Maorové: původní polynéští obyvatelé Nového Zélandu aneb Co jste o svalnatých tanečnících haky nevěděli

Hana Teichmannová Hana Teichmannová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 10. 2018 • Přečteno 20524x

Snědá tvář, tmavé kudrnaté vlasy, mohutná stavba těla, především u mužů, a velké placaté nosy... To jsou Maoři.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Původními polynéskými obyvateli Nového Zélandu jsou Maorové. Historické teorie, které se prolínají s maorskými legendami, zapříčinily, že o původu a přesném osídlení této země mnoho nevíme. Víme však, že kultura Maorů z nich činí jeden z nejpodivuhodnějších národů na světě. Pojďte s námi zjistit víc! 

Věříte legendám nebo spíše historickým faktům? Na Novém Zélandu se obojí prolíná a pravda je zřejmě někde napůl cesty.

Pilíři maorské kultury jsou především legendy a víra. Podle legendy o osídlení Nového Zélandu mořeplavec Kupe připlul z ostrovů Hawaiki před více než 1000 lety a pojmenoval zemi Aotearoa (země dlouhého bílého mraku), tak jak ji v maorštině známe i dnes.

Historická fakta však poukazují na archeologické nálezy, které lze přiřadit až k roku 1280, tedy o několik stovek let později než tvrdí legenda.

Pro většinu z nás zůstává tato nejasnost záhadou a důležitým milníkem se stává objevení Nového Zélandu evropským mořeplavcem Abelem Tasmanem v roce 1642. Právě Abel Tasman a později James Cook jako první nasbírali poznatky o maorské kultuře a jejich tradicích.

Kanibalismus?! Ano, ale dnes se bát nemusíte...

O kanibalismu se spekulujeO kanibalismu se spekuluje

Existují spekulace o kanibalismu v jednotlivých kmenech. Samotný Abel Tasman se stal svědkem, když při vylodění několik jeho mužů bylo zabito a později naservírováno jako potrava.

Abel Tasman tehdy vyvázl bez zranění a záliv pojmenoval Moordenaarsbaai – záliv Vrahů. Později se od kanibalismu upustilo, především z náboženských důvodů.

Jiný kraj, jiný mrav: bolestivé tetování moko

Tradiční maorské tetování nazývané moko má dlouhou tradici a v minulosti se jednalo o velice bolestivý proces.

Doslova vytesávané tetování za pomoci kostěné dlátky a paličky mělo hluboký význam. Mezi kmeny sloužilo tetování na obličeji k identifikaci, neboť motivy jednotlivých kmenů byly odlišné.

V kmeni naopak množství tetování rozlišovalo náčelníky od válečníků a otroci ztráceli na moko nárok, neboť nebyli hodni posvátného procesu. 

Ženské moko mělo za úkol zdůrazňovat jejich krásu a osobnost. Plné rty s modrou barvou a obrazce na bradách byly pokládány za nejvyšší aspekt krásy.

Pozdrav hongi: oficiální uvítání v duchu tradice 

Pozdrav HongiPozdrav Hongi

Odlišný vzhled polynéského obyvatelstva lze vypozorovávat i dnes, přestože více jak 70 % obyvatel tvoří potomci přistěhovalců. Snědá tvář, tmavé kudrnaté vlasy, mohutná stavba těla, především u mužů, a velké placaté nosy.

Právě dotykem nosů a bodů mezi obočím Maorové vyjadřují úctu a respekt jeden k druhému, nespěchají a okamžik si vychutnávají, například společně s podáním ruky.

Hongi neboli pozdrav symbolizuje propojení spirituální energie a s velkou pravděpodobností se s touto zvyklostí setkáte v tradiční komunitě nebo při oficiálních návštěvách.

Bojový tanec: legenda, kterou znáte z TV

Mnoho z vás jistě zaregistrovalo osobitý nástup hráčů novozélandského klubu All Blacks, kteří před zápasem společným bojovým tancem zastrašují své soupeře. Tradice zastrašování válečníků tancem haka měla a má dodnes svůj význam. Zdůraznit fyzickou zdatnost a zvednout bojového ducha.

V minulosti do tance byly zakomponovány posunky naznačující, co protivníky čeká, například vytržení srdce z těla nebo uřezaní hlavy. Mohutné postavení, pokrčená kolena, vypnutá hruď a tleskání rukama o stehna jsou doplněny o akustické projevy tanečníků, spolu s mimikou (vyplazený jazyk a vykoulené oči) nahánějící strach.

Díky novozélandskému týmu je haka v dnešní době populární a pro diváka atraktivní. Kdo ví, možná právě tato maorská tradice a schopnost zastrašit soupeře dělá All Blacks dlouhodobě nejlepším ragbyovým týmem na světě.

Haka v autentickém prostředí 

Nejste-li fanouškem kontaktních sportů, stadion nemusí být jediným místem, kde si tento zážitek vychutnat. Především v městě Rotorua existuje několik komunit, které zprostředkovávají maorské večery.

Autentické prostředí, tradiční jídlo a seznámení s kulturou, bezpochyby spojenou s tancem haka, nabízí například Mitai Maori Village. Výborná organizace spolu s nezapomenutelným zážitkem vám dá možnost nahlédnout a porozumět kultuře, která je nám Evropanům velice vzdálená.

Talismany ve tvaru tradičních motivů

Maorské umění je pro turisty nejatraktivnější v podobě talismanů vyrobených ze dřeva, mušlí nebo nejznámějšího a velice ojedinělého kamene „greenstone“.

Láhvově zelený šperk se zpracovává na jižním ostrově v městečku Hokitika a cena šperků může dosahovat i stovky dolarů. Jednotlivé vzory a tvary se liší symbolikou. Každý motiv má svou tajemnou moc a funkci.

Bojovný národ narušen příchodem Evropanů

Jejich kultura je dnes už narušena přistěhovalciJejich kultura je dnes už narušena přistěhovalci

Dnešní Maorové se od těch tradičních podstatně liší, ale jejich hrdost zůstává. Snaha zachovat tradice a umění má velký vliv na soužití dnes maorské menšiny s přistěhovalci.

Jejich vztah se začal harmonizovat až počátkem 20. století, do té doby docházelo k značným konfliktům. Dnes novozélandská veřejnost mluví o vztazích nejasně, přičemž dochází k menším politickým neshodám zapříčiněných historií a spory o půdu.

Hana Teichmannová

Hana TeichmannováExpert Radynacestu.cz

Nezapomenutelný cestovatelský okamžik tvoří především lidé, které na své cestě potkáme.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/maori/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024