Poloostrov Akamas: Jediná divočina na jižním Kypru

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 27. 3. 2022 • Přečteno 5318x

Zdánlivě nejdivočejší místo na ostrově Kypr, poloostrov Akamas, vás překvapí svou bohatou historií a příběhy, které by vydaly na tisíc knih. Pojďte je s námi číst!

Vyberte si z našich 4 zájezdů na KypruZobrazit zájezdy

Pokud byste na Kypru hledali nedotčenou přírodu, vyplatí se vzít náhon na čtyři kola a vydat se na poloostrov Akamas. Je to nádherné místo s lesy, nízkými křovinami, útesy a písečnými plážemi. Poloostrov Akamas se považuje za jedinou divočinu na ostrově, ale pravdou je, že dříve se tu rozkládala římská a byzantská města, přístavy a svatyně. Pojďme se podívat trochu do minulosti a do současnosti na „poklady“ tohoto místa.

Poloostrov prý dostal jméno po trojském hrdinovi Akamasovi, který byl synem athénského krále Thesea. Říká se o něm, že při dobývání Tróje osvobodil svou babičku, která prý žila jako otrokyně Heleny.

Při návratu z trojské války pak tento hrdina zavítal na Kypr a založil město Akamantis. Archeologové však dodnes město nenašli. Důvodem může být i to, že se Homér o jeho účasti na trojské válce nezmiňuje, takže by mohl být „výtvorem“ pozdějších dob.

Akamas jako botanická zahrada i zoo

Centaurea akamantis je jednou z mnoha vzácností zdejší flóryCentaurea akamantis je jednou z mnoha vzácností zdejší flóry

Ještě před vjezdem na poloostrov vás budou doprovázet banánové plantáže. Vývoz banánů v roce 2020 byl 9 tun a vyváží se jak čerstvé, tak i banány sušené. Doporučujeme nějaký ochutnat, dostane se vám tak přísun vitaminu B6.

Rozloha samotného poloostrova činí kolem 18 000 hektarů, z toho 700 hektarů zahrnují lesy. V nich lze spatřit lišky, hady a další plazy, kalony, rejsky, supy bělohlavé nebo kyperské sovy. Mezi ty zranitelné pak patří netopýři, tuleni a mořské želvy.

Na poloostrově Akamas je celkem 6 naučných stezek, z toho 4 v lese Akamas a jedna v oblasti Kathikas. V roce 2003 zde byla vytvořena také botanická zahrada. Krásná procházka je v soutěsce Avakas. Tato rokle byla vytvořena proudícím potokem tekoucím přes vápenec po tisíce let, a vytvořil tak stěny dosahující výšky 30 metrů. Procházka není nic náročného a zvládne ji každý.

Narazíte tak na jalovce, borovice, cypřiše, duby, divoké fíkovníky, a hlavně vzácnou endemickou rostlinu Centaurea akamantis. Centaurea akamantis se nenachází nikde jinde na světě a její ohrožení je důvodem zařazení na seznam přísně chráněných rostlin s kritickým ohrožením. Rostlina kvete od května do listopadu, což je docela dlouhé období květu a má drobné růžovofialové kvítky.

Zátoka Lara Bay a tulení úkryt

Na vlastní oči tady můžete spatřit tuleně středomořskéNa vlastní oči tady můžete spatřit tuleně středomořské

Pláž Lara je úžasná, nedotčená pláž s čistou až průzračnou vodou a od roku 1971 také chráněnou oblastí. Této zátoce se přezdívá „želví líheň“ proto, že sem připlouvají želvy kareta obecná a želva zelenavá klást svá vejce. Želva zelenavá pak patří mezi nejmenší zástupce karet.

Vejce kladou v noci od června do srpna. Během jedné noci naklade kareta obecná kolem 120 vajec, ze kterých nakonec přežije pouze 1–2 procenta. Želvy mají chutné maso a vejce, jejich tuk se používal v kosmetickém průmyslu nebo jako léčivý přípravek, a hlavně kvůli vzácné želvovině byly tyto želvy loveny, až došlo skoro k jejich vyhubení. Dnes jim sice vyhynutí nehrozí, ale stále jsou pod mezinárodní ochranou.

V jeskyních poloostrova také mají své útočiště tuleni středomořští, kteří dnes patří ke tvorům na pokraji vyhynutí. Tuleni sice rádi odpočívají na plážích, ale díky turistickému ruchu se schovávají v místních jeskyních. Jsou velmi dobří plavci, jejich rychlost dosahuje až 30 km/h. Dorůstají délky kolem 230 až 320 centimetrů a váží i 320 kilogramů. Tulení mláďata jsou roztomilá, ale bohužel bezbranná, a tak jsou zabíjena pro kožešinu.

Kyperský mýtus o krásné Afroditě

Blue Lagoon vás svou nezaměnitelnou barvou oslníBlue Lagoon vás svou nezaměnitelnou barvou oslní

Až projedete poloostrovem mezi lesy, olivovníky, kolem útesů a pokocháte se nádhernými výhledy, zastavte se na místě opředeném mýty o krásné bohyni krásy a lásky Afroditě. Tomuto místu se říká Afroditiny lázně. Je to malé jezírko ve stínu fíkovníků, kde se podle legendy krásná Afrodita koupávala a odpočívala se svým manželem, bohem ohně a kovářství, Héfaistem.

Afroditiny lázně jsou poprvé zmíněny už ve 2. století před naším letopočtem. Říká se, že koupel v prameni navrací mládí, ale koupat se tu bohužel nesmí. Můžeme ale věřit, že když se vykoupeme nedaleko lázně na jedné z krásných pláží, trochu toho mládí přeci jen získáme.

A co se říká o krásné Afroditě? Bohyně Afrodita, nebo také římská Venuše, je bohyní lásky a krásy. Kdo Afroditu uctíval, mohl se na ni spolehnout v lásce, ve válce, v mořských bouřích i před nepřáteli, prostě své oblíbence chránila.

Afrodita byla prý dcerou boha Dia, ale romantičtější verze je, že se zrodila z mořské pěny oplodněné bohem nebe Úranem a vystoupila z moře právě na Kypru. Také proto je jméno Afrodita odvozeno z řeckého slova „afros“, což v překladu znamená „pěna“.                                                                                                  

Bohyně byla tak krásná, že jí neodolali bohové ani smrtelníci. Řekové jí zasvětili nádherné chrámy a jako bohyně lásky a krásy byla snad nejvíce zobrazovanou postavou antických mýtů. Její sochu vytvořil i slavný Praxiteles, zobrazena je na slavných obrazech Zrození Venuše od Botticelliho, Venuše před zrcadlem od Rubense, Venuše a Adonis od Tiziana. Jakmile však přišlo křesťanství, kult krásné bohyně zahynul.

A jak zakončit putování po poloostrově Akamas? Určitě na pláži s názvem Blue Lagoon. Cesta k ní je sice velmi dobrodružná, ale průzračná voda, klid a krásné útesy kolem za trošku strastiplnou cestu určitě stojí.

Čtení: Zájezdy na Kypr - srovnání a doporučení

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kypr

Objevte Afroditin ráj Kypru

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů na Kypru

Zájezdy na Kypru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/poloostrov-akamas/Doporučujeme z Kypru

Nejnovější z KypruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024