Jordánsko: země pouští, moří a mozaik

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 13916x

Jordánsko je země nádherných pouští, čistých moří a prastarých památek.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Co si vzít s sebou na cestu do Jordánska? Pokrývku hlavy využijete v poušti, ploutve a brýle v Rudém moři, boty do vody zase v moři Mrtvém. 

Návštěva Jordánska zní jako opravdová exotika. Exotická tato země skutečně je! Maličké orientální království má všestranné zajímavosti, takže vás upoutá svojí krásnou pouští, teplým a čistým mořem, ale i dechberoucími mozaikami. 

Království pouště

Jordánsko je opravdovým pouštním královstvím – jeho rozlohu tvoří z více jak 90 procent poušť. Že poušť nemusí být jednotvárným, nudným a bezútěšným místem, kde není dost vody ani vegetace, v Jordánsku neplatí. Zatímco východní oblasti země jsou převážně rovinaté, tvořené náhorní plošinou a bohaté spíše na nerostné suroviny než na život, jižní část země je zcela jiná – nádherné kamenné útvary v duhových barvách doprovází červený, až rudý písek.

Není to ani krajina bez života, protože podzemní zásoby vody umožňují pěstování sladkých melounů a rajčat. Když zaprší, ze země také narychlo vyraší bodláky a světlozelené keříky, které se stávají potravou pro kozy a velbloudy. Hra tvarů a barev jordánské pouště, to je opravdový a unikátní cestovatelský zážitek. 

Moře

Do Jordánska lze jet i za koupáním a tady se nám nabízí hned dvě možnosti: ta jedna je slaná, protože Jordánsko má východní pobřeží Mrtvého moře – nejslanějšího moře na světě. Jeho hladina je většinou pokojná a jen zřídka tady zažijete vlny. Voda Mrtvého moře se svým třicetiprocentním obsahem soli může ale agresivně zaútočit na vaši pokožku, a vyléčit tak veškeré ranky a kožní problémy!

Na rozdíl od izraelských břehů se na jordánském pobřeží dosud nachází naleziště černého pokladu – v tomto případě mluvíme o zdravotním bahnu, které je jedním ze základních produktů, které Mrtvé moře pro naše zdraví produkuje. 

To druhé moře je Rudé, přesněji jeho Akabský záliv. Sice nemá tak vysokou slanost ani léčivé účinky, zato nabízí jinou raritu – svůj nesmírně bohatý a krásný podmořský život. Zažijete ho nejlépe jižně od města Akaba, kde jsou korály ještě turisty neporušeny. Pozor, nedotýkat se! Spousta ryb a mořských živočichů vás může požahat. Můžete si je ale vyfotit a v úplném tichu pozorovat jejich tajuplný svět. 

Po koupání a projížďce po poušti určitě bude čas i na kulturní a umělecké vyžití. Jordánsko vyniká svým mozaikovým uměním v rozsahu, který nemá obdoby – starověcí obyvatelé si totiž podlahy svých domů, kostelů a veřejných budov nechávali vykládat drobnými kamínky, které dohromady tvoří nádherné obrazy svatých, výjevů z každodenního života nebo exotických zvířat.

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Památky

Není snad jediné starověké památky, která by neměla zachovalou původní mozaiku. Za mozaikami tak můžete do Petry, Džeraše nebo nejlépe do křesťanského městečka Madaba. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/obecne-o-jordansku/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024