Mrtvé moře: nejslanější koupání uprostřed pouště

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20648x

Poušť tvoří největší část území Izraele a jejím největším lákadlem je Mrtvé moře.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že…

Voda Mrtvého moře zůstává teplá i v zimních měsících – lze tak říct, že u Mrtvého moře je sezóna neustále!

Věděli jste, že více než polovinu území Izraele tvoří poušť? Jde zejména o Negevskou poušť na jihu země, a pak také o poušť Judskou. Poušť je v Izraeli převážně hornatá a jenom na několika místech lze vidět malé písečné duny. 

Negevská poušť byla před více než 2 000 lety poslední zastávkou karavan, které přivážely koření a další zboží z Indie a jižní Arábie. I dnes v této zvláštní a nehostinné krajině uvidíte stany beduínů a malá stáda koz a ovcí, které mezi kamením sbírají vysušené rostlinky.

Na okraji Negevské pouště, pozvolna přecházející v poušť Judskou, najdete pozoruhodné Mrtvé moře, obklopené strmými skalními stěnami, které zapadající slunce barví do neuvěřitelných tónů. Mrtvé moře tvoří dvě jezera propojená kanálem a na severu napájená vodou z řeky Jordán. V místech, kde řeka Jordán vtéká do moře, byl pokřtěn Ježíš.

Hladina Mrtvého moře je více než 400 metrů pod úrovní moře, obsahuje 6× více soli než voda v oceánu a vysoké procento dalších chloridů (hořečnatého, vápenatého, draselného), bromidů a jiných sloučenin, takže jeho voda je na dotek jemně mazlavá. Z těchto důvodů byste v ní marně hledali nějakého živočicha – až na pár mikrobů je voda skutečně „mrtvá“. To ale neznamená, že je škodlivá pro člověka. Pozitivní účinky na pokožku jsou prokazatelné, a proto také na pobřeží najdete několik ozdravoven a lázní.

Koupel v Mrtvém moři je nezapomenutelným zážitkem. Díky silné koncentraci solí si v této vodě „zaplavou“ i neplavci. Bez obav se můžete položit na vodu na záda, prohlížet si okolní přírodu, vychutnávat sluníčko a ticho.

Při koupání v Mrtvém moři je třeba dodržovat některé zásady:

Do vody vstupujte opatrně. Lehnout si na vodu je možné i v malé hloubce a stejně je třeba postupovat i při odchodu.

Počítejte s tím, že vám voda bude vytlačovat nohy nahoru a ve větší hloubce se vám zřejmě nepodaří postavit. 

Vodu nechutnejte. Není dobrá a navíc si můžete zkomplikovat dovolenou zažívacími potížemi. Dávejte pozor, aby se vám nedostala do očí a pokud se tak stane, neodkladně postižené oko vypláchněte pod tekoucí vodou. 

Koupejte se jen v místech, kde jsou k dispozici sprchy. Po koupeli je třeba solný roztok opláchnout, protože po zaschnutí není právě příjemný a může způsobit podráždění pokožky. 

Doporučená délka koupele je 20 minut. Pokud tuto dobu překročíte, pamatujte i na to, že sluneční záření je zde poměrně intenzivní a je třeba chránit pokožku (zejména obličeje a ramen) před spálením.

Kromě vody působí na lidský organismus blahodárně také bahno Mrtvého moře. Lze ho zakoupit téměř na všech plážích. Naneste rovnoměrnou vrstvu na všechny části těla kromě obličeje, nechte zaschnout, poté omyjte. Bahno podporuje krevní oběh a pomáhá proti celulitídě. 

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/mrtve-more/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024