Hrad Saint Hilarion: místo, odkud uvidíte téměř celý ostrov, i kouzelná inspirace Walta Disneyho

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 11. 2019 • Přečteno 6803x

Hrad Saint Hilarion na Kypru vypadá, jako by vypadl z pohádky. A toho si všiml i geniální Walt Disney, který tady čerpal inspiraci pro své příběhy.

Vyberte si z našich 5 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Možná máte pocit, že jste o zřícenině hradu Saint Hilarion slyšeli už dost, ale věřte nebo ne, skutečnost naprosto předčí veškerá vaše očekávání. Kouzelný hrad Saint Hilarion, který údajně inspiroval i samotného Walta Disneyho, se rozprostírá ve výšce 732 m. n. m a jedná se o jednu z nejzachovalejších zřícenin hradu na světě. Jeho neuvěřitelná rozsáhlost a dochovanost vám doslova vyrazí dech.

Zříceninu hradu Saint Hilarion naleznete v severní části Kypru. Své pojmenování získala po poustevníkovi a mnichu svatém Hilarionovi, který našel své útočiště v jeskyni kousek od hradu poté, co utekl před perzekucí z Palestiny.

Na jeho připomínku tu byl nejprve vystavěn byzantský kostel, ke kterému později ve 12. století přibyl i strážní hrad.

Historie zachovalého hradu 

Zřícenina se nachází na severu KypruZřícenina se nachází na severu Kypru

Hrad Saint Hilarion spolu s dalšími dvěma hrady po dobu své existence chránil Kypr před nájezdy pirátů a dalších dobyvatel, neboť Kypr ležící v těsné blízkosti Středního východu hrál vždy významnou roli ve vztazích mezi Evropou a Orientem.

V době třetí křížové výpravy se hradu zmocnil anglický král Richard Lví srdce, po něm vládu nad Kyprem převzal francouzský rod Lusignanů, který zde trávil především letní měsíce, neboť tu vždy bylo díky vyšší nadmořské výšce v parném létě docela příjemně.

Konec zlaté éry…

Zachovalá oknaZachovalá okna

S koncem zlaté éry rodu Lusignanů skončilo i zlaté období hradu, který počátkem 16. století zpustl a byl částečně rozebrán.

Dochovala se však velká spousta jeho rozsáhlých částí, a tak dodnes můžete vidět jeho poměrně složitý půdorys, který je tvořen třemi samostatnými, na sobě nezávislými částmi.

Dolní hrad tvořilo rozlehlé předhradí, kde byly převážně hospodářské budovy a stáje. V této části se na úzkém skalnatém jazyku nacházel i původní byzantský kostel.

Královský palác zaujímal celou západní stranu prolákliny. V jeho prvním patře se zachovala dvě nádherná, raně gotická okna, ze kterých se vám naskytne krásný výhled na vesničku Karmi.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Nezapomenutelný zážitek

Užijte si nádherné výhledy široko dalekoUžijte si nádherné výhledy široko daleko

Návštěva hradu Saint Hilarion ve vás zanechá opravdu nezapomenutelný zážitek. Když budete mít štěstí na krásné počasí, můžete spatřit i zasněžené vrcholky pohoří Taurus v Anatolii.

Výhledy z hradu jsou opravdu k nezaplacení. 

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hrad-saint-hilarion/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024