Letiště Václava Havla Praha: praktické informace – jak se tam dostat, co nabízí a kam letět

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 77352x

Letiště Václava Havla je největším a nejkomfortnějším letištěm u nás.

Letiště Václava Havla v Praze je největším mezinárodním letištěm v České republice a letadla odtud putují do více než 150 destinací celého světa. Ročně letiště odbaví přes 13 miliónů cestujících. Cestujete-li do exotických zemí nebo napříč celou zeměkoulí, pak obvykle bude vaším startovním bodem právě Praha. Jak se na letiště dostat, kam k dobavení a co nakoupit? Poradíme!

Pražské Letiště Václava Havla Praha (dříve Ruzyně) je veřejné mezinárodní letiště umístěné na severozápadním okraji Prahy, v městské části Praha 6. Letiště je určeno jak pro vnitrostátní, tak také pro pravidelný i nepravidelný letecký provoz. Po bývalém prezidentovi Václavu Havlovi bylo pojmenováno v říjnu 2012. Od centra Prahy je letiště vzdáleno cca 17 km. 

Jak se na letiště dostanete?  

Pokud míříte na letiště vlastním autem, určitě se vám bude hodit adresa letiště a GPS souřadnice. 

Adresa letiště:                                   GPS: 50°6'27.06"N 14°16'2.38"E 

Letiště Praha, a.s.                                Tel.:  +420 220 111 888 (nonstop provoz)

Letiště Praha-Ruzyně

K Letišti 6/1019

160 08 Praha 6                                    Webová stránka: http://www.prg.aero/cs/

Autem:

Na letiště se dostanete po rychlostní silnici R7. Na dopravním značení sledujte piktogram letiště. Příjezd k letištním terminálům je značen na vozovce nebo na cedulích barevnými ovály (modrá = Terminál 1; červená = Terminál 2). Již před cestou si můžete prostudovat aktuální dopravní situaci v Praze.

Autobusem:

Informace o možnostech veřejné dopravy a jízdní řády naleznete na http://www.dpp.cz/doprava-na-letiste/ a www.idos.cz. Přímo na letiště se můžete dopravit autobusovými linkami:

119

Letiště Praha – Nádraží Veleslavín (trasa metra A): 15 min

jízdní řád

100

Letiště Praha – Zličín (trasa metra B): 18 min

jízdní řád

Airport Express (AE)

 • speciální autobusová linka s nízkopodlažními autobusy s rozšířeným prostorem pro uložení zavazadel
 • zajišťuje přímé propojení letecké, železniční a městské hromadné dopravy
 • v provozu denně od 5:30 do 22:30
 • neplatí běžný tarif, jízdenky jsou nepřestupní, jednorázové, platné pouze na této lince
 • jízdenky se kupují u řidiče

Letiště Praha – Praha hl. nádraží (trasa metra C a spojení na vlaky SC, EC, IC a EN): interval (30 minut), jízdní doba (33 min)

jízdní řád

Zastávky jsou umístěny před příletovou halou u Terminálu 1 i 2. Jízdenku si lze zakoupit na přepážce MHD v příletové hale Terminálu 1 i 2 (7:00–22:00), v automatech na zastávce autobusu nebo přímo u řidiče autobusu. Cena jízdenky na lince AE pro dospělého z Hl. nádraží činí 60 Kč. Děti od 6 do 15 let platí 30 Kč. Zavazadla jsou přepravována zdarma. (Pozn. Ceny jsou platné k 20. 9. 2017.)

Kam můžete letět z Prahy?

Během letního letového řádu, který potrvá až do do 28. října 2017, své služby v rámci pravidelné přepravy nabízí 66 dopravců, jejichž letadla směřují do rekordních 154 míst po celém světě. Celkem bude Praha spojena s devíti novými destinacemi. Zimní letový řád v roce 2016 obsahoval pravidelná spojení do 105 míst ve 39 zemích světa.

Mapa destinací (odlety z Prahy)

Mapa destinacíMapa destinací

Terminály

Pražské mezinárodní letiště je rozděleno na dvě části, tzv. staré a nové letiště. Ve staré části se nachází terminál pro soukromé lety, v nové části pak terminály 1 a 2 (zkráceně T1 a T2).

Terminál 1 (T1)

 • mezikontinentální lety včetně letů z UK, Severní Ameriky, Blízkého východu, Afriky a Asie

Terminál 2 (T2)

 • lety ze států EU, které jsou členy Schengenské dohody

Čtení na podobné témaCo si můžu vzít do příručního zavazadla do letadla? Ušetřete si problémy a zabalte si s námi!Přečíst

Ceník parkovného na letišti

Nejlepším řešením parkování při odletu z letiště Praha je kryté parkoviště přímo u budov terminálů. Na parkovišti je zajištěna nepřetržitá fyzická ostraha i úschova cenností. Nejvýhodnější ceny parkovného si zajistíte prostřednictvím on-line rezervace, kdy cena parkovného začíná na 790 Kč za týden (PD HOLIDAY). V ceně parkovného je klimatizovaný shuttle bus, který vás dopraví přímo k terminálům (denně, každých max. 15 min, 5:00–22:00 hod.).

