10 důvodů, proč navštívit Kypr: nádherné pláže, antická města, lahodné víno a divoký noční život

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 9. 2019 • Přečteno 42723x

Kypr snoubí různé vlivy. Budete mít pocit, jako byste navštívili hned několik zemí najednou. A to jak co se památek týče, tak i gastronomie.

Vyberte si z našich 4 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Překrásné pláže s tyrkysově čistým mořem, které ve spojení s panenskou přírodou a historickými památkami působí jako magnet na nejednoho cestovatele. Ptáte se proč? Tady je jen malý výčet důvodů, proč ostrov na pomezí Evropy a Asie každoročně láká turisty z celého světa.

1. Překrásné pláže s tyrkysově čistým mořem

Pláž NissiPláž Nissi

Kyperské pobřeží nabízí celou řadu nádherných pláží a odlehlých zátok, které doslova vybízejí k odpočinku a relaxaci. Jedním z takových míst je překrásná pláž se zlatavým pískem, který zvolna přechází v křišťálově čisté moře, Golden Beach neboli Zlatá pláž, jež je právem považovaná za nejkrásnější pláž ostrova.

Dalším neméně krásným místem je zátoka Petra tou Romiou, známá jako Afroditina pláž, kde se údajně zrodila krásná bohyně lásky a krásy Afrodita. Velký počet nádherných pláží naleznete i v okolí bývalé rybářské vesnice Ayia Napa, v jejímž okolí se jich nachází zhruba patnáct. Jedná se o pláže Makronissos, Nissi, Vathia Gonia, Pernera, Katsarga, Pantahou, Glyky Nero, Kermia a mnoho dalších.

2. Panenská příroda

Nádherná příroda Severního KypruNádherná příroda Severního Kypru

Díky dlouhodobé izolaci Severního Kypru od zbytku Evropy se dnes může jeho část pochlubit nádhernou a dosud neporušenou přírodou s krásnými scenériemi a plážemi bez rušivých hotelových resortů a davů turistů. Ne nadarmo je Severní Kypr považován za jeden z posledních rájů na Zemi.

Věřte, že právě zde si budete připadat jako úplně v jiném světě. S poloprázdnými plážemi, majestátními horami, hustými lesy a skalnatým vnitrozemím představuje ostrov Kypr to nejlepší, co jen příroda může nabídnout.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

3. Historické památky

FamagustaFamagusta

Kypr nabízí nespočet míst, které lze navštívit. Od archeologických nalezišť až po historické monumenty a hrady, kterými je ostrov doslova posetý. Za jedno z nejpozoruhodnějších míst je považováno antické město Salamis, jehož vznik se datuje do 8. století před naším letopočtem. Antický Salamis je ideálním místem pro všechny, kteří milují historii a starobylá města, jejichž ruiny se dochovaly i do dnešních dnů.

Za návštěvu však stojí i Nikósie, která je největším a zároveň hlavním městem ostrova, či Famagusta, kdysi malá rybářská vesnička, která se později stala významnou turistickou senzací. Tím však ale výčet zajímavých míst na Kypru rozhodně nekončí.

4. Nádherné počasí téměř po celý rok

Těšit se můžete na dokonalé počasíTěšit se můžete na dokonalé počasí

Na Kypru převládá středozemní subtropické podnebí, jež je charakteristické horkými léty a mírnými zimami, a tak sem můžete vyrazit prakticky kdykoliv. Ideálním obdobím pro návštěvu Kypru je ale bezpochyby jaro, kdy ostrov můžete spatřit v celé jeho kráse. V tomto období se všechno zelená, kvete a i vzduch je provoněn nejrůznějšími vůněmi.

Letní období je jako stvořené ke koupání a k plážové relaxaci, pokud se tedy chystáte vyrazit k moři, pak je ideální dobou k jeho návštěvě hlavní turistická sezóna, která trvá od poloviny května do konce listopadu.

Pokud vás Kypr zajímá spíše z hlediska historie, památek a přírodních krás, pak sem vyrazte v období od prosince do dubna, kdy je moře studené, ale počasí je ideální k výletům za kulturou a poznáním krás celého ostrova.

