Bratislava: moderní metropole na vlnách pohody

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 10. 2017 • Přečteno 7221x

Bratislava je moderní pulzující město, ve kterém panuje přívětivá, klidná atmosféra a které vás přivítá s otevřenou náručí. Nechte se pozvat k návštěvě.

Vyberte si z našich zájezdů do BratislavyZobrazit zájezdy

Tip pro vás: 

Jedinečnou fotku „v nekonečném prostoru z knih“ pořídíte v pasáži Mateje Krény v Pálffyho paláci. Je součástí Galerie města Bratislavy.

Bratislava vás mile přivítá s otevřenou náručí. Slovenské hlavní město omývané Dunajem, do kterého zároveň zasahují Malé Karpaty i se svými vinicemi, je město s kompaktním historickým centrem a množstvím architektonických odkazů minulosti, rodových městských paláců i atraktivních podniků. Kdysi tu bývali korunováni uherští králové. Žili a tvořili zde světoznámé osobnosti. Dnes z ulic Bratislavy sálá moderní energie.

Stopy po prvních obyvatelích Bratislavy jsou staré přibližně 7000 let. Díky početným archeologickým nálezům víme, že zde Keltové založili důležité centrum, patřící k největším ve střední Evropě. V 1. století se do podunajské oblasti dostali staří Římané, kteří tady vybudovali hranici Limes Romanus, jejímž úkolem bylo bránit Římskou říši před cizími útočníky ze severu.

Od Keltů k Marii Terezii

Centrum je plné výstavných paláců Centrum je plné výstavných paláců

Památky na pravěkou a starověkou Bratislavu si návštěvníci mohou prohlédnout mezi exponáty v mnoha místních muzeích, například ve sbírkách Archeologického muzea SNM, v areálu Bratislavského hradu nebo v Keltské mincovně v Pálffyho paláci. V městské části Rusovce jsou přístupné zbytky římského vojenského tábora Gerulata.

Ve středověku byla Bratislava součástí Uherského království. Zikmund Lucemburský udělil městu mnohá privilegia, jako třeba právo razit mince, pořádat trhy či obchodovat s vínem. Městu věnoval i vlastní erb, který se používá dodnes.

V 18. století v Bratislavě usedla na trůn Marie Terezie, jejíž mimořádně přívětivý vztah k městu se odvíjel už od její korunovace ve zdejším Dómu sv. Martina roku 1741. Za její vlády se z Bratislavy stalo významné středoevropské centrum. Dodnes si návštěvníci města mohou na kávičce či dortíku pochutnat v podniku, který s oblibou navštěvovali František Josef I. s císařovnou Sissi.

Nejen slavní rodáci

Při toulkách městem potkáte slavného Čumila Při toulkách městem potkáte slavného Čumila

Bratislava je město, ve kterém žily či působily významné světoznámé osobnosti, umělci i vynálezci, jako například sochař Georg Rafael Donner, architekt Franz Anton Hillebrandt, skladatel a virtuóz Ferenc Liszt, nositel Nobelovy ceny za fyziku Filip Lenard a další.

V historickém centru je přístupné muzeum skladatele Johanna Nepomuka Hummela a muzeum Arthura Fleischmanna, místního sochaře. Městský sportovní stadion je pojmenovaný podle Ondreje Nepely - krasobruslaře, držitele olympijského zlata i několikanásobného mistra světa a Evropy.

Mnoho umělců sem přicházelo z nedaleké Vídně. Ostatně Bratislava je jediným hlavním městem na světě, které se nachází na hranici tří států – Slovenska, Rakouska a Maďarska. Spolu s Vídní tvoří dvě nejblíže položená hlavní města na světě. O někdejší multikulturalitě vypovídají i historická označení Bratislavy: Pressburg, Pozsony a Prešporok.

Z hradu kolem Čumila do létajícího talíře 

Jednou z nových dominant je létající talíř UFO  Jednou z nových dominant je létající talíř UFO

Bratislava je vyhlášená pro jedinečnou atmosféru „Bratislavského korza“ – uliček v centru města s množstvím originálních podniků. Jedinečným zážitkem se může stát také gastronomická zastávka přímo na vrcholu televizní věže Kamzík, kde s vámi stůl bude jezdit tak, abyste si výhled na Bratislavu i její okolí mohli z vrchu pěkně vychutnat.

Úchvatná vyhlídka je také z pylonu mostu SNP ve výšce 95 metrů a s dohledností až do 100 kilometrů, známého jako UFO a připomínajícího létající talíř. Nabízí působivý výhled i gastronomické zážitky v místní restauraci a kavárně. 

V Bratislavě na návštěvníky čekají historické památky i působivá zákoutí, paláce plné vystavených uměleckých děl, unikátní Modrý kostel i veselé sochy, patřící k nejfotografovanějším objektům ve městě. Potkáte zvědavého Čumila, vykukujícího z kanálu, elegána Schöne Náciho, Napoleona ležérně opřeného o lavičku přímo na Hlavním náměstí i pohádkáře Hanse Christiana Andersena. A když se budete rozhlížet opravdu pozorně, spatříte také Posměváčka, který stihl jen tak tak vidět královský průvod, a to ještě pouze ze svého nočníku…

V Bratislavě se nachází největší panelové sídliště ve střední Evropě – Petržalka. Žije na něm přes 120 000 obyvatel. Množství kulturních, sportovních i kulinářských akcí už jen potvrzuje fakt, že Bratislava je město, které vás kdykoliv přijme s otevřenou náručí.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Slovensko (Bratislava)

Žijte chvíli Bratislavou

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bratislavy

Zájezdy do Bratislavy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 21. prosinceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bratislava/Doporučujeme z Slovenska

Nejnovější z SlovenskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024