Turaida: středověké sídlo rižského arcibiskupa

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7277x

V blízkosti hradu stojí dřevěný Turaidský kostel z poloviny 18. století, což z něj dělá jeden z nejstarších dřevěných lotyšských kostelů.

Vyberte si z našich zájezdů do LotyšskaZobrazit zájezdy

Asi tři kilometry od Siguldy, na severním břehu řeky Gaujy se nachází nedávno zrekonstruovaný středověký hrad Turaida – v překladu Zahrada boha Thora. Hrad je bezesporu dominantou národního parku Gauja a patří mezi nejnavštěvovanější památkové objekty celého Lotyšska. K Turaidě vede pohodlná tříkilometrová silnice ze Siguldy a autobus sem návštěvníky přiváží každou hodinu.

Mnohem víc je však doporučována procházka pěší stezkou vybudovanou společnými silami lotyšských a amerických studentů, podél které narazíte na mnohé další přírodní zajímavosti, včetně největší lotyšské jeskyně.

Hrad, který se po výbuchu střelného prachu opravuje dodnes

Hrad TuraidaHrad Turaida

Současný hrad byl postaven na místě staré dřevěné livonské pevnosti a od roku 1214 byl dokonce významným sídlem rižských biskupů, kteří jej pojmenovali Země míru. Hrál důležitou ekonomickou, administrativní i vojenskou roli.

Ve 14. století byla postavena jižní část hradu, v 15. století spolu s rozšířením palných zbraní pak přebudovány hradby, nově postavena západní obranná věž, správní a hospodářské budovy. Když byl na počátku 18. století zasažen bleskem jeho sklad střelného prachu, byl hrad téměř zničen, následně opuštěn a několik let jen chátral.

V 60. letech 20. století, kdy se začalo s opravou, která do jisté míry pokračuje dodnes, zbývaly z hradu pouze ruiny obranných zdí, hlavní a polokulatá věž a západní část hradu.

Prohlídka hradu

Hradní věžHradní věž

Po zaplacení vstupného vás přivítá polorozbořená široká obranná věž z pálených červených cihel. Dominantou je však Hlavní věž, která stojí uprostřed celého areálu, protože byla původně postavena jako vyhlídková.

V případě nebezpečí sloužila i jako útočiště – proto byl původní vchod do ní vybudován až 9,5 metru nad zemí. Věž je téměř 40 metrů vysoká, v průměru má 13,5 metru a její zdi jsou 6,5 metru silné. Z věže je úžasná vyhlídka do širokého okolí.

Obnoven je i třípatrový západní blok budov, v nichž je instalováno muzeum o historii a vývoji hradu. Zhlédnout můžete i expozici o hradním vězení, hradních strážcích či dobových zbraních. Rozsáhlá expozice o době, kdy byl hrad sídlem rižského arcibiskupství, je k vidění v jižní věži.

Turaidský kostel – nádherná ukázka lotyšského lidového umění

V blízkosti hradu stojí dřevěný Turaidský kostel z poloviny 18. století, což z něj dělá jeden z nejstarších dřevěných lotyšských kostelů. Tato relativně malá stavba s modrou barokní věží se řadí k nejkrásnějším ukázkám lotyšské lidové architektury.

Vedle kostelíku je pamětní deska připomínající pověst o turaidské růži, u které se s oblibou fotografují manželé.

Sochařský park Lidových písní

Sochařský parkSochařský park

Myšlenka vytvořit v blízkosti hradu park se sochami symbolizujícími lidové písně o lásce, práci, přírodě či vlasti, kterých je lotyšská lidová tvorba plná, se zrodila u dvou místních architektek. Park byl pro veřejnost otevřen 7. července 1985 a v té době zde bylo nainstalováno 15 soch. Dnes je jich zde 22 a jsou převážně vytesány ze žuly.

Podhradí

Existence vesnice Turaida je známá již z dob, kdy zde založili první obranný hrad livonští rytíři. Význam podhradní vesnice logicky vzrůstal či klesal spolu s významem samotného hradu, největší slávy tedy dosáhla v době, kdy hrad sloužil jako letní sídlo rižského arcibiskupa.

Dnes ve vesnici náležející k hradu najdeme mnoho dochovaných lidových budov včetně sýpky, stájí, kovárny, rybárny a domu správce. V několika z nich jsou obchůdky se suvenýry, ostatní jsou běžné obytné domy.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Lotyšsko

Lotyšsko v záři jantaru

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lotyšska

Zájezdy do Lotyšska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-turaida/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024