Překonáte strach z výšek a prázdného prostoru pod nohama? Otestujte se na skleněných mostech v Číně

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 10. 2017 • Přečteno 4191x

Číňané si doslova libují ve výstřední a originální architektuře. Nesporným důkazem jsou i skleněné mosty. Ale most, který návštěvníkům začne zničehonic praskat pod nohama, to tu ještě nebylo...

Víte, že... 

Nejdelší a nejvyšší skleněný most pro pěší na světě najdete v čínské prefektuře Zhangjiajie (česky přepisované jako Čang-ťia-ťie).

Mosty obdivujeme už z dálky pro jejich konstrukci. Z mostu se kocháme jedinečným výhledem na věžatá panoramata měst i přírodu. Ale samostatný most, když na něm zrovna stojíme, si zas až tak moc neužijeme. Mosty v Číně jsou ale přeci jen výjimkou. Jejich konstruktéři se rozhodli s tímto „handicapem“ vyrovnat po svém a navrhli celoskleněnou konstrukci.

Nedávno vzbudil velkou pozornost médií i veřejnosti skleněný most v Handanu na hoře Yuntai, procházející ve výšce jednoho kilometru nad zemí. Jeho provozovatelé tu totiž projevili docela šílený smysl pro humor… 

Rozhodli se poškádlit návštěvníky a s radostnou zlomyslností jim provést „drobný“ žertík, když mezi funkční vrstvy skla vložili na několika místech „dekorativní“ vrstvu simulující samovolné praskání skla. Tento pro mnohé velmi děsivý efekt se spouští na základě infračerveného senzoru. Co říkáte, seberete odvahu a projdete se po něm?  

Skleněných mostů se v Číně za poslední roky vyrojily desítky. Už v příštím roce by měla být v čínských horách, v provincii Chu-nan, dokončena také stavba „neviditelného“ mostu, který je navržen tak, aby přirozeně splynul s okolím.

Minimalistická konstrukce vznikne použitím nerezové oceli a podlahy z černých kamenů, které budou při navlhnutí odrážet a pohlcovat přilehlou krajinu. Podél konstrukce budou navíc rozmístěny rozprašovače a jemná mlha z nich se bude rozpínavě rozvalovat na celé ploše mostu. Trochu vydechnout si pak budete moci až v kavárně, umístěné v jednom z přilehlých pavilonů.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/prekonate-strach-z-vysek-a-prazdneho-prostoru-pod-nohama-otestujte-se-na-sklenenych-mostech-v-cine/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024