Moře Turecka: ne jedno ani dvě, ale rovnou čtyři!

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 37465x

Turecko je omýváno ze třech stran čtyřmi různými moři.

Vyberte si z našich 29 zájezdů do TureckaZobrazit zájezdy

Turecko je země, která oplývá nejrůznějšími přírodními krásami nejen ve svém vnitrozemí, ale hlavně na pobřežních částech země. Omývají ho totiž ze tří stran hned čtyři různá moře. Ta zapříčiňují nejen odlišné klimatické podmínky pro život, ale také to, že se Turecko na půl roku změní v zemi s obrovským počtem turistů.

Platí to zejména pro pobřeží Středozemního a Egejského moře, ale i moře Marmarské (to u Istanbulu) je objevováno turisty celoročně.

Sever Turecka

Pobřeží Černého mořePobřeží Černého moře

Na severu Turecka se rozkládá Černé moře, které je uzavřené ostatními státy, jako jsou Bulharsko, Rumunsko, Ukrajina, Rusko a Gruzie. Na jižní straně Černého moře leží severní část Turecka, přičemž pobřeží zabírá téměř celou délku této země, má úctyhodných 1695 km. Břehy na této straně Turecka jsou velmi strmé a slanost moře je tady velmi malá vzhledem k početným řekám, které se zde vlévají a ředí tak vodu. Také je to ovlivněno malým výparem. Turisticky je toto moře navštěvováno převážně na jeho bulharském pobřeží. Samozřejmě, že místní využívají vody i ke koupání. Není to však tak atraktivní jako v jiných částech Turecka, zejména díky složitému přístupu do vody.

Teplota vody je snesitelná pouze v letních měsících, jelikož tento pás země je počasím podobný tomu našemu. Zimy i léta jsou tady velmi mírné. Pod horskými štíty na východě je to ovšem ještě o něco studenější. Obecně je sever Turecka využíván spíše zemědělsky a pro naše turisty je tato část země velká neznámá. O to zajímavější možná bude pro dobrodruhy, kteří touží poznat kus opravdové kultury těchto oblastí s jejich zvláštním folklorem, jiným druhem oblékání, jinou hudbou a také kuchyní. Jediné, co tady bude stejné jako všude jinde v Turecku a navíc ještě v nejvyšší kvalitě, je turecký čaj, jelikož z této krajiny pochází. Také vám budou chutnat lískové oříšky, které se všude kolem pěstují.

Západ

BursaBursa

Západ země omývá moře Marmarské a Egejské. Marmarské moře navazuje na Černé moře u Istanbulu. Pouze severní část Istanbulu na evropské i asijské straně je omývána mořem Černým, ale zbytek metropole, který je pro turisty mnohem známější a patří k té navštěvované části, je moře Marmarské. Náš turista tedy pravděpodobně spatřil především Marmarské moře a jeho zátoky. Případně se projel lodí až na početné ostrůvky, kde vládne poklidná atmosféra. I obyvatelé metropole sem unikají před shonem ve městě.

Po stranách Marmarského moře, každé na jiném břehu úžiny leží přední sídla Osmanského impéria, města Bursa a Edirne. Města s mnoha pozoruhodnostmi a atmosférou královských sídel. Pobřeží, které moře zabírá, je dlouhé 1189 km a hloubka Marmarského moře patří k největším, ze všech moří, se kterými má Turecko něco společného. Oproti Černému moři je to Marmarské o dost slanější.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Východ Turecka

Pláž v oblasti IzmiruPláž v oblasti Izmiru

Ideální je moře Egejské. Leží na východě a jihovýchodě země a patří spolu se Středozemním k těm nejnavštěvovanějším mořím Turecka. Egej oplývá neuvěřitelně velkým počtem ostrovů. Většina z nich však patří Řecku. Pobřeží Egejského moře, ač se to z pohledu na mapu vůbec nezdá, je nejdelším pobřežím v zemi. Zabírá téměř tři tisíce kilometrů. Důvodem jsou nekonečně zajímavé zátoky a zákoutí, které zde můžete z pobřeží spatřit a navštívit je. To dělá celé pobřeží asi nejlákavějším místem k objevování pláží a plážiček, které jsou skryty za útesy.

Egejské moře a jeho pobřeží láká své návštěvníky také na antická města nejen u moře, ale také blízko vnitrozemí. Psaly se zde dějiny země, takže narazíte na spousty pozoruhodností, které stojí za návštěvu. Města jako Izmir či Efes byste rozhodně neměli minout. Nicméně jako turisté pravděpodobně zvolíte jako svou základnu turistická střediska v Bodrumu či někde jižněji směrem k přístavu Marmaris.

Jih Turecka

Pobřeží v oblasti AntalyiePobřeží v oblasti Antalyie

Jižněji se mění Egejské moře v moře Středozemní, které patří pro našince jednoznačně k těm nejpřístupnějším a nejnavštěvovanějším mořím Turecka. Proto máme také často pocit, že je Turecko vlastně neuvěřitelně teplá a exotická země. Od Marmarisu se táhne Tyrkysové pobřeží, které zaujme svými krásnými plážemi. Města Kaş a Kalkan přímo vyzývají k odpočinku. Za antickým Olympem se dostanete k Antalyi a míjíte turistický Kemer.

Od Antalye až po Alanyi najdete převážně jen turistická střediska s hotely, ale kousek ve vnitrozemí skvosty antiky, města jako jsou Perge, Side a Aspendos. U Alanye, kde to žije rušným nočním životem, pak pozvolna turistické pláže končí a procestujete krajiny, které ukrývají římské město Uzuncaburç a romantickou pevnost Kizkalesi.

Hatay a město Antakya už mají spíše arabskou atmosféru, jelikož se nacházíme velice blízko hranic se Sýrií a na bývalém syrském území. Na pobřeží se setkáte jen s místy, kde před vámi bude naprosto čistý mořský obzor. Jediný obrovský ostrovní stát ve Středozemním moři, který ale není viditelný z pevniny, je Kypr. Ostrov, jehož severní menší část patří k Turecku a zbytek je řecký. Typický důkaz řecko-turecké rivality na poli politickém přetrvávající víceméně dodnes.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko

Turecký koktejl zážitků

Vyberte si jeden z našich 29 zájezdů do Turecka

Zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 8. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/more-turecka/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024