsahující konopí. I na ty si dejte velký pozor – jejich účinek se totiž projevuje až za delší dobu a mnoho zákazníků (zvlášť těch, kteří už si před konzumací zakouřili jointa) jich spořádá několik, protože mají pocit, že „to na ně nepůsobí“. Účinek se ale může dostavit až po hodině a budete se divit, co s vámi nevinně vypadající sladkost udělá.

Na co si dát pozor?

Na baru vám drogy naváží, jako když kupujete třeba mletou kávuNa baru vám drogy naváží, jako když kupujete třeba mletou kávu

Kromě hesla „všeho s mírou“ a omezení pro turisty je při objevování coffeeshopů třeba myslet ještě na další věci. Abyste do zařízení tohoto druhu mohli vůbec vstoupit, musí vám být minimálně 18 let, v některých podnicích dokonce 21 let.

Pokud už s marihuanou máte zkušenosti, tak jistě víte, že s alkoholem nejde moc dobře dohromady – v drtivé většině coffeeshopů je proto konzumace alkoholu zakázána. Navíc v holandských kavárnách a restauracích platí zákaz kouření tabáku, coffeeshopy nevyjímaje. Cigaretu si tedy kuřáci musí zapálit přede dveřmi a marihuanu či hašiš zde nesmíte míchat s tabákem a můžete ji kouřit pouze čistou.

Jointa si můžete zakouřit i mimo prostor coffeeshopu: pamatujte však, že marihuana je sice tolerována, ale není legální. Zároveň je třeba myslet na povolené množství: v Holandsku u sebe můžete mít maximálně pět gramů lehké drogy, v případě, že jí budete u sebe mít více, hrozí vám pokuta nebo dokonce trestní stíhání. Samozřejmostí je zákaz převozu přes hranice.

Holandské zelené zlato a jiné „dobroty“

Nabídka smartshopů je opravdu pestráNabídka smartshopů je opravdu pestrá

Holandské marihuaně se jen tak něco nevyrovná. Dříve se konopné výrobky do Nizozemska dovážely, dnes je však v nabídce kvalitní domácí marihuana. Jmenuje se nederwiet a říká se jí také „zelené zlato“. Platí údajně za nejlepší na světě a silnější odrůdy můžou obsahovat až 13 % aktivní látky THC (pro srovnání: například nigerijská marihuana obsahuje jen 5 %).

Kromě coffeeshopů v Holandsku najdete také takzvané smartshopy, kam si můžete zajít na lysohlávky a jiné druhy omamných (většinou halucinogenních) houbiček. A věděli jste, že Nizozemsko je také evropským centrem pro výrobu extáze?

Cestování nabízí mnohé zážitky a je jen na vás, které z nich si vyberete. Rozhodnete-li se pro návštěvu coffeeshopů a budete-li si počínat rozumně, budete mít z vaší cesty po Holandsku o jeden zajímavý zážitek navíc.

Upozornění: Tento článek nijak nevybízí ke konzumaci lehkých drog, pouze mapuje historii a současnost coffeeshopů jako jednoho ze symbolů Holandska. 

Fotografie z Flickru licencovány pod CC BY 2.0.

Jste pro úplné uzavření coffeeshopů turistům?

Celkem hlasovalo 1371 čtenářů.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Holandska
30. 4. – 4. 5. 2025

To nejlepší z Holandska

13 490 Kč
z Ostravy

Vyberte si z mých 5 zájezdů

Holandsko / Nizozemsko (Amsterdam)

Amsterdam vás dostane

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do Amsterdamu

Zájezdy do Amsterdamu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 14. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/holandske-coffeeshopy/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024