Llangollen: Tajemná pevnost vran, dechberoucí krajina z vlaku i lodě tažené koňmi. Vítejte ve Walesu!

Iva Poulíčková Iva Poulíčková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 28. 1. 2024 • Přečteno 1177x

O městečku Llangollen možná čtete poprvé, ale minimálně jednou v životě by si tahle zapadlá perlička ve Walesu vaši návštěvu zasloužila.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Kousek od Pontcysylltského akvaduktu v údolí Dee se nachází kouzelné městečko Llangollen. Leží na samém okraji hrabství Denbighshire ve Walesu. Pojďme se společně podívat, co nám může tento neprávem opomíjený kousek světa nabídnout. 

Hrad, který získaly vrány

Trosky hradu Dinas BrânTrosky hradu Dinas Brân

Nad městem Llangollen se tyčí trosky hradu Dinas Brân (Vraní pevnost). Někteří lidé tvrdí, že Svatý grál leží hluboko v jeskyni tohoto bývalého hradu! Velšanům hrad patřil pouhých 20 let. Poté byl vypálen a obsazen Angličany, jejichž velitel prohlásil: „V celém Walesu není silnější hrad, ani Anglie nemá větší!“ Nepřístupnost hradu však zajistila, že byl předán vránám, které mu daly jméno.

Kdo má rád jízdu vlakem…

Na trati je 5 stanic a každá z nich má své kouzloNa trati je 5 stanic a každá z nich má své kouzlo

... ten si přijde na své. Další zajímavostí tohoto města je přibližně 12 kilometrů dlouhá železnice, která zde začíná a vede podél řeky Dee i jejím údolím až do Corwenu. Během jízdy můžete vidět dechberoucí scenérie Walesu.

Na trati je 5 stanic a každá z nich má své kouzlo s vlastními procházkami. Stanice mají typický viktoriánský design. Dříve trať vozila lidi na dovolenou k moři a převážela různé zboží včetně břidlice. V prosinci roku 2023 vyhrála železnice prestižní cenu Go North Wales Awards jako atrakce roku 2023!

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

Nevšední projížďka lodí

Loďky jsou taženy koňmiLoďky jsou taženy koňmi

Právě v Llangollenu jsou stále velmi populární plavby kanálovými čluny taženými koňmi. A to proto, že motorové čluny nemají dostatek místa se otočit pro plavbu zpátky. Podél celé vlečné stezky je povolen v rámci světového dědictví UNESCO rybolov se speciální povolenkou od Canal & River Trust.

Dvě trochu jiné ženy

Dům Llangollenských damDům Llangollenských dam

Městečko také „proslavily“ tzv. Llangollenské dámy Eleanor Butler a Sarah Ponsonby, irské ženy vyšší třídy, které spolu žily jako pár. Poté, co opustily Irsko, aby unikly tlaku společnosti, se přestěhovaly do gotického domu v Llangollenu.

Mezi jejich hosty byli třeba vévoda z Wellingtonu, anglický básník George Gordon Byron nebo Sir Walter Scott. Dům se stal útočištěm pro návštěvníky cestující mezi Dublinem a Londýnem. Jejich způsob života se stal inspirací pro mnoho umělců.

Je libo hudba a tanec?

Průvod během festivaluPrůvod během festivalu

Milovníci hudby a tance si zde přijdou také na své. Hned v první polovině července se zde pořádá šestidenní kulturní festival plný hudby a tance v kombinaci se soutěží Llangollen International Musical Eisteddfod.

Byl založen roku 1947, aby lidé zahojili své rány, které jim přinesla druhá světová válka, a zároveň podpořili trvalý mír. Každoročně se zde sjíždí kolem 4 000 účinkujících a na 35 000 návštěvníků. Vystupovaly zde takové hvězdy, jako je třeba Luciano Pavarotti, Plácido Domingo nebo letos (2024) se fanoušci dočkají také Toma Jonese.

Iva Poulíčková

Iva PoulíčkováPrůvodce Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 26. července


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/llangollen/Doporučujeme z Wales

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024