Klenoty polských nápojů: vodka, pivo a medovina

Markéta Jargusová Markéta Jargusová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 24040x

Vodka nebo pivo? V Polsku mají v oblibě obojí.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Víte, že…

Poláci nejen velké množství vodky vypijí ale i vyrobí? V Evropské unii Polsko patří k největším producentům této lihoviny. Druzí jsou Švédové, ti však vyprodukují vodky třikrát méně.

Národním nápojem Poláků je vodka. Spor o to, kdo vodku vynalezl, vedou Poláci s Rusy od nepaměti. První dochované doklady, ve kterých se objevuje wódka, pochází už z roku 1405. Kromě čiré vodky můžete v Polsku ochutnat i vodky barevné s různými příchutěmi a jiné různé lihoviny ať už teplé či studené. Poláci si také pochutnávají na sladkém čaji.

Každý Polák vám řekne, že vodku vynalezli oni. Wódka je polským pitím číslo jedna. Nejčastěji se wódka vyrábí z brambor nebo obilí. Pro Poláky je pití vodky tradice. Wódka se nikdy neodmítá. Nabídnutí a stejně tak i její přijetí je projevem přátelství.

Nevypít vodku se promíjí pouze těhotným ženám a pak se také ve společnosti ženám odpustí jedna, dvě rundy, muži pijí povinně. Platí nepsané pravidlo, že čirá vodka se pije vychlazená, ochucenou si nejlépe vychutnáte méně vychlazenou a některé druhy se pijí při pokojové teplotě.

Polská vodka nemá jen jednu tvář. Ochutnat můžete i vodku Myśliwska, jejíž příchuť tvoří bobule jalovce. Wiśniówka chutná po višních a Jarzębiak zase obohacují jeřabiny. Nejznámější je Źubrówka, ta je ochucená trávou z Bělověžského lesa, kterou se živí zubři. Vůbec nejslavnějším nápojem z vodky je Vzteklý pes. Tvoří ho vodka, malinová šťáva a tabasco. Vymysleli ho ve Štětíně.

Specialita z medoviny a likéry

Kromě vodky můžete u našich sousedů ochutnat i jiné lihoviny. Věhlas si získal Goldwasser, ten obsahuje skutečné částečky zlata. Ani sami Poláci se neshodnou, je-li Goldwasser vodka nebo likér. Velmi oblíbená je i medovina, v zimě se pije horká, v létě zase s velkým množstvím ledu, minerálkou a čerstvou citronovou šťávou.

Letní nápoj z medoviny si dokonce od Evropské unie vysloužil nálepku garantovaná tradiční specialita. Tradice domácích pálenek se udržuje i v Polsku a označuje se jako bimber. K dalším lihovinám, kterým Poláci holdují, se řadí třeba winiak a nám dobře známá śliwowica či medový likér s bylinkami nazývaný krupnik.

Polské pivo

Mnozí Poláci vyměnili tvrdý alkohol za pivo. Pokud jste milovníci piva, v Polsku nebudete zklamáni. Volte pivo značky Źywiec, Okocim či značku EB. Tato piva jsou považována za stejně dobrá jako ta česká či německá. Jen si dejte pozor, pokud se chcete osvěžit v horkých dnech, požádejte o zimne piwo, ne všude totiž podávají pivo chlazené.

V hospodách se často pivo podává s malinovým či rybízovým džusem a takové piwo z sokiem se pije brčkem. V chladnějších měsících si můžete objednat horké pivo (piwo grzane) s medem, hřebíčkem nebo skořicí.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Polská herbata

V Polsku lidé rádi kromě vodky popíjejí také čaj. Říkají mu herbata. Nejčastěji vám ho naservírují ve sklenicích. Jen občas podávají čaj v šálcích. Pokud si chcete osladit život, není nic lepšího než polská herbata.

Do čaje přidávají Poláci velké množství cukru a citron, ale téměř nikdy ne mléko. A jste-li milovníkem klasického černého turka, v Polsku se vám bude líbit, mají ho také v oblibě, jen mu říkají kawa parzona.

Víno

Polské víno není známé. Není se čemu divit. V Polsku víno moc nepěstují. A za víno vydávají alkoholický nápoj z jablek a ovoce. Když narazíte na wino-wino nebo slovo bełt, ochutnáte právě toto polské víno. Výjimku tvoří vinná réva Zielone Górze, které se pěstuje ve stejnojmenné oblasti už od 13. století. V září se tady koná vinobraní a dokonce je tady i jediné Muzeum vína v Polsku.

Markéta Jargusová

Markéta JargusováExpert Radynacestu.cz

Když necestujete, nevíte, jaké to je. Baví mě objevovat a zkoušet všechno nepoznané.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. srpnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/polske-napoje/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024