Sigulda: ráj pro milovníky přírody

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8252x

Sigulda je od Rigy vzdálená pouhých 53 kilometrů.

Vyberte si z našich zájezdů do LotyšskaZobrazit zájezdy

Nevelké město Sigulda se rozprostírá na jižním břehu řeky Gaujy, v místech, kde se nachází její nejkrásnější úseky. Proto není vůbec divu, že už od poloviny 19. století patří mezi nejvyhledávanější vnitrozemská letoviska Lotyšska.

Celé okolí Siguldy je oblíbeným cílem milovníků více i méně náročné turistiky a obdivovatelů přírodních krás. Vhodné je také pro všechny, kdo holdují zimním sportům, nachází se zde totiž jedny z mála lotyšských lyžařských sjezdovek, a dokonce jediná bobová dráha v Lotyšsku, která splňuje olympijské standardy.

Sigulda je od Rigy vzdálená pouhých 53 kilometrů a je odtud jednoduše dostupná vlakem nebo po dálnici E77, která spojuje hlavní město Lotyšska s ruským Petrohradem.

Siguldské vyhlídky

Sigulský hradSigulský hrad

Jelikož městečko Sigulda vzniklo mezi kopci nad řekou Gaujou, je více než přirozené, že je v jeho okolí množství nádherných panoramat.

Jedna z vyhlídek se nachází nedaleko Siguldského hradu, bývalé pevnosti řádu livonských rytířů ze 13. století. Hned za hradem bychom našli velké venkovní pódium využívané ke každoročním letním Operním festivalům, které se zde konají od konce července do začátku srpna. Za pódiem se pak tyčí kopec, z něhož jsou nádherné vyhlídky do údolí řeky Gaujy i na masivní věž Turaidského hradu.

Z Pahorku umělců severně od centra Siguldy je možné zhlédnout celé panorama s hrady Turaidou i Krimuldou, řekou Gaujou i hlubokými lesy. Není vůbec divu, že si v 19. století, kdy bylo moderní zabývat se krajinomalbami, toto místo zamilovali malíři z celého Lotyšska i okolí.

Další skvostný výhled je z pahorku, na němž v minulosti stávala pevnost Satezele. Ta je dokonce spojována s legendárním náčelníkem, který se v těchto místech pokoušel zastavit postup německých rytířů do lotyšského vnitrozemí.

Oblíbenou vyhlídkou ruského cara Alexandra II. byl kopec, který byl na jeho počest pojmenován Císařský trůn či Císařova vyhlídka. Říká se, že car a jeho manželka zde během své návštěvy zasadili lípy, které tu rostou dodnes.
A aby těch vyhlídek nebylo málo, postavili Sigulďané na západě svého městečka originální turistickou atrakci, vyhlídkové kolo, z něhož je za hezkého počasí možno kromě údolí Gaujy vidět i hrady Turaida a Krimulda.

Sigulda pro milovníky zvířat

Místní farmy se zvířátkyMístní farmy se zvířátky

Asi 20 kilometrů od městečka se nachází hned několik zvířecích ZOO či farem, které je možno navštívit.

Největší z nich, safari More. bylo založeno v roce 1995 v Saulstari. Dnes zde chovají na 300 daňků a bílých jelenů. Zvířata už jsou natolik zvyklá na přítomnost lidí, že se k návštěvníkům nejen přiblíží, ale dokonce si od nich i vezmou něco na zub.

V nedaleké vesnici Salmini najdete mini ZOO se zástupci zvířecí říše téměř ze všech koutů světa: koně Převalského, romanovské ovce, francouzské trpasličí ovce, malé shetlandské poníky, peruánská trpasličí prasátka, australské klokany a samozřejmě lotyšské veverky .

Do třetice doporučujeme pštrosí farmu ve vesnici Indrani, která provozuje i obchod se suvenýry.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Lotyšsko

Lotyšsko v záři jantaru

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lotyšska

Zájezdy do Lotyšska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/sigulda/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024