Filmy spojené s Istanbulem: město půlměsíce inspirovalo bondovky, drama i český propadák

Kateřina Lefebvre Kateřina Lefebvre, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 7614x

Istanbul se stal oblíbeným městem filmařů už v šedesátých letech, ale láká je i dnes.

Vyberte si z našich 30 zájezdů do IstanbuluZobrazit zájezdy

Istanbul s architekturou odrážející stovky let své historie je lákavou kulisou pro mnohé scénáristy i režiséry a objevil se v nespočtu slavných i zcela zapomenutých filmů. Pro ty, kteří toto nádherné město ještě nenavštívili, se může stát následující výčet snímků inspirací pro příští dovolenou...

1. Srdečné pozdravy z Ruska (VB, 1963)

Sean Connery jako jedinečný James BondSean Connery jako jedinečný James Bond

Ke starším a těm povedenějším snímkům s istanbulskou tématikou, patří filmová adaptace pátého románu Iana Fleminga o Jamesi Bondovi. Ve druhém filmu o slavném agentu 007 z roku 1963 ztvárnil hlavní roli Sean Connery. Úlohu Bond girl tu převzala Daniela Bianchi.

Jako agentka KGB Romanovová má za úkol přesvědčit MI6, že se zamilovala do Bonda a že chce přeběhnout na jeho stranu i s cenným šifrovacím zařízením: její jedinou podmínkou je, že si pro něj neohrožený hrdina přijede právě do Istanbulu. James Bond se tedy vydá do Turecka, kde na něj čeká dobře nastražená past (pro Čechy není bez zajímavosti, že tuto léčku připravil geniální československý šachista Kronsteen).

V Istanbulu začíná i další z bondovských filmů: Skyfall. Hrdinný agent tu pro změnu se svou krásnou kolegyní Eve pronásleduje žoldáka Patriceho, který ukradl data s údaji o tajných agentech NATO.

2. Záhadné zmizení v Istanbulu (VB, 2004)

Britský televizní film s původním názvem She's gone natočil roku 2004 režisér Adrian Shergold. Američan Harry Sand se vydává do města hledat svou dceru Olivii, která sem odešla pracovat na charitativním projektu.

Ukáže se však, že to byla jen zástěrka pro práci tanečnice v nočním klubu a že její nalezení a záchrana vůbec nebudou jednoduché.

Čtení: Zájezdy do Turecka – srovnání a doporučení

3. Akce v Istanbulu (ČR, 1975)

Akce v IstanbuluAkce v Istanbulu

I přes jeho název nezahlédnete v českém filmu z roku 1975 ani jedinou z istanbulských památek. Děj filmu, vyznívající dnes spíš jako parodie, se odehrává většinu času v baru v Západním Berlíně a Istanbulu se vůbec nenatáčel (scény z Istanbulu byly natáčeny v České republice).

Snímek se špionážní zápletkou, v níž se prozíravý a chladnokrevný československý agent infiltruje do amerických tajných služeb, aby pomohl unesenému českému vědci, bohužel nezachraňuje ani výborné herecké obsazení (Radovan Lukavský, Eduard Cupák, Oto Ševčík, Jan Přeučil a další).

Čtení na podobné téma10 důvodů, proč navštívit Istanbul: ochutnejte vyváženou dávku exotiky, relaxace a poznáníPřečíst

4. One Night in Istanbul (VB, 2014)

Dalším britským filmem odehrávajícím se v Istanbulu je filmová adaptace stejnojmenné úspěšné divadelní hry. Režiséru Jamesi Marquandovi se podařilo natočit kultovní komedii o dvou skalních fotbalových fanoušcích Liverpoolu Tommy a Gerrym, kteří se vydají na finále UEFA Champions League 2005 do Istanbulu.

Film se stal zdrojem mnoha oblíbených „hlášek“ a kultovní záležitostí nejen u fanoušků Liverpoolu.

5. Dobrodruh z Istanbulu (It., Fr. a Šp., 1965)

                                     

Prostředí Istanbulu hojně využívá i starší detektivka s komediálními prvky z roku 1965. Tuto variaci na bondovské téma režíroval Antonio Isassi-Isasmendi ve francouzsko-italsko-španělské koprodukci.

Dobrodruh, podvodníček a majitel tajného kasina (v podání Horsta Buchholze), se dostane do konfliktu s americkou tajnou službou, která ho podezřívá z únosu atomového fyzika. Společně s krásnou zvláštní agentkou Kenny (Sylva Koscina) prochází v kulisách orientální architektury Istanbulu mnoha akčními scénami.

Kateřina Lefebvre

Kateřina LefebvrePrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 30 zájezdů do Istanbulu

Zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/filmy-spojene-s-istanbulem/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024