Počasí v Polsku: poznávat krásy Polska se vydejte nejlépe na jaře či na podzim

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 4. 2017 • Přečteno 14407x
TémataPolsko

Do Velkopolska se dá jet celoročně, neboť se zde nenacházejí místa vhodná pouze k letním či zimním aktivitám.

Vyberte si z našich 7 zájezdů do PolskaZobrazit zájezdy

Polsko se nachází na pomezí střední a východní Evropy. Na severu je omýváno Baltským mořem, ale vzhledem k jeho velké rozloze převažuje v jižní části země kontinentální podnebí. Počasí je tedy ovlivňováno jak dlouhým severním pobřežím s chladným mořem, tak syrovým klimatem přicházejícím z východu.

Země se rozkládá na jakémsi rozhraní klimatických pásem a teploty i vlhkost vzduchu jsou v jednotlivých ročních obdobích i v různých oblastech velmi odlišné.

Trocha geografie

Polská republika je územně rozdělena na šest celků, které se nazývají vojvodství. Na severu se nachází Pomořansko, severovýchodní oblast u hranic s Litvou, Ruskem a Běloruskem se nazývá Mazursko a centrálními územními celky jsou Velkopolsko a Mazovsko. V těchto vojvodstvích najdeme pouze rovinaté oblasti. V jižní části u českých hranic pak leží Slezsko a u slovenských Malopolsko. Tyto oblasti jsou do určité míry hornaté.

Počasí v Pomořansku

Pomořansko, jak už název napovídá, leží na břehu moře. Nacházejí se zde taková turistická letoviska, jako například Helský poloostrov, Gdaňsk, Sopoty a další. Klima v Pomořansku je jednoznačně přímořské, což znamená, že zimy nejsou nijak mrazivé a léta nebývají příliš horká.

I když v posledních letech bývá severní pobřeží Polska teplejší než v minulosti, jsou tato místa dobrou alternativou pro ty, kteří chtějí relaxovat na pláži, opalovat se a v letních měsících se vykoupat. Na rozdíl od jižních moří je zde vzduch chladnější a rozhodně se lépe dýchá, minimálně kvůli chladnějšímu větru.

V zimě je však pobřeží opuštěné a vypadá smutně. Často zde prší, proto je pro návštěvu památek v Gdaňsku, Štětíně a dalších městech vhodnější jaro nebo podzim.

Čtení: Zájezdy do Polska – srovnání a doporučení

Počasí v Mazursku

Mazurská jezeraMazurská jezera

Mazursko má velmi krátké pobřeží, na kterém se nenachází mnoho pláží či turistických oblastí. Ovlivnění Baltem je zde zřejmé, ale ke koupání lákají spíše obrovská Mazurská jezera. Ta prošla poslední dobou proměnou a oblast se stala pro turisty zajímavou. Jezera jsou samozřejmě chladnější a slouží hlavně k vodním sportům.

V jižní části vojvodství u běloruských hranic klima pomalu přechází ke kontinentálnímu. Pro turisty je zajímavý třeba Bělověžský prales, ve kterém najdete místní raritu – zubry. Od nich je odvozen i název polské vodky – Zubrovka. Pokud máte zájem navštívit Mazursko, záleží na tom, co zde chcete dělat, a tomu přizpůsobit roční dobu.

Na pobyt u Mazurských jezer se doporučují hlavně letní prázdninové měsíce, zatímco krásy místní přírody můžete obdivovat prakticky celý rok. Pouze zima není pro návštěvu příliš vhodná, neboť často bývá vlhká s velkým množstvím srážek.

Počasí ve Velkopolsku

Velkopolsko se nachází v centrální části země, spíše na západě. Vojvodství má krátkou hranici s Německem. Jedná se o zcela rovinatou oblast, která je ovlivněna větrem přicházejícím od moře. Vítr zde nemá žádné překážky, proto na tomto území nebývají zásadní teplotní výkyvy.

Bývá zde větší množství srážek, ale neznamená to, že zde prší nebo sněží stále. Hlavní velkopolské město, Poznaň, může být uprostřed léta docela horké, ale opět v porovnání se zeměmi více na jihu jsou zde teploty o něco nižší a vlhkost vzduchu vyšší.

Do Velkopolska se dá jezdit celoročně, neboť se zde nenacházejí místa vhodná pouze k letním či zimním aktivitám. Je zde mnoho příležitostí seznámit se s polskou historií – zajímavá jsou hlavně města Poznaň, Lodž, Hnězdno či Lešno.

Počasí v Mazovsku

Mazovsko se nachází ve střední části země, má východní hranici s Běloruskem a s Ukrajinou. Ačkoli neleží příliš daleko od moře, klima je zde výrazně ovlivněno suchým vzduchem přicházejícím z území Ukrajiny. Hlavní město celého Polska, Varšava, se nachází v severní části vojvodství, a jeho podnebí je tedy na hranici přímořského a vnitrozemského.

Vzhledem k velikosti města se zde v parném létě můžete setkat s klasickými rozpálenými ulicemi. A jelikož je celé Polsko silně katolické, ne v každé restauraci dostanete pivo. Jižní část Mazovska je už téměř zcela kontinentální a můžete zde v létě zažít skutečně velká horka a v zimě silné mrazy. Proto se doporučuje navštívit tuto oblast a prohlížet si památky, např. ve městě Lublin, na jaře či na podzim.

Počasí ve Slezsku

Adventní WroclawAdventní Wroclaw

Jelikož Slezsko přesahuje do České republiky (Moravskoslezský kraj), počasí je v těchto místech prakticky stejné jako u nás. Ať už navštívíte Vratislav, Opole nebo Katovice v jakémkoliv ročním období, nezažijete žádné teplotní šoky.

Velmi populární jsou v poslední době adventní zájezdy do Vratislavi, která je od českého Náchoda vzdálena asi 2 hodiny jízdy. Na jihu vojvodství naleznete polskou část Krkonoš, Orlických a dalších hor přesahujících přes hranice. Zimy jsou zde tedy naprosto stejné jako v České republice.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 5. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-polsko/Doporučujeme z Polska

Nejnovější z PolskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024