Hostina hāngi: unikátní chuť Nového Zélandu v tradičním i moderním hávu

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 6. 10. 2019 • Přečteno 2579x

Rádi ochutnáváte svět skrze jeho typické speciality? Nový Zéland jednu takovou má. Pokud tedy máte dost času a chuť poznávat, tady je...

Hāngi není žádné zaříkávadlo ani mystický maorský obřad. V našich zeměpisných šířkách se při oslavách narozenin, návštěvách a významných příležitostech peče dort, ti, kteří mají chalupu, zase třeba opékají sele. Maorové svým významným hostům připraví tradiční hostinu hāngi. Co si pod tajuplným názvem představit? 

Jídlo z jámy líp chutná, než zní

V současnosti se používají drátěné košeV současnosti se používají drátěné koše

Jak se tradiční hāngi připravuje? Vaši maorští hostitelé nejprve vyhloubí jámu v hloubce přes půl metru, naskládají tam rozžhavené lávové kameny a na ně ve speciálním, dříve látkovém a dnes spíše kovovém, „koši“ položí suroviny. 

Tímto způsobem se nejčastěji připravuje maso, dost často typické novozélandské jehněčí, společně se sladkými bramborami a dýní. Suroviny pak ještě Maoři zakryjí několika vrstvami listů nebo rohoží namočených ve vodě a zahrabají nebo pokryjí zeminou.

Je libo pečené, dušené, uzené? Nebo vše?

Počítejte s delší dobou přípravyPočítejte s delší dobou přípravy

Jídlo, obzvlášť maso připravené tímto způsobem, chutná našincům sice velmi nezvykle, ale delikátně! Specifická chuť vzniká tím, že díky způsobu přípravy se maso současně udí, peče i dusí.

Pokud jste pozvaní na tradičně připravované hāngi, raději se před tím naobědvejte i navečeřte a někdy počítejte i s přespáním. Často se totiž jídlo vloží na kameny večer a ráno se můžete těšit na nezvyklou, ale o to lepší snídani. 

Hāngi v moderním hávu

Potraviny jsou podloženy alobalemPotraviny jsou podloženy alobalem

V současné době se dá příprava značně zjednodušit i zkrátit. V moderních maorských zahradách často najdete připravené vyzděné jamky nebo velké drátěné koše. Do těch se naskládá dřevo, které se zapálí, a na něj se pak dají obyčejné cihly nebo železo. Druhé zmíněné se ale příliš nevyplatí, protože špatně udržuje teplo. To platí i v případě použití jiných kamenů než lávových. Usazené horniny se na rozdíl od vyvřelin v žáru rozpadají. 

Nad rozpálené kameny nebo cihly pak pán nebo paní domu položí drátěné koše, ve kterých je maso a zelenina podložené alobalem. Potraviny pak zakryje velkým navlhčeným plátnem. To zabraňuje spálení potravin a dodává páru, která maso dusí. 

Dobrou chuť...

Ochutnat hāngi je zážitekOchutnat hāngi je zážitek

Dnes se v koších na hāngi připravuje opravdu velké množství různých potravin, třeba i pudink. Nepředstavujte si ale náš tradiční vanilkový pudink s piškoty jako po obědě u babičky. Jedná se o ten slaný anglický pudink, jehož oblibu zbytek světa (kromě bývalých britských kolonií) nedokáže pochopit. 

Na závěr se jídlo dochutí kořením podle chuti domácích, především solí, pepřem a rozmarýnem a také česnekem. Listy taro dodají této podzemní pochoutce pro obyvatele střední Evropy nepříliš známou silnou pepřovou chuť. Tak tedy dobrou chuť! 

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hostina-hangi/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduPřihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2023