Nakupování v Jeruzalémě: nechte se pohltit vůní, chutěmi, překřikováním a lákavým zbožím

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 4. 2018 • Přečteno 91941x

Nechte se unést nakupováním na jeruzalémských tržištích. Zapojeny budou všechny smysly. Poradíme, kam a pro co se vydat.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nechte si od prodejců poradit, jak dané koření používat. Tipy od místních jsou k nezaplacení.

Pestré barvy, linoucí se vůně, překřikující se hlasy prodejců, příjemný a takřka neutuchající ruch, a ty chutě! Vítejte na orientálním tržišti, kde je nakupování požitek pro všechny smysly. Ochutnáte izraelské pochoutky, nakoupíte originální suvenýry, a ještě to bude zážitek. Vydáme se na největší tržiště v Jeruzalémě Mahane Yehuda i mezi prodejce ve Starém Městě a prozkoumáme, jaké typické pochoutky i nejedlé suvenýry tu lze výhodně pořídit.

Nejstylověji v Jeruzalémě, jednom z nejstarších měst světa, nakoupíte na tržišti. Tím největším, kam chodí na nákupy lidé snad všech společenských vrstev, je Mahane Yehuda, kde čilý obchodní ruch panuje každý den kromě soboty. To mají Židé šabat – den odpočinku. V pátek odpoledne tu bývá nejrušněji – místní se zásobují na volný den a obchodníci zlevňují, aby vyprodali poslední zásoby.

O tom, že židovská a orientální kultura nakupování k sobě mají velmi blízko, se přesvědčíte na tržištích v arabských částech Starého Města. Ulice historické části Jeruzaléma jsou tu totiž lemovány stovkami krámků, ve kterých (a před kterými) obchodníci nabízejí zboží všeho druhu. Nejrušněji bývá na trhu poblíž Damašské brány či poblíž Chrámové hory

Bez orientálního koření neodjíždějte

U všech stánků s kořením nabízejí zaatar a kurkumu U všech stánků s kořením nabízejí zaatar a kurkumu

Vůně orientálního koření vás zláká na dálku. Které si ale v nepřeberném množství vybrat? Vsaďte na místní klasiku – zaatar. Tato směs koření s tymiánem, sezamem, solí a dalšími ingrediencemi je v arabské kuchyni velmi oblíbená. Každá hospodyňka má údajně svůj jedinečný recept, jak zaatar namíchat.

Jeho použití v kuchyni je široké: sype se na sýry či humus, smíchané s olivovým olejem se potírá na pečivo, dochucují se jím saláty, maso… Navíc má zaatar osvědčené blahodárné účinky na lidské zdraví.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Radynacestucz (@radynacestucz)

Výhodně tu pořídíte i kurkumu – „zlatý zázrak“ a údajně nejzdravější koření vůbec, které využijete třeba k přípravě kurkumového mléka. Obchodníci vám s výběrem z nepřeberného množství koření ochotně pomohou. Kromě koření tu pořídíte také směsi čajů nebo zrnkovou kávu – černou i zelenou.

Ovoce sušené a tekuté

Sušené ovoce má různé formy  Sušené ovoce má různé formy

U stánků s ovocem nebudete vědět, jaké si vybrat. Zdravě si smlsnete na místním sušeném ovoci včetně sušeného melounu nebo pásků vyrobených z exotického ovoce, jablek nebo kiwi bez přidání umělých přísad. S místními datlemi nemůžete šlápnout vedle. A už jste někdy jedli třeba proslazený květ ibišku?

Izrael patří k předním producentům citrusů, a tak se není čemu divit, že si tu na čerstvě vymačkané citrusové šťávě pochutnáte doslova na každém kroku. Oblíbená je šťáva z pomerančů a granátového jablka, nebojte se ale vyzkoušet i jakýkoliv jiný mix. Lepší osvěžení byste jen těžko hledali.

Jeruzalémské trhy jsou rovněž plné sladkostí. Na baklavě všech druhů nebo kunafě si smlsněte raději přímo na místě, chalvu si ale klidně můžete odvézt i jako suvenýr. Budete koukat, kolik druhů jedné z nejstarších arabských cukrovinek je v Jeruzalémě na trhu k mání.

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Kosmetika z Mrtvého moře a další nejedlé suvenýry

V Jeruzalémě výhodně nakoupíte kosmetiku z Mrtvého moře V Jeruzalémě výhodně nakoupíte kosmetiku z Mrtvého moře

Na trzích ve Starém Městě, podél Via Dolorosa a v okolí Chrámu Božího hrobu výhodně pořídíte i nejedlé suvenýry. Frčí tady předměty s náboženskou tematikou, šperky, židovské jarmulky a orientální šály. Koupíte tu také džezvy na arabskou kávu, a dokonce i praktické lisy na ovoce.

Jedinečným suvenýrem je kosmetika s minerály, bahnem či solí z nedalekého Mrtvého moře. Vybírat můžete mezi levnějšími i dražšími značkami. Nabízejí se koupelové soli, mýdla, krémy pro všechny typy pleti, séra, tělová mléka, olejíčky a mnoho dalšího.

Pár rad na závěr

Oblíbené jsou suvenýry s náboženskou tematikou Oblíbené jsou suvenýry s náboženskou tematikou

Místní obchodníci jsou zvyklí na smlouvání. Využijte toho a domluvte si lepší cenu. Obvykle to ovšem neplatí v kamenných obchodech a v supermarketech. I bez smlouvání ušetříte, když vyrazíte na nákup ovoce a zeleniny večer před koncem prodejní doby. Někteří prodejci slyší i na množstevní slevu.

Tak jako tak se nenechejte zlákat prvním prodavačem. Nabídka zboží je obvykle stejná nebo podobná u mnoha prodejců, mezi jednotlivými obchody je to navíc, co by kamenem dohodil.

Vsaďte při výběru na vlastní intuici a užijte si nakupování, čilý obchodní ruch a překřikování i pestrost výběru. Dobrá koupě i zážitek z nakupování zaručen.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nakupovani-v-jeruzaleme/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024