Jak používat japonský záchod aneb Nenechte se spláchnout!

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 9. 2019 • Přečteno 17397x

Hudba dle přání, bidet na jeden stisk, falešné spláchnutí, samočistící prkénko, vyhřívání, nebo dokonce masáž! To vše si můžete dopřát na japonské toaletě.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Japonsko je země plná technologií a tu používají, kde se dá, dokonce i co se toalet týče... V této zemi je opravdu rozsáhlá toaletní kultura. Nejen že si tu můžete sednout na vyhřívané prkénko a pustit si šumění moře, záchod vás i umyje nebo namasíruje, někdy je ale těžké od sebe rozličné funkce rozeznat a správně je použít. Máme pro vás proto malý návod, jak si „trůnění“ v Japonsku užít bez stresu. 

Lekce první: Kam si sednout

Tradiční japonský záchod v zemiTradiční japonský záchod v zemi

Pokud navštívíte Japonsko, můžete se setkat se dvěma typy záchodů. Tradičním japonským záchodem, který se velmi podobá třeba tureckému záchodu, a záchodem západního typu, na který jsme zvyklí z domova.

Jenže rozdíly nekončí pouze tady, většina veřejných záchodů v metru nebo v restauracích a kavárnách má několik speciálních funkcí, jak si posezení užít nebo zpříjemnit.

Bohužel hodně z nich je popsáno jen v japonštině a občas v angličtině. Doprovodné piktogramy také nejsou vždy zcela jasné, a tak je někdy složité přijít i na to, kterým tlačítkem se vlastně splachuje. Hlavně když slyšíte, že za dveřmi záchodku už se dělá fronta...

Komfort nebo zbytečnost? 

I když to vypadá složitě, nepanikařte!I když to vypadá složitě, nepanikařte!

I když japonský záchod má víc tlačítek než váš ovladač na televizi, nepanikařte. Všechny níže uvedené funkce může záchod nabídnout a pomoci vám tak při jeho používání.

Možná si nakonec na tenhle komfort zvyknete a budete si chtít pořídit japonského společníka i domů. 

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Samosklopné prkýnko a jiné vychytávky

Posezení na záchodě si zpříjemněte hudbouPosezení na záchodě si zpříjemněte hudbou

1. Hudba

Sezení si můžete zpříjemnit hudbou, kde je možnost nastavit si i hlasitost. Hudba tu ale není pouze pro relaxaci, jako například takzvané otohime (v překladu zvuky princezny). Zakrývají se jimi zvuky, které nechcete, aby slyšel někdo jiný. Přehlušíte je například falešným spláchnutím nebo zvukem tekoucí vody.

Může se nám to zdát zvláštní, ale mnoho žen je v Japonsku zahanbeno už jen představou, že je během vykonávání potřeby někdo uslyší. Proto při používání toalet neustále splachovaly, a tak se plýtvalo velikým množstvím vody. To ale vyřešil onen zvuk otohime. Odhaduje se, že se tím ušetří až 20 litrů vody na jedno použití.

2. Samočistící prkénko

U některých starších záchodů máte pořád ještě ubrousky a dezinfekční gel na prkénko, které musíte obsloužit ručně, ale ty nové mají samočistící rám, který se po použití sám vyčistí.

3. Bidet 

Pokud chcete ušetřit toaletní papír, Japonsko má odpověď. Po stisknutí tlačítka vám proud vlažné vody nebo spreje umyje pozadí bez toho, aniž byste se museli více namáhat.

4. Spláchnutí

Spláchnout můžete páčkou, která je za prkénkem, nebo tlačítkem. Pokud žádná z těchto věcí není k nalezení, znamená to, že se záchod sám spláchne, když odejdete.

U některých záchodů je mnoho dalších funkcí, včetně té, kdy se prkénko automaticky zahřívá na 30 až 40 stupňů Celsia, což určitě oceníte během zimních dnů. Některá vám dokonce dokáží dokonce udělat i masáž!

Jaké záchody jsou v Japonsku nejpoužívanější?

TOTO je jeden z největších toaletních výrobců na světěTOTO je jeden z největších toaletních výrobců na světě

Firma TOTO je jedním z největších toaletních výrobců na světě a byla založena už v roce 1917. V Japonsku si v této společnosti můžete vyzkoušet showroom, kde prodávají veškeré modely, a vysvětlí vám celou filozofii společnosti a práci se zákazníky.

TOTO se těší tak velké oblibě, že většina záchodů v Japonsku je právě od společnosti TOTO, ať už navštívíte restauraci, veřejné záchody, nebo soukromý dům. Nejsou totiž jen technologicky skoro dokonalé, ale jsou zároveň ekologické.

Pár toaletních pantoflí

Speciální pantofleSpeciální pantofle

V japonské kultuře existuje tendence oddělit oblasti na čisté a nečisté a kontakt mezi těmito oblastmi omezit na minimum. Například vnitřní část domu je považována za čistou oblast, zatímco vnější část domu je považována za nečistou.

Aby byly obě části řádně odděleny, jsou boty před vstupem do domu sundány buďto venku, nebo v předsíni, aby se nečisté boty nedotýkaly čisté oblasti uvnitř domu.

Historicky byly toalety umístěny mimo dům a boty se nosily „na výlet“ na záchod. V dnešní době je záchod téměř vždy uvnitř domu a hygienické podmínky se výrazně zlepšily, ale záchod je stále považován za nečistou oblast.

Aby se minimalizoval kontakt mezi nečistou podlahou toalety a čistou podlahou ve zbytku domu, mnoho soukromých domů a také některé veřejné toalety mají tyto speciální toaletní pantofle, které se nazouvají jen pro použití záchodu.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-pouzivat-japonsky-zachod/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024