Přírodní rezervace Karpas: objevte krásy Severního Kypru

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 6. 2019 • Přečteno 5507x

Přírodní rezervace Karpas je známá především neporušenou přírodou a krásnými plážemi.

Vyberte si z našich 6 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Poloostrov Karpas, protáhlý výběžek na severovýchodě ostrova Kypr, lze právem nazvat jedním z posledních rájů na Zemi. Těžko uvěřit, že i v Evropě stále ještě existuje místo, kde za celý den nespatříte ani živáčka.

Krásy Severního Kypru

Po násilném rozdělení Kypru v roce 1974 se stala jeho severní část dosažitelná pouze oklikou přes Turecko. Izolace, do které se země dostala, však měla i své výhody.

Třeba v tom, že až do nedávna byl ostrov téměř nezasažený cestovním ruchem, a tak se dnes může pochlubit nádhernou a dosud neporušenou přírodou s krásnými scenériemi a plážemi bez rušivých hotelových resortů a davů turistů. Stejně jako všude jinde na světě i zde je však otázka času, než se místo zmodernizuje a zásadně promění. Aby však byla zajištěna jeho ochrana, byla značná část tohoto poloostrova prohlášena za přírodní rezervaci.

Oslíci, mořské želvy i orchideje

Svobodní oslíciSvobodní oslíci

Přírodní rezervace Karpas je známá především neporušenou přírodou a krásnými plážemi. Věřte, že právě zde si budete připadat jako úplně v jiném světě. Silnice vedou podél obhospodařovaných polí, kde se pasou volně žijící zvířata. Potkat zde můžete třeba divoké kyperské oslíky, kteří se stali nedílnou součástí kyperské kultury a historie. V minulosti patřili Řekům, ale přistěhovalci z turecké Anatolie jim dali svobodu a nechali je žít volně. Přestože jsou divocí, na turisty si zvykli a nijak se jich nebojí.

V červenci můžete na místních plážích spatřit také mořské želvy, především Chelonia mydas. Karpas je také oblíbenou zastávkou tažných ptáků.

Milovníci přírody zde mohou objevovat i nejrůznější druhy rostlin, včetně několika desítek endemických orchidejí. Spatřit zde můžete i tulipány, sasanky, pryskyřníky, mák a mečíky, které se shlukují do hustých barevných koberců. Pěstují zde například rajčata, banány a další ovoce.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Klenot poloostrova Karpas Golden Beach

Třešničkou na dortu poloostrova Karpas je překrásná pláž se zlatým pískem, který zvolna přechází v křišťálově čisté moře. Pláž, jež dostala název podle zlatavého písku, se nachází na jednom z nedotčených míst Středomoří. Řeč je o Golden Beach neboli Zlaté pláži, která je právem považovaná za nejkrásnější pláž ostrova.

Pláž je také místem, kde můžete potkat stáda divokých oslíků, a když budete mít štěstí, můžete zde zahlédnout i hejna delfínů či mořských želv, které sem připlouvají, aby do písku uložily vejce.

Vesnička Dipkarpaz

DipkarpazDipkarpaz

Zajímavostí ostrova je také multikulturní vesnice Dipkarpaz, která je důkazem toho, že i přes pohnutou minulost Kypru spolu Turci a Řekové umějí žít pokojně a s respektem bez jakýchkoliv konfliktů. Najdete zde tureckou i řeckou školu, pravoslavný kostel a mešitu. Kousek dál se nachází také poutní místo sv. Ondřeje, kam se na svou pouť obě kultury vydávají.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/prirodni-rezervace-karpas/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024