5 zásadních rozdílů mezi čínskou a evropskou kulturou: připravte se na chaos v dopravě i pod talíři

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 10. 2017 • Přečteno 6696x

Hledáte-li místo, které vás dokáže překvapit, pak musíte do Číny. Kulturní šok zaručen spolu s dalšími nevšedními zážitky.

Čína je místem, kde panují přísná pravidla. Ovšem jen některá. Ta, která jsou blízká zbytku světa, tady neplatí. Dopravní předpisy možná existují, ale ani v nejmenším se nedodržují a etiketa stolování je tématem k hovoru, každopádně v praxi naprosto nefunguje. Uzavřenost ve vlastním dokonalém světě plném nej je pro nás úsměvná, ne však pro ty, kteří v ní žijí své dokonalé životy. 

1. Doprava: největší chybou je zastavit

Doprava v ČíněDoprava v Číně

Pokud v Číně existují nějaká pravidla silničního provozu, pak se nedodržují a policie nedisciplinované řidiče nijak netrestá. Například v Pekingu nehraje roli, jaká barva svítí na semaforu. Auta jezdí permanentně ve všech směrech, mezi nimi se proplétají skútry a cyklisté, kteří přejíždějí z pruhu do pruhu, a silnici neustále přecházejí chodci.

Je jedno, zda přecházejí po přechodu nebo mimo něj, stejně jim nikdo nezastaví. I když u přechodu stojí „strážci“ ve vestách, situaci nijak neřeší. Zpočátku je tedy dobré při přecházení počkat, až půjde někdo místní a přejít s ním. Po několika dnech strávených v Číně pochopíte, že největší chybou je se před přechodem zastavit. To se už nerozejdete. Nutné je stále pomalu jít, tak jako stále jezdí auta i jednostopá vozidla.

2. Stravování: příbor ani smažák nevedou

Většina restaurací má fotky všech svých jídelVětšina restaurací má fotky všech svých jídel

Zapomeňte na čínské restaurace, které jsou v Evropě. Jistě nikdo neočekává, že si v Číně objedná smažený sýr a hranolky jako v čínských restauracích v ČR, ale rozdílu je tady daleko víc. Když se nestravujete v hotelu nebo v místě, kde je mnoho zahraničních turistů, pak stěží budete hledat příbor. Vzhledem k tomu, že je dost těžké se domluvit jinak než čínsky, většina restauračních zařízení má na jídelním lístku fotografie jídel, která si můžete objednat.

Informace o tom, že se v Číně jedí psi a jiná zvířata, sice není možné potvrdit, ale pokud si objednáte například kuře, v žádném případě vám nepřinesou řízek nebo kostičky masa, ale velký kus s kostí (nebo i s pařátem). Většinou vám ani nedají jídla na konkrétní talíře, ale přinesou pokrmy, které si objednáte, dají je doprostřed stolu a vy si na své talíře hůlkami přehazujete, co chcete.

3. Hygiena: někde přivřít oči, jinde koukat, kam šlapete

Stolování Číňané neřešíStolování Číňané neřeší

Rozhodně se v restauracích nedoporučuje sedět tak, abyste viděli do kuchyně. Také byste neměli pozorovat čínské strávníky. V mezinárodních hotelích je úroveň velmi vysoká, ale když už jste v Číně, tak je dobré podívat se i do místních zařízení. Pokud vynecháme různé zvuky, které Číňané při jídle vydávají, možná vás překvapí špinavé ubrusy.

Na ně se sice dávají igelity, které se v případě ušpinění průběžně mění, ale ubrusy se nemění snad nikdy. To samé platí pro interiéry obecně – záclony, podlahy…. Místní po sobě neuklízí, nechávají za sebou hotovou spoušť. Jejich chování na ulicích je podobné.

4. Politický systém: návrat do minulosti

V Číně narazíte na komunismusV Číně narazíte na komunismus

Politický systém v Číně je něco, co návštěvníky z východní Evropy vrátí do 70. a 80. let minulého století. Symboly srpu a kladiva či rudé hvězdy tady najdete na každém významnějším objektu. V ulicích pak nejsou žádnou výjimkou ani vojáci, kteří pochodují a při tom zpívají revoluční písně. V Pekingu je možné koupit mnoho suvenýrů s portréty komunistických vůdců a symbolů revoluce.

Do určité míry je omezeno i cestování po Čínské lidové republice. Například do Tibetu potřebujete speciální povolení a jakékoli diskuse o Dalajlámovi jsou nepřípustné. S většinou Číňanů se sice jinak než čínsky nedomluvíte, ale ani ti, kteří anglicky umí, se s vámi do politických debat nebudou pouštět.

5. Pompéznost: největší a vždycky čínské

Číňané jdou neustále kupředuČíňané jdou neustále kupředu

Historie Číny je velmi dlouhá a Číňané jsou na svoji zemi velice hrdí. Proto velmi rádi mluví o čínských nej. Snaží se stavět všechno největší, nejvyšší, nejmodernější…. Pokud navštívíte nějaké čínské město po pěti letech, nepoznáte ho, protože bude úplně jiné. Ačkoli významné historické památky zůstanou zachovány, místní budou mluvit především o tom, co největšího na světě mají právě teď.

Ne vždy to ale bude pravda. Podle nich se v Číně vyrábí úplně všechno. Tak například když uvidíte auto se znakem naší Škody, nevysvětlíte jim, že je to česká značka. Budou vám tvrdit, že je to auto vyrobené v Číně, tudíž čínské auto.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pet-zasadnich-rozdilu-mezi-cinskou-a-evropskou-kulturou/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024