Štrbské pleso: působivá klasika Vysokých Tater, která nikdy neomrzí

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 11. 2020 • Přečteno 19101x

Štrbské pleso ve Štrbském Plesu… To je klasika, kde se sice, ač v Tatrách, před nikým neschováte, ale za (opakovanou) návštěvu prostě stojí.

Vyberte si z našich zájezdů na SlovenskoZobrazit zájezdy

Víte, že…

Až do začátku 20. století se led ze Štrbského plesa těžil a dovážel třeba až do Vídně či Budapešti? Používali ho tam v restauracích.

Je to takový malý velký poklad a také magnet Vysokých Tater. Všichni o něm vědí a všichni se u něj chtějí alespoň zastavit. Na jaře, v létě, na podzim i v zimě. Sami u něj rozhodně nebudete a o nějaké nedotčené horské přírodě se také nedá tak úplně mluvit. Ale kouzlo má – a jaké! V hladině Štrbského plesa, druhého největšího jezera ve slovenských Tatrách, se nádherně odrážejí rozeklané štíty okolních hor... A je u něj hezky.

Štrbské Pleso ležící v nadmořské výšce 1345 m je jedním z nejvyhledávanějších a zároveň tím nejvýše položeným tatranským turistickým a lyžařským střediskem. Nabízí širokou nabídku ubytování, služeb a různého dalšího vyžití. Po polovině 19. století si zde nechal malou loveckou chatu postavit József Szentiványi z Liptovského Jána. Postupně chat a osad přibývalo a v okolí plesa vyrostly klimatické lázně. 

Sport na výsluní  

Skokanské můstky Skokanské můstky

Nepřibývalo pouze menších či větších vilek, ale také opravdu velkých hotelů a celých komplexů. V souvislosti s konáním mistrovství světa v lyžařských disciplínách roku 1970 vznikl nedaleko plesa jeden z tehdy nejmodernějších sportovních areálů na světě, který umožnil soutěžení ve všech disciplínách na jednom místě, což byl naprostý unikát. 

Štrbské Pleso hostilo evropský šampionát v ledním hokeji, mistrovství Evropy v rychlobruslení a mnoho dalších sportovních klání. A dále také například summit prezidentů V4 a jiná politická či společenská setkání. 

V blízkosti ambiciózních skokanských můstků a oblíbených sjezdovek a zároveň takřka těsně u břehu plesa stojí hotel Patria – zdejší typická dominanta. Byl dokončen roku 1973 a jeho autorem je Zdeněk Řihák. Asymetrická střecha kopíruje sklon tatranského štítu Patria, kterému hotel vděčí i za své jméno. 

Studené a průzračně čisté pleso 

Čluny k zapůjčeníČluny k zapůjčení

Největším magnetem Štrbského Plesa je právě ono pleso. Svou rozlohou téměř 20 ha jde o největší pleso ve slovenských Tatrách. Je přitažlivé a velmi studené – vzniklo ve sníženině po původním ledovci. I proto označení pleso. Pleso je totiž označením pro tatranská jezera ledovcového původu. 

Teplotu jeho vody si ale běžný turista nemá šanci ověřit. Pleso se nachází v 5. a nejpřísněji chráněném stupni Tatranského národního parku a platí v něm přísný zákaz koupání. Proto je skoro s podivem, že se na něm podařilo obnovit více než 120 let starou tradici projet se po jeho hladině na člunu. 

Tak jako další tatranská plesa, i to štrbské je velmi čisté. Průzračná hladina odráží okolní zubaté horské štíty a stromy a pohled na ni je jednoduše úchvatný. I tak ale nedokáže poskytnout ty nejpříznivější podmínky pro život všech vzácných druhů ryb, které se v něm vyskytovaly. Jednou z nich byl například až donedávna síh maréna ve své geneticky čisté nekřížené formě. 

Naučná nenáročná stezka 

Lázeňská atmosféra Lázeňská atmosféra

Mnoho informací o žijících druzích ryb a dalších zvířatech ve vodách plesa i v jeho okolí, a dále také mnoho informací o okolní floře, se návštěvníci dozvědí z informačních tabulí instalovaných podél cesty kolem jezera. Některé z nich informují o osobnostech spjatých se Štrbským Plesem, konaných sportovních kláních či o zdejším lázeňství.

Zpevněná cesta kolem jezera je dlouhá přibližně 5 km a procházka po ní je nenáročná a bez převýšení. Je vhodná i pro kočárky. Instalované lavičky podél cesty umožní dostatek příležitostí k odpočinku i těm fyzicky méně zdatnějším. 

Štrbské pleso je magnetem pro turisty, a tak počítejte s tím, že sami se jeho nádherou určitě kochat nebudete. Ač ve Vysokých Tatrách, horská převýšení tentokrát také nepocítíte. Určitě ale budete dýchat čerstvý horský vzduch a užívat si zdejší pohodovou atmosféru. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Slovensko

Slovenský ráj zážitků

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Slovensko

Zájezdy na Slovensko

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/strbske-pleso/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024