Jeruzalém: praktické rady a tipy na návštěvu věčného města

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 27032x

Svaté a věčné město Jeruzalém je velkým lákadlem návštěvníků a opravdovým zážitkem.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tip pro Vás:

Při placení zvolte raději šekely než dolary! Cena suvenýrů i jídla tak vyjde levněji. 

Svaté a věčné město Jeruzalém je velkým lákadlem návštěvníků a opravdovým zážitkem, ovšem stojí za to být na nástrahy a specifika tohoto neopakovatelného města připraveni. Pokud plánujete cestu do Jeruzaléma, bude se vám zcela jistě hodit následujících pět praktických tipů:  

1. Vyhraďte si na Jeruzalém dostatek času 

V Jeruzalémě lze strávit jeden, dokonce i dva týdny a pořád bude co nového objevovat. Pokud nemáte tolik času, vyhraďte si na věčné město alespoň dva dny. Jenom tak opravdu vštřebáte dojmy z tohoto neopakovatelného místa plného kontrastů. Nenechte si ujít procházku večerním městem a návštěvu jeho hlavních památek, jako i degustaci místního vína a ochutnávku skvělého izraelského humusu. 

2. Zvolte pro návštěvu města ty správné dny

Každý den v Jeruzalémě je totiž jiný! Jeruzalém od neděle do čtvrtka, tudíž během pracovního týdne, je doba, kdy se dostanete na Chrámovou horu, ale také si bez problémů vyfotíte Zeď nářků. Pátek je svátečním dnem pro muslimy, kdy se na Chrámové hoře koná společná modlitba, tudíž je vstup nemuslimským návštěvníkům tehdy zakázán.

V pátek podvečer také začíná šabat – den odpočinku pro Židy, který trvá do doby po západu slunce v sobotu. V této době panuje přísný zákaz focení u Zdi nářků! Pokud tudíž navštívíte Jeruzalém v pátek a sobotu, nepočítejte s tím, že si Zeď nářků vyfotíte nebo že se podíváte na Chrámovou horu! Chrámová hora pro vás bude uzavřená a za snahu vyfotit Židy u šabatové modlitby můžete dostat pohlavek.

Zážitkem pro vás v tyto dny ale bude pozorování muslimů spěchajících na modlitbu na Chrámové hoře a slavnostní shromáždění Židů u Zdi nářků.  

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

3. Zahalená ramena a kolena

Zlaté pravidlo pro návštěvu Jeruzaléma je: zahalená ramena a kolena! Neustále se totiž budete setkávat s potřebou se zahalit při návštěvě svatých míst, kterých je v Jeruzalémě více než dost. Slušné oblečení je potřeba zvolit pro přiblížení se ke Zdi nářků, pro vstup k mešitám na Chrámovou horu, ale také pro prohlídku kostela Božího hrobu. Šátek naopak není na žádném místě v Jeruzalémě povinností. 

4. Pohodlné boty jsou základ 

Nejvhodnější k návštěvě Jeruzalému je pěší procházka. Jen tak můžete navštívit staré Jeruzalémské město uvnitř hradeb, kde žádná doprava není. Namísto toho je město plné schodů, takže vaše nohy zcela jistě uvítají, když jim dopřejete na procházku po Jeruzalémě pohodlné boty. 

5. Buďte ve střehu před zloději a kapsáři 

Každé turisticky frekventované místo je má a Jeruzalém není výjimkou. Vyskytují se například na Olivetské hoře, u Zahradního hrobu nebo i jinde ve městě. Jak je poznáte? Budu se vám snažit prodat suvenýr nebo plakát s panoramatem Jeruzaléma, a když otevřete peněženku, abyste jim zaplatili, šikovně vám obsah z ní vyberou. Buďte proto velmi obezřetní, aby vám tito lidé nezkazili dojem z tak krásného města, jakým Jeruzalém určitě je. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jeruzalem-rady/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024