Jurmala: třicetikilometrová pláž vyhledávaná i Chruščovem

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 14311x

Do Jurmaly se dá dopravit velmi snadno, leží jen 15 kilometrů od Rigy a vede sem jak silnice, taki železnice.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do LotyšskaZobrazit zájezdy

Jurmala se do češtiny překládá jako „Pobřeží“, a není snad příhodnějšího názvu pro pás několika menších přímořských letovisek, která se postupem času slila v jedno velké – dokonce největší v celém Lotyšsku.

Do Jurmaly se dá dopravit velmi snadno. Leží jen 15 kilometrů od Rigy a vede sem jak silnice, tak železnice. Díky dopravní dostupnosti, malebnosti okolí, 32 kilometrů dlouhé pláži s bílým pískem a příjemnému podnebí se Jurmala stala oblíbeným lázeňským střediskem už v době carského Ruska ­­ – a je tomu tak dodnes. Dnes je Jurmala v podstatě považována za předměstí Rigy.

Jedinečné architektonické dědictví

Jedinečné architektonické dědictvíJedinečné architektonické dědictví

V 19. století, v době turistického vzestupu Jurmaly, byly pro letovisko typické prosté dřevěné stavby, mnohdy bez výraznějšího hygienického zázemí, jejichž vzorem byl styl lotyšské lidové architektury a které uspokojovaly tehdy moderní „návrat k přírodě“. Mnohé z těchto budov secesního stylu se dochovaly dodnes. V Jurmale tak najdeme přes 4 000 dřevěných staveb, z nichž 414 památkově je chráněno.

Ještě větší rozmach zaznamenala Jurmala po 2. světové válce, kdy se stala oblíbeným cílem vyšší společnosti z celého Sovětského svazu. Zdejší oblast si zamilovali i pohlaváři jako Nikita Chruščov a Leonid Brežněv.

Na rozdíl od letovisek u Černého moře byla totiž Jurmala považována za modernější a „světovější“ a dovolené zde byly umožňovány za odměnu těm nejloajálnějším. V té době zde vyrostly velké hotely v typickém socialistickém stylu.

Jurmala na své atraktivitě neztratila. Dodnes je nejvyhledávanějším letoviskem v zemi. Nejezdí sem jen Rižané – dovolenou zde tráví lidé z celého Lotyšska. Co se týče architektury, převládají zde půvabné nízké dřevěné domky. Výstavba moderních hotelů se zde uplatnila jen v malé míře.

Zajímavé části Jurmaly

Městečko MajoriMěstečko Majori

Přirozeným centrem Jurmaly je městečko Majori se svou pěší promenádou plnou kavárniček, obchůdků se suvenýry a stánky se zmrzlinou.

Ve městečku Dzintari je zvláštností kousek pláže, který byl v době komunismu vyhrazen nudistům. Koupat se zde však mohli pouze v ranních hodinách – a ženy a muži odděleně. Na dodržení těchto pravidel dokonce dohlížely policejní hlídky! Nicméně, jak se dozvídáme z dobových pramenů, v hodinách vyhrazených ženám se v okolí pláže vyskytoval nápadný počet místních „gentlemanů“ vyzbrojených dalekohledy a kukátky.

Nejkrásnější, ale nejodlehlejší pláž se nachází v Bulduri, asi 4 kilometry od Majori. Toto místo bylo svého času překřtěno na „Edinburgh“ podle vévody z Edinburghu, zetě Alexandra II., který měl k Jurmale hezký vztah. Přesto, že je Bulduri nejméně navštěvovaná část Jurmaly, nachází se zde ty nejdražší pozemky v celém Lotyšsku.

Pláž Jurmaly – každý kousek se využívá k něčemu jinému

Krásné písečné plážeKrásné písečné pláže

Jemný bílý písek, mělké moře a atrakce pro děti dělají z Jurmaly ideální letovisko pro rodiny s malými dětmi. K dispozici jsou zde i fotbalová či volejbalová hřiště. Na jaře a na podzim si na své přijdou hledači pokladů ­­ – v těchto obdobích totiž moře vyplavuje kousky jantaru.

Jurmalská pláž je opravdu dlouhá, a proto má každá část trošku jiný charakter. Pláže v Majori a Bulduri se pyšní modrou vlajkou a jsou vhodné pro klidný relax, v Dubulti a Dzintari se pořádají volejbalové a fotbalové turnaje, a Pumpuri je nejvhodnější pro windsurfing a kiting.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Lotyšsko

Lotyšsko v záři jantaru

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Lotyšska

Zájezdy do Lotyšska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jurmala/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024