Istanbul: město protikladů

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11432x

Istanbul neboli Konstantinopol je největší turecké město, důležitá obchodní křižovatka a brána Orientu.

Vyberte si z našich 25 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Víte, že…

Se svými šedesáti šesti ulicemi a uličkami, více než čtyřmi tisíci obchody, několika skladišti, směnárnami, bankami, mešitou, poštovním úřadem a policejní stanicí, soukromou ochrankou, vlastním zdravotním střediskem je Velký bazar největším krytým bazarem na světě?

Stále se najde mnoho lidí, kteří řeknou, že Istanbul je hlavní město Turecka. Politicky tomu tak není, hlavním městem je Ankara. Nicméně v myslích obyvatel země a také pro spoustu turistů je Istanbul stále tím pravým hlavním městem, ve kterém se setkávají všechny kultury. Město reprezentující turecké protiklady, jako např. Evropa vs. Asie, křesťané vs. muslimové apod.

Přízvisko „brána Orientu“ vystihuje Istanbul ve všech jeho tvářích a podobách. Město je součástí Západu, tedy strany evropské, která zabírá jen 3 % Turecka. Najdete zde např. moderní tepající nábřeží Taksim s průmyslovými centry. Nicméně za tou pomyslnou branou, tedy mostem přes úžinu Bospor spojující Černé a Marmarské moře, se octnete na straně asijské. V Istanbulu vás na obou březích čeká pravý orient se spoustou čajoven, tradičních obchůdků, stánků na bazaru a těmi nejzajímavějšími památkami města.

Nevšední zážitek z nákupů – Velký bazar

Velký trh s kořením na Egyptském bazaruVelký trh s kořením na Egyptském bazaru

Turecký bazar, to je výraz a zážitek sám pro sebe. Ten, kdo se neztratil ve spleti uliček Velkého bazaru, tedy tržiště uprostřed města, nebyl v Istanbulu. Tady teprve poznáte povahu místních obyvatel, zahrajete si klasickou hru se smlouváním ceny zboží, které byste rádi koupili nebo třeba ochutnáte něco z pravé turecké kuchyně. Po tom, co se budete snažit usmlouvat cenu vašeho vytouženého produktu, vás nejspíše pozve pravý obchodník na čaj, aby se vám lépe o ceně uvažovalo a také jednoduše proto, že Turci jsou opravdu pohostinní a přátelští lidé. To je jeden z důvodů, proč poznat tuto zemi hlouběji.

Nejnavštěvovanější památky historické čtvrti

Interiér harému v paláci TopkapiInteriér harému v paláci Topkapi

Istanbul má dvě centra, která jsou oddělena tzv. Zlatým rohem, což je mořská zátoka, která vzniká spojením dvou proudů asi 7 km před vyústěním do úžiny. Jsou to čtvrti Sultanahmet, která je historickou části města a čtvrť Taksim.

Nejnavštěvovanějšími památkami v historické čtvrti jsou palác Topkapi, chrám Hagia Sophia, Sultan Ahmet Camii neboli Modrá mešita a Hipodrom, který je součástí městského parku. Výhodou pro turisty je, že všechny tyto skvosty architektury jsou na jednom místě a pokud budete unaveni, můžete spočinout v některé z uliček krytého Velkého bazaru nebo se svézt místní dopravou k památkám na druhém břehu Zlatého rohu.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

Něco pro milovníky arabských dějin

Palác Topkapi býval sídlem vládců osmanské říšePalác Topkapi býval sídlem vládců osmanské říše

Multikulturní město nabízí vedle proslulých mešit, křesťanské památky, hradby a pro milovníky umění jsou zde četná muzea. Prostě ze všeho trošku. Takový je Istanbul, směs nejrůznějších chutí a barev na jednom místě. Proto stojí za to ho navštívit a poznat všemi smysly kouzlo tohoto místa. Kdo jednou zavítá do tohoto města, má nutkavou touhu poznat zbytek Turecka, aby pochopil, z čeho tento mix kultur vznikl.

Tip na konec? Kdo nezkusil pečenou mořskou rybu v jedné z přístavních restaurací a nezapil tuto čerstvou večeři pravou pálenkou z anýzu, tzv. rakı, nemá zážitek z poznávací cesty tohoto nezapomenutelného místa kompletní.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 25 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/istanbul/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024