Kypru se často přezdívá ostrov slunce, neboť zde bývá ročně více než 300 slunečných dnů, a tak se zde s deštěm potkáte opravdu výjimečně.

5. Výborná středomořská kuchyně

Grilovaný sýr HalloumiGrilovaný sýr Halloumi

Jedním z mnoha důvodů, proč tento nádherný ostrov navštívit, je místní kuchyně, která rozhodně stojí za ochutnání. Kyperská kuchyně je totiž exotickým mixem řecké, turecké i britské kuchyně. Je rozmanitá a zdravá zároveň.

Jak by taky ne, když je jejím základem hojné konzumování oliv, olivového oleje, luštěnin, libového masa, mořských plodů, lokálních bylin, lahodných sýrů, cizrny, humusu a čerstvě vypěstovaných plodů, které mají díky místnímu podnebí naprosto dokonalou chuť.

Za ochutnání stojí pravý turecký kebab či halloumi, což je polotvrdý sýr lehce slané chuti, který se na Kypru vyrábí. Pro kyperskou kuchyni jsou typické takzvané „meze“ neboli výběr drobných jídel.

6. Lahodné kyperské víno

Ochutnejte místní vínoOchutnejte místní víno

Kypr bývá často označován jako evropská kolébka vína, a tak si můžete svůj pobyt zpestřit okružní jízdou po vinohradech, kde můžete ochutnávat lahodné kyperské víno, jehož tradice se pojí s tisíciletou historií. To dokazují archeologické nálezy z období 2000 let před naším letopočtem a také mozaiky z Dionysova domu v Paphosu.

Za nejznámější kyperskou vinařskou značku je považována Commandaria, sladké červené víno, které zraje několik let v obřích dřevěných sudech a patří mezi nejstarší druhy vína na světě.

7. Divocí oslíci a mořské želvy

Divocí oslíciDivocí oslíci

Jedinečnosti Kypru přidávají také exotické a vzácné druhy zvířat, které se zde nachází. Na písčitých plážích můžete potkat stáda divokých oslíků, a když budete mít štěstí, můžete tu zahlédnout i tuleně středozemního, hejna delfínů či mořských želv, které sem připlouvají, aby do písku uložily vejce.

8. Bohatý noční život

Noční život ve městě Ayia NapaNoční život ve městě Ayia Napa

Na své si přijdou i milovníci nočního života. Kypřané totiž milují zábavu, a tak to zde díky velkému množství klubů, barů, plážových barů a tradičních taveren v noci opravdu žije. 

Za nejlepší a nejživější město Kypru je považována Ayia Napa, která nabízí vše, co k nočnímu životu patří. Najdete tu desítky klubů různých žánrů, které často můžete navštívit zdarma.

Nejrušnější letovisko, co se nočního života týče, naleznete v příměstském Limassolu. Právě zde se nachází klub Guaba Beach Bar, který je považován za jeden z nejlepších klubů světa.

9. Velká rozmanitost na malém prostoru

Na Kypru se prolíná hned několik kulturNa Kypru se prolíná hned několik kultur

Díky jedinečné geografické poloze v sobě ostrov Kypr snoubí různé vlivy, a tak možná budete mít pocit, jako byste navštívili hned několik zemí najednou. Na Kypru se totiž mísí řecké, turecké, anglické a blízkovýchodní prvky, a tak tady vzniká opravdu pestrá škála zvyků, slavností, jídel, jmen a slov. Proto věříme, že si na své přijde opravdu každý.

10. Nepřeberné možnosti

Kypr si můžete užít i na koleKypr si můžete užít i na kole

Pokud vás omrzí polehávání na pláži či obcházení pamětihodností, nezoufejte, Kypr totiž nabízí nepřeberné množství aktivit, které zde můžete podniknout. Krásy ostrova se dají obdivovat i na kole. Kypr totiž nabízí svým turistům cyklotrasy s širokou škálou různých tras o délkách 30 až 220 km.

Je také vyhledávaným místem pro milovníky golfu, potápění a fotografování podmořského světa, který ukrývá útesy, korály, mořské sasanky, exoticky zbarvené ryby a korýše. Naleznete zde i windsurfing, vodní lyžování, jízdu na vodních skútrech, let padákem a spoustu dalšího.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-kypr/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024