Dublin: synonymum probdělých nocí

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 17339x

Dublin je hlavní a největší město Irska.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do DublinuZobrazit zájezdy

Dublin, irsky Baile Átha Cliath, město u ústí řeky Liffey do Irského moře, je pro mnohé synonymem probdělých nocí ve vyhlášené čtvrti barů Temple Bar. Půlmiliónové hlavní město Irska ale nabízí mnohé k prozkoumání. Je odrazem irských dějin, a tak sem lidé míří za gotickými katedrálami St. Patrick a Christ Church, za návštěvou nejvýznamnější a nejstarší irské univerzity Trinity College, ale i za nákupy na O´Connell nebo Grafton Street.

Výrobu dvou lahodných irských moků pak v Dublinu připomínají muzea irského „léku“ Guinness a živé vody, legendární whiskey Jameson. Irsko je ale hlavně zemí spisovatelů, a tak téměř v každé dublinské ulici jakoby procházel duch některého z nich. Jakoby každé dublinské knihkupectví či kavárna očekávalo jednoho ze čtyř držitelů Nobelovy ceny za literaturu, kteří byli hrdými Iry. Irská drsnost a přitom usměvavost je v dublinských ulicích všudypřítomná.

Členění města

Město pomyslně rozděluje na severní a jižní část řeka Liffey. V jižní části je pak soustředěna většina památek. V severní části najdete obchodní a nákupní centrum nebo Phoenix Park.

Co by vás mělo zaujmout?

V jižní části města jsou orientačními body katedrály. Nejvýznamnější z hlediska irských dějin je Katedrála svatého Patrika, která stojí v místě, které je zasvěceno snad nejznámější osobě Irska, svatému Patrikovi, který přinesl na ostrov křesťanství. Nedaleko odsud pak stojí Christ Church katedrála, pro změnu připomínající vikingskou historii území.

V těsném sousedství katedrál se krčí Dublinský hrad. Jen kousek od Dublinského hradu lze navštívit legendární Temple Bar, čtvrť, která ožívá zejména ve večerních hodinách. Za návštěvu stojí i návštěva Trinity College, univerzity s atmosférou i historií.

Severnímu okraji řeky Liffey vévodí široká nákupní třída O´Connell Street, kterou lemují honosné budovy bank, hotelů a historické pošty. Vzdáleně od centra leží největší park Evropy Phoenix Park, ukrývající prezidentský palác v těsném sousedství ZOO.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Irsko (Dublin)

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Dublinu

Zájezdy do Dublinu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 30. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dublin/Doporučujeme z Irska

Nejnovější z IrskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024