S dětmi na Oravu: na pltích po řece, po svých do kopce, pro maminku kávu a pro tátu kyselici!

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 3. 2021 • Přečteno 2995x

Slovensko je plné překvapení a děti je jistě ocení. Projedete se na pltích po řece, vystoupáte po žebřících na vrcholy a ochutnáte nejednu tradici.

Vyberte si z našich zájezdů na SlovenskoZobrazit zájezdy

Často se stává, že člověk létá tisíce kilometrů za novými zážitky a trochu zanedbává skvosty, které mu leží u nohou. Co se vám vybaví, když se řekne „Slovensko“? Určitě hory, hrady a možná halušky. To všechno a ještě mnohem víc můžete najít na Oravě, poklidné části Slovenska, kde se turistický ruch pomalými krůčky rozvíjí. Zajeďte si tam dřív, než jeho krásy objeví i jiní! 

Život dnes je tu určitě mnohem lehčí než ještě pár desítek let zpátky. To si člověk uvědomí, když prochází dřevěné chalupy, ve kterých lidé bydleli před druhou světovou válkou. V Muzeu kysuckej dediny je najdete pěkně svezené na jedno místo a od místní průvodkyně se dozvíte, jak ve zdejším kraji probíhal běžný den, jak se na slavení svatby podílela celá vesnice a spoustu jiných zajímavostí.

Mladí šikulové, pro které je zájezd na Oravu jako dělaný, si zase z místních informačních tabulí udělají lepší představu o tom, jak fungovala úvraťová železnice. A přece na vše nepůjdeme jen teoreticky, nejlepší bude se vláčkem rovnou projet na Sedlo Beskyd – místo s úchvatným rozhledem

Vorem po Oravě až na zámek

Jízda tradičními pltěmiJízda tradičními pltěmi

Ještě jeden dopravní prostředek byl dříve pro Slovensko typický – často dopravovali náklady po vodě, a tady se moc hodily takzvané pltě. Že nevíte, co to je? Tak se nebojte naskočit a jedééém!

Co se to tyčí v dáli před námi? Plavíme se po řece Oravě, tak že by proslulý Oravský zámek? Než jej prolezete zdola nahoru, trochu se zapotíte, ale děti tím krásně vybijí nahromaděnou energii. I když hrad vypadá tajemně a točila se tu první němá verze Draculy, nemusíte mít žádný strach – návštěva proběhne úspěšně i bez věnce z česneku. 

Muzeum kávy a žehnající Kristus

Muzeum kávyMuzeum kávy

A teď zas něco pro ty starší a pokročilé. Také milujete kávu? Její historii si lehce můžete přečíst na internetu, ale stát v místnosti obklopeni mozaikami z asi 4 milionů kávových zrn, což by vydalo na nějakých 60 000 hrníčků tohoto oblíbeného nápoje – to se vám na celém širo širém světě může stát jen v Krušetnici. 

Zdejší Muzeum kávy je sice malé, ale člověk užasne, co lze vytvořit, když se dá dohromady parta nadšenců. Vlastní kavárnu tu sice ještě nemají, ale koupit si speciální kávu z Mexika, Brazílie nebo Hondurasu můžete hned po prohlídce. 

Když brazilská káva, tak se po Brazílii ještě trochu porozhlédneme – co myslíte? O Slovácích se ví, že je u nich náboženství více zakořeněno než v Čechách. Tak jako v Rio de Janeiru i tady stojí veliká socha Krista s rozevřenými pažemi a žehná místním lidem. Z kopce, na kterém socha stojí, se stalo místo oblíbených poutí a procházek, proč se tedy nepřidat?

Ve vodě i na čerstvém horském vzduchu...

Ochutnejte slovenskou kyselicuOchutnejte slovenskou kyselicu

Co by to bylo za letní zájezd bez koupání! No jo, ale spoléhat jen na přízeň počasí se v našich zeměpisných šířkách a délkách opravdu nelze. Proto jsou tu hned dvě varianty – ta „pod střechou“ v moderním areálu Thermal Park, nebo přírodnější varianta – plavání v druhé největší přehradě na Slovensku. Kvíz pro děti – jak se asi bude jmenovat, když jsme na Oravě?

Tak, co nám ještě zbývá z trojice nezbytných aktivit na Slovensku? Hrad jsme si pečlivě prohlédli, halušky následovaly v krásné dřevěné kolibě jako odměna za šplhání po schodech, tak už zbývají jen hory. A tentokrát přímo v srdci Malé Fatry.

Kdo by neznal postavu Jánošíka – hrdiny, co bohatým bral a chudým dával? No, ono to bylo asi trošku jinak, ale jeho socha rozhodně zdobí centrum malého, nicméně významného turistického střediska – Terchové. Tady se ukáže, jak to kdo máte s láskou k procházkám. Ale žádný strach – vybere si každý.

Ti, kteří se rádi projdou, ale nemusí přitom trhat rekordy, si celkem pohodlně vystoupají podél potoka k menší salaši, na čerstvém vzduchu ještě jednou ochutnají místní sýry nebo kyselicu – typickou polévku. A ti, kteří rádi soutěží s kamzíky, se můžou pustit náročnou, ale okouzlující cestou skalami – nejdřív pořád nahoru, potom, pro změnu, pořád dolů. Žebříky, kořeny, balvany – tím vším se můžete dohopsat až na sedlo pod Rozsutcem, odkud je za dobrého počasí dechberoucí výhled na okolní hory.

Po takovém výletě budete jen rádi, když usednete do autobusu, necháte nohy odpočívat a v hlavě si můžete přehrávat, co všechno jste za uplynulých pár dní zažili. A to jsme v tomto článku zdaleka neprobrali všechno, co vás na zájezdu na Oravu s námi čeká!

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Slovensko

Slovenský ráj zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Slovensko

Zájezdy na Slovensko

Nejbližší volný zájezd již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/orava/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024