Kyperská kultura: silné tradice a oslavy 365 dní v roce

Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 7842x

Kyperská kultura je bohatá nejen po stránce pamětihodností, ale i zvyků a tradic.

Asi není žádným překvapením, že při tak bohaté historii, je Kypr velmi pestrý i po kulturní stránce. Jeho význam posvětilo i UNESCO, jež zahrnulo deset Byzantských horských kostelů, celá města Kato Pafos, Palaepafos a Choirokoitia do seznamu světového kulturního dědictví. Jeho bohatství je ale především v tradicích.

Kamkoli na Kypru vkročíte, dýchnou na vás silné tradice, které jsou předávány z generace na generaci skrz všechny svátky a události, které ostrované ctí a oslavují.

Stěží najdete týden, kdy by na Kypru neprobíhala slavnost nějakého druhu, ať už by to byl pestrobarevný festival nebo pocta svatým a jiné. Tzv. panigiri, tradiční venkovní oslava, se koná většinou ve vesnicích u příležitosti jmenin jednoho ze svatých.

Velikonoce, nejdůležitější náboženský svátek Řecké pravoslavné církve, se slaví s vážností, radostí a nadějí. Masopust je jedním z nejznámějších kyperských slavností, stejně jako „Anthestiria“ – jarní květinový festival a svatodušní svátky. Během roku se tu také konají výstavní, koncertní, divadelní a folkové festivaly.

Lidová umělecká tvorba

Kyperská kultura také odráží bohatou lidovou uměleckou tvorbu. Starodávná řemesla, předávaná z generace na generaci, zachovala obratné ruce a hbité prsty věrně až do dnešních dnů. Výrobky ručních prací jsou ozdobné i užitečné a dodají půvab každému domovu.

Náboženství

Řecká ortodoxní církev je hlavním kyperským náboženstvím od prvního století našeho letopočtu a ve společnosti, kde stále hraje důležitou roli, udržuje tradiční hodnoty. Rodina má stále charakter pevně spjatého společenství, které udržuje barvité zvyky stále při životě a podtrhuje tak srdečný charakter Kypru.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kyperska-kultura/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024