Londýn: multikulturní, rozmanité a hlavně pestré srdce Británie

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 68082x

Londýn je hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska ležící na jihovýchodě země při ústí řeky Temže.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do LondýnaZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Nezapomeňte si přibalit deštník, počasí v Londýně je velmi proměnlivé.

Londýn je město nevídané pestrosti a výjimečné vzrušující atmosféry, které se nedá odolat. Ať už se zajímáte o historii, módu, umění, gastronomii či noční život, je velmi nepravděpodobné, že byste byli zklamáni.

Každého návštěvníka Londýna zaujme jeho rozloha, se svým téměř tisícem čtverečních kilometrů je totiž největším evropským městem. Londýn má téměř osm milionů obyvatel.

Tato multikulturní metropole nabízí díky velkému množství imigrantů netradiční kulinářské zážitky ze všech koutů světa. Na jedné ulici naleznete například pákistánskou, indickou, čínskou i italskou restauraci situovanou hned vedle řetězců s rychlým občerstvením, jako jsou například McDonald či Burger King.

Části města

Westminster Abbey - zde byl uzavřen sňatek prince Williama a Kate MiddletonWestminster Abbey - zde byl uzavřen sňatek prince Williama a Kate Middleton

Dominantou metropole je řeka Temže, která se vine celým městem a zároveň ho dělí na severní a jižní část.

Stará část Londýna známá jako City of London je finanční čtvrtí a centrem businessu. City of London oficiálně spadá pod správu City of Wesminster, což je jedna z třiceti dvou londýnských čtvrtí, která je již dlouhou dobu působištěm významných vládních institucí a sídlem královské rodiny.

Část města směrem na východ se nazývá East End a na opačné straně se rozkládá West End.

Do Londýna se jezdí nakupovat, studovat, pracovat a zejména obdivovat londýnské krásy.

Obdivuhodné památky

Národní galerie na Trafalgarském  náměstíNárodní galerie na Trafalgarském náměstí

Zdejší historické památky jsou rozloženy na velké ploše, proto je pro návštěvníky města velmi důležitá hromadná doprava.

Pomyslné centrum Londýna tvoří známé náměstí Trafalgar Square, na kterém se nachází vysoký sloup se sochou Admirála Nelsona a Národní galerie. Pěšky se z něj lze snadno dostat např. do Whitehallu a Westminsteru.

Královská, politická i církevní moc zde má svá sídla a zároveň se zde nacházejí nejslavnější a turisty nejvyhledávanější londýnské památky: Downing Street se sídlem premiéra, budova parlamentu, Big Ben a také Westminsterské opatství.

Pár kilometrů od Westminsteru se po proudu řeky nachází City of London. Z historických památek, kterými se může pyšnit, jsou nejvýznamnější Tower of London a St. Paul's Cathedral.

Východně od City se nachází East End, dělnická čtvrť, a Docklands, protiklad East Endu. Docklands byly prázdné doky, které jsou dnes přestavěny na luxusní byty. Nachází se zde i Canary Wharf Tower, druhá nejvyšší budova Spojeného království.

Východně od náměstí Piccadily Circus leží čtvrti Soho, Chinatown a Covent Garden. Dohromady tyto čtvrti tvoří kulturní a zábavní centrum, je zde totiž největší koncentrace londýnských divadel, kin, klubů, obchodů, restaurací a kaváren.

K vizuálním proměnám současné podoby města přispělo i ruské kolo London Eye, ze kterého se turistům naskytne pohled na britskou metropoli z ptačí perspektivy. Řadí se mezi nejzajímavější atrakce a místa Londýna.

Ráz města dotvářejí nové stavby jako např. slavná „okurka“ nebo nedávno postavená nejvyšší londýnská budova zvaná „Shard of Glass“ (Střípek skla) či Broadgate Tower a celá řada dalších mrakodrapů, jejichž výstavba je v blízké budoucnosti plánována.

Kam se vydat

Greenwich - je východní „vstupní bránou“ do LondýnaGreenwich - je východní „vstupní bránou“ do Londýna

Opravdovou perlou jihovýchodního Londýna je Greenwich s observatoří, královským parkem a nultým poledníkem.

Pokud se chystáte do Londýna poprvé, smiřte se s tím, že během jedné návštěvy nestihnete všechno, co Londýn nabízí.

Ale nezoufejte! Zájezdy s průvodcem většinou vybírají nejdůležitější zajímavosti, takže zajisté zhlédnete vynikající sbírky umění, typickou architekturu i nádhernou zeleň v londýnských parcích (např. Hyde park, Kensington Gardens).

Londýn je skvost mezi městy. Dokazuje to i skutečnost, že se zde konaly Letní olympijské hry 2012. Je prvním městem v dějinách, ve kterém se olympiáda konala již třikrát.

Připravte se na to, že si Londýn bez jakýchkoli pochybností užijete a zamilujete.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Petra Bělohubá

Petra BělohubáExpert Radynacestu.cz

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Londýna

Zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/londyn/Doporučujeme z Anglie

Nejnovější z AnglieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024