Marimo: malý zelený chlupatý mazlíček aneb Hit pro vaši domácnost – řasokoule

Barbora Žižková Barbora Žižková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 4. 2019 • Přečteno 12273x

Marimo je druh vláknitých zelených řas, které se vyskytují v jezerech v severních oblastech světa. Čím dál častěji ale patří i k výzdobě.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Řasokoule mohou dorůst z průměru půl centimetru až do velikosti basketbalového míče?

Pokud uvažujete nad domácím mazlíčkem a nemáte čas venčit psa nebo krmit kočku a chcete zkusit něco méně náročného, zkuste si pořídit řasokouli zelenou. Kousek japonské přírody si můžete dovézt třeba jako „živý“ suvenýr z Japonska – místa, odkud současný hit skutečně pochází.

Co vlastně to marimo je? Jde o druh vláknitých zelených řas, které se vyskytují hlavně v jezerech v severních oblastech světa. V angličtině se marimo často nazývá „jezerní koule“ nebo „mechové kuličky“. Mezi ostatní jezerní flórou jsou ale vzácným fenoménem.

Tyto koule řas jsou totiž tvořeny pohybem vody v jezeře. Rostlina potřebuje paprsky světla, proto se převaluje a vzniklé polonie tak mají krásně kulatý tvar a mohou se volně „pohybovat“ po dně jezera. 

Kde marimo nalézt ve volné přírodě

Na řasokoule můžete narazit i ve volné příroděNa řasokoule můžete narazit i ve volné přírodě

Nemusíte kvůli marimu cestovat až do Japonska, řasokoule se vyskytují také na Islandu, v Estonsku, ve Skotsku nebo Švýcarsku. Teprve v roce 2014 byly objeveny také v Austrálii.

V Japonsku se marimo vyskytují v jezerech severních oblastí. Například severozápadně od Sappora, hlavního města Hokkaido, se nachází jezero Akan, kde se řasokoulím velmi daří. Divoká koule je v Japonsku od roku 1920 chráněným druhem a je významnou součástí místního ekosystému.

Každý říjen probíhá v oblasti Hokkaido třídenní Marimo festival, všude se také dají sehnat suvenýry připomínající tyto zelené koule.

Festival pořádá, dnes již menšinová, komunita Ainu, původní obyvatelé ostrova Hokkaido. Každá kmenová skupina má své vlastní jedinečné tance a náboženství.

Podle tradiční víry Ainů marimo připomíná svět samotný; každá strana je osvícena světlem, aby mohla růst, a potřebuje rovnováhu, aby se udržovalo.

Nový světový fenomén

Velikostně se mohou přiblížit až basketbalovému míčiVelikostně se mohou přiblížit až basketbalovému míči

Řasa je rok od roku populárnější, a tak dnes má i svého maskota – Marimokkori. Tento pohádkový charakter (zelený panáček s jednoduchými rysy) pomáhá řasokouli lépe propagovat a zároveň klade lidem na mysl důležitost ochrany čisté přírody, ve které marimo žije.

Chráněnou řasu si samozřejmě nemůžete sami vylovit a přivést domů. Ale i v oblasti jezera Akan najdete informační stánek pro turisty, který prodává malá marima jako suvenýr, aniž by tím zničili ekosystém jezera.

Čtení na podobné téma5 okouzlení japonskou přírodou, která musíte zažít na vlastní kůžiPřečíst

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Řasa jako domácí mazlíček

Oblíbené jsou u akvaristůOblíbené jsou u akvaristů

Spousta lidí chová mnoho druhů zvířat či ryb za různým účelem. Pokud ale hledáte nenáročného mazlíčka, který nepotřebuje nakrmit nebo vyvenčit, marimo je vaše ideální volba. Lidé si zamilovali jeho tvar a roztomilost. 

A jak se o marimo starat? Je velice nenáročné, potřebuje pouze málo světla a malé akvárium s vodou. Koule se sama otáčí, aby si zachovala kulatý tvar.

Pokud v akváriu začne šišatět, má nedostatek místa, a proto potřebuje manuálně otočit. Je vhodné jednou za pár týdnů koule zbavit nachytaných nečistot mačkáním rostliny v akvarijní vodě.

Takže ani fyzický kontakt vám nebude chybět. Vlastně i tím, že marimo za vhodných podmínek roste, tak trochu připomíná opravdové zvíře. Při dobrém udržování vám může vydržet až sto let!

Díky jeho dlouhověkosti se o něm vypráví i romantická legenda o dvou milencích, kterým byla jejich láska zapovězena a nemohli být spolu. Z žalu skočili oba do vody a jejich srdce se proměnila v marimo. Proto se říká, že marimo přinese srdci to, po čem touží.

Pokud vás marimo zaujalo, dá se koupit i u nás ve specializovaných obchodech. Díky jeho popularitě na něj můžeme narazit dokonce i v zahradnických potřebách nebo v akvaristice.

Barbora Žižková

Barbora ŽižkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Člověk se nesmí bát, jen tak najde sám sebe.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/marimo/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024