Počasí v Holandsku: mírnější zimy i léta a příjemný větřík k tomu navrch

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 4. 2017 • Přečteno 18280x
TémataHolandsko

V létě může být vítr docela příjemný, zejména pokud chcete opustit rozpálená města v České republice.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do HolandskaZobrazit zájezdy

Nizozemí, často nazývané podle jedné ze svých částí Holandsko, je malý stát ležící na mořském pobřeží. Jeho klima je tedy zcela přímořské. Základní charakteristikou tohoto typu podnebí je velké ovlivnění mořem, které mění teplotu velmi pomalu. Pokud je v létě zahřáté, nestihne do zimy vychladnout a na pevninu se dostává teplejší vzduch. Když naopak v zimě zchladne, přináší v létě chladnější vítr, jelikož se zase pomalu ohřívá.

Kromě zmíněných teplejších zim a chladnějších lét v porovnání s kontinentálním klimatem je další charakteristikou přímořských oblastí vyšší vlhkost vzduchu, která je také dána přítomností moře.

Třetím prvkem je vítr. Záleží na tom, zda se na pobřeží nacházejí hory, které proudění vzduchu z moře zastaví nebo alespoň zpomalí. V případě, že země leží na pobřeží otevřeného moře nebo oceánu, je samozřejmě toto proudění silnější a výraznější.

Teploty v Holandsku

Holandsko láká hlavně na poznání zajímavých míst a kulturyHolandsko láká hlavně na poznání zajímavých míst a kultury

Kromě toho, že se země nachází na pobřeží otevřeného moře, je ještě důležité, že leží na severozápadě Evropy, což znamená, že moře je chladné. Nizozemí není klasickou turistickou destinací, kam se jezdí za koupáním v moři. Není zde ani velké množství pláží.

Léta jsou chladnější a mírnější než ve střední, východní nebo jižní Evropě. Teplotně se přibližují jižním částem Skandinávského poloostrova, který se nachází jen trochu severněji. Pokud máte zájem o poznávání zajímavých míst, a nikoli o opalování či koupání v teplém moři, je tato oblast přímo pro vás.

I zimy zde můžete strávit v příjemných teplotách, které obvykle neklesají pod bod mrazu. Návštěva Nizozemí je možná prakticky kdykoli, teplotní šoky či extrémy jsou zde zcela mimořádné.

Vlhkost vzduchu

Když se podíváte na mapu Nizozemí, uvidíte, že mořské pobřeží výrazně zasahuje do pevniny. Je zde obrovské množství zálivů, širokých ústí řek a hlavně kanálů, které jsou jednou z turistických atrakcí. S vodou se setkáte úplně všude, a to nejen s toky či se stojatou formou, ale je velmi pravděpodobné, že při své cestě i zmoknete. Sníh není až tak častý, v zimě se jedná spíše o smíšené srážky.

Dalším faktorem ovlivňující vlhkost vzduchu je absolutní rovina. V některých místech je dokonce nadmořská výška záporná. Země je rozlohou malá, proto nic nebrání moři v absolutním ovlivnění klimatu.

Čtení: Zájezdy do Holandska – srovnání a doporučení

Vítr

Větrné mlýnyVětrné mlýny

Jedním z typických znaků země jsou větrné mlýny. Země je velmi větrná, což opět způsobuje moře a absence jakéhokoli pohoří. Mlýny jsou častým cílem turistů, objevují se na různých pohlednicích a propagačních materiálech.

Kromě toho, že s velkou pravděpodobností při své cestě budete potřebovat deštníky, je třeba se připravit i na vítr. V létě může být docela příjemný, zejména pokud chcete opustit rozpálená města v České republice, ve kterých se nepohne ani lísteček.

Kdy navštívit Nizozemí

Vzhledem k menším rozdílům mezi zimou a létem je prakticky každé roční období vhodné k návštěvě. Pokud budete počítat se srážkami a s větrem, pak jistě budete spokojeni. Do Holandska se jezdí téměř po celý rok, hlavně na poznávací zájezdy.

Čtení na podobné témaNizozemské květinové šílenství: když se v tulipánech točí milionyPřečíst

Pokud však chcete vidět něco specifického, co jinde neuvidíte, určitě přijeďte na jaře. Kromě větrných mlýnů jsou pro Holandsko typické i tulipány. Když kvetou, jezdí se na ně dívat turisté z celé Evropy, neboť takové množství těchto nádherných květin nikde jinde neuvidí.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Holandsko / Nizozemsko

Holandsko vás dostane

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Holandska

Zájezdy do Holandska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-holandsko/Doporučujeme z Holandska

Nejnovější z HolandskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024