Bydhošť: město, které má rozhodně co nabídnout

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 12. 2019 • Přečteno 20690x

Osmé největší město Polska láká půvabnými uličkami historického Starého Města, sýpkami z 18. století, venkovními kavárnami a jedinečnými bary.

Vyberte si z našich zájezdů do BydhoštiZobrazit zájezdy

Pohádkové město Bydhošť, ležící na soutoku řek Brdy a Visly, je ohromující směsicí gotické a secesní architektury. Známé je především díky zdejšímu kanálu spojujícímu řeky Vislu a Odru, díky kterému si získalo přezdívku „Polské Benátky“, avšak s méně turisty, klidnějšími ulicemi a nižšími cenami.

Osmé největší město Polska láká půvabnými uličkami historického Starého Města, sýpkami z 18. století, venkovními kavárnami a jedinečnými bary. Přinášíme vám jen malý výčet toho, co si při jeho návštěvě nesmíte nechat ujít.

Největší turistické zajímavosti

Velká většina turistických zajímavostí se nachází v okolí řeky Brdy a Starého Města. Jedná se především o starobylé budovy a kostely. Nutno podotknout, že mnoho budov zde bylo přestavěno v 19. a na začátku 20. století.

Centrem města je Hlavní náměstí s radnicí a katedrálou. Jednou z nejstarších budov je kostel Panny Marie postavený v pozdně gotickém stylu s čtvercovou věží a zvonicí ze 17. století. V historickém centru města najdete i pozůstatky staré zdi z 15. století.

Balancující socha

Balancující sochaBalancující socha

Troufáme si říci, že nejnavštěvovanějším a nejvíce fotografovaným místem v Bydhošti je socha balancujícího chodce po laně, známá také jako „muž přes řeku“ (Przechodzący przez rzekę).

Sochu vytvořil umělec Jerzy Kędziora a byla odhalena 1. května 2004, tedy dne, kdy se Polsko připojilo k Evropské unii. Socha je navržena tak, aby její těžiště bylo pod drátem, což jí dává rovnováhu. Je to jedno z ikonických míst města.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Nejkrásnější ulice Dworcowa

Za nejkrásnější ulici historického centra je považována ulice Dworcowa, kde se můžete dozvědět o trendech ve stavebnictví v druhé polovině devatenáctého a začátkem dvacátého století. Uvidíte zde novobarokní, novorenesanční, secesní, eklektické a modernistické činžovní domy.

Mezi domy postavené v tomto stylu připomínajícím renesanci je činžovní dům s číslem 33 z konce devatenáctého století. Dvoupodlažní budova s podkrovím má fasádu z červených cihel ve střeše mansardu zdobenou omítanými detaily typickými pro renesanci. Uprostřed fasády je brána se zrezivělým okrajem. Největší zajímavostí domu je dřevěný chodník lemovaný podlahou v bráně.

Vydejte se na plavbu po řece Brda

Užijte si plavbu po kanáleUžijte si plavbu po kanále

Pokud byste si v Bydhošti neměli něco nechat ujít, pak je to plavba po zdejším kanále. Nejenže je to nejjednodušší způsob městské hromadné dopravy, ale je to i jedna z hlavních turistických atrakcí. Vyrazit můžete jedním z těchto tří směrů: Brdyujście, Tesco či Astoria.

Zavzpomínejte na minulost v jednom z místních barů

Přímo v centru Bydhošti, jen kousek od hlavního náměstí, se nachází několik místních barů, které jsou perfektním místem, kde si můžete vychutnat drink.

A čím že jsou tak výjimečné? Některé z těchto podniků vám připomenou návrat do komunistického období díky nepředvídatelným návrhům interiéru. Navíc za skvělou cenu. 

Prohlídka unikátního Muzea mýdla a nečistot

Muzeum mýdlaMuzeum mýdla

Zajímá vás, kdo byl nejšpinavějším králem v historii lidstva? Kdy bylo vyrobeno první mýdlo či z čeho se vyrábí? Pak nesmíte vynechat návštěvu unikátního Muzea mýdla a nečistot, které nemá na světě obdoby.

Návštěva muzea začíná mytím rukou staromódním způsobem a workshopy, během kterých si můžete vyrobit své vlastní mýdlo. Mezitím, než vaše mýdlo oschne, se seznámíte se zajímavými informacemi o historii špíny a poznáte všechna tajemství mýdla. Muzeum se nachází v těsné blízkosti hlavního náměstí, Starého Rynka, díky čemuž je snadné jej navštívit. 

Udělejte si piknik na ostrově Mill Island (Wyspa Mlynska)

Přímo v centru města Bydhošť se nachází ostrov zvaný Wyspa Mlynska, který doslova vybízí k odpočinku a k relaxaci. Takzvané Bydhošťské Benátky se starými budovami z 19. století se nachází v samém srdci pulzujícího města.

Travnatá plocha prostorového parku spolu s uličkami lemovanými listnatými stromy vytváří pohodovou atmosféru. K dispozici je zde také hotel, bar a kavárna.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Polsko (Bydhošť)

Prožijte snovou Bydhošť

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bydhošti

Zájezdy do Bydhošti

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 9. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bydhost/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024