Počasí v Turecku: tak velká země, že průměr zkrátka neexistuje

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11833x
TémataTurecko

Počasí v Turecku je díky obrovské rozloze značně odlišné.

Vyberte si z našich 33 zájezdů do TureckaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Istanbul má srovnatelné počasí s tím naším středoevropským? Také je marmarský region považován za evropskou část při předpovědi počasí.

Pokud se budeme snažit určit počasí v Turecku, bude to hodně složité. Tato země je tak velká a má tak členitý povrch, že fakt, že spadá do mírného podnebného pásu, nám vlastně nic neřekne. Klima je ovlivněno přítomností hor ve středu země a vysokohorských štítů na východě.

Z jihu, západu i severu pak omývají Turecko moře, která samozřejmě také ovlivňují všechny období v roce a přináší typickou vlhkost.

Počasí v Istanbulu

Zimní Hagia SofiaZimní Hagia Sofia

Nejčastěji se však turisté vydají do Istanbulu, který je většinu roku dostupný díky příjemným teplotám a také v zimě tolik nesněží jako např. na východě země, který je většinu roku naopak naprosto nepřístupný díky krutým zimám.

Istanbulu se dají tedy trávit prázdniny téměř pořád, jen v horkých letních měsících červenci a srpnu se vám mezi davy lidí nebude dýchat úplně nejlépe. Ale také toto město se dá zařadit díky přítomnosti Marmarského moře k relativně vlhkému podnebí, kde léta jsou teplá a dusná a zimy chladné a deštivé. Co se ale našincům bude líbit, je to, že v zimě teplota nejde pod nulu, takže nezmrznou. V létě se naopak vyhnete vedrům a občas vás může zastihnout i nějaká ta přeháňka. Takže nepočítejte s tím, že jedete do tepla a deštník nepotřebujete.

Bouřka nad IstanbulemBouřka nad Istanbulem

Dá se říct, že Istanbul má srovnatelné počasí s tím našim středoevropským, také je marmarský region považován za evropskou část při předpovědi počasí. 

Přímořské podnebí

Egejské moře omývající západ Turecka přináší v létě vysoké teploty šplhající se k 35 °C a turisté si zde užívají letní měsíce bez srážek. Naopak v zimě zde velice silně prší a teplota sahá až k nule. Ovšem především obyvatelé severní Evropy zde jezdí strávit své léto už v dubnu a příjemné teploty jim vydrží až do konce října, v zimě byste tady potkali jen místní.

Přestože je tento region oblíbený, ještě teplejší je oblast Středozemního moře. Vzdušné proudy z Afriky sem přinášejí horký a suchý vzduch a teplota nejde pod 30 °C. Tím létem se u tohoto regionu opět myslí téměř šest měsíců v roce. Občas vás ale potěší lehký mořský vánek, tedy za předpokladu, že se nacházíte v letovisku u moře, směrem dál do vnitrozemí je totiž hradbou pohoří Taurus. Zimy jsou zde také deštivé, ale ne tak studené jako na západě.

Při pobřeží Černého moře můžete léto čekat velmi podobné tomu našemu, teploty se pohybují kolem 25 °C a občas se strhne bouřka. Celkově počasí tohoto regionu ovlivňuje spíše sever než oceánské proudy, které jsou zastaveny horami v centrální Anatólii. U hranic s Gruzií dokonce prší jen 10 dní v roce.

Teploty v centru Turecka

Centrální Turecko zvané také Anatólie, kam spadá například i hlavní město Ankara, se vyznačuje vnitrozemským podnebím. Jsou zde výrazné rozdíly mezi denními a nočními teplotami, stejně jako mezi letními a zimními. V červenci a srpnu téměř neprší a teploty se pohybují okolo 30 °C, což uprostřed velkoměsta bez mořského vánku není vždy příjemné. Již v září ale začínají srážky zase stoupat. Zima je zde kontinentální, takže běžně sněží a prší s teplotami kolem nuly.

Horské klima

V Turecku najdete i velehoryV Turecku najdete i velehory

Nakonec na východě Turecka jde o drsný region nejen díky přítomnosti velehor, ale i díky krutým a dlouhým zimám. Letní teploty ve městech dále od hranic, kolem 30 °C, tady člověku připadají až nesnesitelné.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert Radynacestu.cz

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko

Turecký koktejl zážitků

Vyberte si jeden z našich 33 zájezdů do Turecka

Zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 21. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-v-turecku/Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z TureckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024