Drony pomáhající s obnovou Velké čínské zdi? Vítejte v moderní době

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 5. 2018 • Přečteno 623x

Velká čínská zeď, neodmyslitelný symbol Číny, patří mezi sedm nových divů světa, tak se nedivte, že její návštěvu doporučujeme i my.

Vyberte si z našich zájezdů do ČínyZobraz zájezdy

Víte, že…

Velké čínské zdi, která je také nejdelším pohřebištěm světa, se často nelichotivě přezdívá Zeď slzí. To proto, že při její stavbě zahynulo přes 300 tisíc mužů.  

Pokud máte stále ještě pocit, že bezpilotní letouny, takzvané drony, jsou jen zábavnou hračkou pro kluky a tatínky, aktuální zprávy z Číny vás vyvedou z omylu. Dálkově řízené létající stroje Číňanům nově pomáhají také s vytvářením 3D vizualizace Velké čínské zdi, která je na mnoha místech v havarijním stavu. Kdo se totiž o tento světový stavební unikát alespoň trochu zajímá, moc dobře ví, že některé úseky se pomalu a jistě rozpadají.

Podle některých pramenů se s výstavbou Velké čínské zdi, která se jako dračí hřbet táhne napříč krajinou severní Číny, začalo již v 5. stol. před naším letopočtem. Sloužit měla především jako ochranná bariéra před nájezdníky ze severu.

Na řadě míst se ale toto majestátní opevnění rozpadá. A zdaleka ne všechny pokusy o jeho opravu končí úspěchem. Některé části opevnění přišly dokonce i o poslední zbytky cimbuří, když dělníci nahradili zchátralé části jednolitou masou bílého betonu. To se ale teď, doufejme, změní.

Velká zeď se vine přes pouště, planiny, hory a náhorní plošiny a některé poničené části jsou zcela nepřístupné a zabraňují v průchodu. Je tak jasné, že monitoring obtížně dostupných úseků je vysoce rizikový.

Ve snaze vyřešit tento zapeklitý problém začala Čínská nadace pro ochranu kulturního dědictví úzce spolupracovat se společností Intel. Následně do terénu vzlétly drony, které znehodnocené části zdi detailně zmonitorují. Zjištěná data poté poslouží v přípravné fázi projektu rekonstrukce. S monitoringem se začne v oblasti Jiankou nedaleko Pekingu       

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Čína

Prožijte svůj čínský sen

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Číny

Zobrazit aktuální zájezdy do Číny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/drony-pomahajici-s-obnovou-velke-cinske-zdi-vitejte-v-moderni-dobe/

Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyTak trochu jiný katalog zájezdů 2019,
tipů a reportáží z cest. Zdarma!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!