Pro krátkodobé zastavení za účelem vyložení a naložení cestujících / zavazadel slouží venkovní parkoviště P1 EXPRESS (přímo před T1) a P2 EXPRESS (ve zvýšeném podlaží přímo před T2 – odlety). Parkujete-li zde déle než 15 minut, bude vaše státní zpoplatněno částkou 100 Kč (15–30 minut) za každou další započatou půlhodinu.

Ceník

minut

P1 EXPRESS

P2 EXPRESS

15

zdarma

zdarma

30

100 Kč

100 Kč

60

200 Kč

200 Kč

90

300 Kč

300 Kč

Využít můžete skutečně širokou nabídku parkování. Pro orientační představu o cenách parkovného nabízíme k nahlédnutí ceník parkoviště Go parking, největšího hlídaného parkoviště s odvozem zdarma. Toto parkoviště se nachází pouhé 2 km od letiště.

Orientační ceník parkovného (Go parking)

1 den

6 dnů

9 dnů

13 dnů

15 dnů

350,–

900,–

1.100,–

1.350,–

1500,–

Jaké služby můžete využít na letišti?

Plánek letištěPlánek letiště

Mapa letiště - Terminál 2Mapa letiště - Terminál 2

Obchody a restaurace:

Během svého pobytu na Letišti Václava Havla můžete vybírat z široké nabídky obchodů, restaurací a kaváren, které jsou rozdělené do 3 cenových kategorií (low cost, medium a premium).

Oblíbené obchody travel value a duty free jsou umístěny v tranzitní části T1 a T2. Nabízený sortiment je opravdu bohatý, od kvalitních alkoholických a nealkoholických nápojů tuzemských a světových značek přes cukrovinky až po dekorativní kosmetiku a péči o pleť všech světových značek.

Pokud si chcete koupit jen něco malého k zakousnutí či k pití a odmítáte vstoupit do letištní restaurace, kde například Plzeň přes 140 Kč, můžete nakoupit standardní sortiment v supermarketu Billa (T2) za běžné ceny.   

Služby a volný čas:

Nepřeberné množství služeb pro cestující, to je naprosto běžný standard pražského letiště. Ještě před odletem mohou cestující zavítat na aktuální výstavu, využít komfortu VIP salónků atd.

Balením zavazadel do průmyslové strečové PVC folie ve dvou barevných variantách dopřáváte svému zavazadlu bezpečí. Je 100% uzamčeno, ochráněno proti vnějšímu poškození a jednodušeji se s ním manipuluje při transportu. Balící služby najdete v odletové hale obou terminálů. V odletové hale T2 je balení zavazadel dostupné nonstop.

Ceník

běžné zavazadlo

85 Kč

kolo, kočárek

170 Kč

nosičské služby

45 Kč

Finanční a ostatní služby:

 • bankomaty Komerční Banky, ČSOB, České spořitelny, UniCredit Bank a Raiffeisen Bank (terminál 2 a spojovací chodba mezi terminály 1 a 2) a bankomaty Moneta Money Bank (příletová hala terminálu 1)
 • využít lze i směnárenské bankomaty Interchange
 • ve směnárnách si můžete vyměnit peníze od 6:00 do 23:00 hod., 365 dní v roce
 • nechybí ani pobočka České pošty (veřejná část letiště, ve spojovacím objektu mezi T1 a T2), pobočka pojišťovny Kooperativa a pobočka operátora Vodafone 

Speciální služby:

Přání a potřeby cestujících bývají běžná i méně obvyklá. Letiště Václava Havla se snaží vždy vyjít těmto přáním a potřebám vstříc a trochu zvednout laťku kvality služeb ještě výš.

Po vzoru velkých evropských a světových letišť můžete v tranzitní části T1 navštívit také modlitebnu, která je uzpůsobena k tomu, aby zde mohli cestující rozjímat a odpočívat. Modlitebna nenese žádnou náboženskou symboliku a navštívit ji mohou vyznavači jakéhokoliv náboženství.

V horkých dnech a před dlouhými lety lze využít také sprchy v obou terminálech.

Ve všech prostorech T1 a T2 je zdarma k dispozici Wi-Fi připojení. Velká hustota přístupových bodů pomáhá zajistit také vysokou dostupnost spojení.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/letiste-vaclava-havla-praha-prakticke-informace-jak-se-tam-dostat-co-nabizi-a-kam-letet/Doporučujeme z České republiky

Nejnovější z České republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024