Počasí v Číně: země tak velká, že můžete zažít všechny typy počasí i podnebné pásy

Martin Adámek Martin Adámek, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 8. 2017 • Přečteno 7923x
TémataČína

Na severu, který není turisty příliš navštěvovaný, najdete prvky klasického středoasijského podnebí.

Čína, oficiálně Čínská lidová republika, je po Rusku a Kanadě co do rozlohy třetí největší zemí světa. Na jejím území se rozkládá několik klimatických i vegetačních pásů, což způsobuje obrovské rozdíly v teplotách i vlhkosti v jednotlivých částech země.

Velmi také záleží na ročních obdobích, která se v některých místech projevují výrazně, ale například na dlouhém pobřeží Tichého oceánu se teploty v zimě a v létě příliš neliší.

Sever země

Na severu, který není turisty příliš navštěvovaný, najdete prvky klasického středoasijského podnebí. U hranic s Ruskem, Kazachstánem či Mongolskem je zcela vnitrozemské klima, které způsobuje obrovské rozdíly mezi zimními a letními teplotami. Zimy jsou zde velmi kruté, a léta naopak extrémně teplá. Co se týká vegetace, nacházejí se v těchto místech hlavně stepi a zasahuje sem obrovská poušť Gobi.

Okolí Pekingu

Moderní PekingModerní Peking

Hlavní město Čínské lidové republiky je místem, které je turisty navštěvováno zřejmě nejvíc z celé země. Přidáme-li k tomu historické památky v okolí (Velkou čínskou zeď, vesničku Cchuan-ti-sia a další), pak se jedná o místo s velkou koncentrací turistů. Tato oblast je z klimatického hlediska o hodně příjemnější než drsný sever země.

I zde ale bývají extrémní teploty. Zejména v Pekingu nejsou moc příjemné letní měsíce – je zde daleko tepleji než ve střední Evropě. Nezanedbatelnou roli hraje i znečištěné ovzduší. Slunce sice není pro smog téměř vidět, ale praží silně. Běžné letní teploty se pohybují kolem 35 stupňů. Zimy jsou zde také chladnější než u nás, ale nejsou dramaticky mrazivé. Běžně se teploty pohybují kolem -10 stupňů.

Pobřeží oceánu

Na břehu moře je vždy typické, že masa vody významně ovlivňuje klima. Jednak je vždy vzduch o hodně vlhčí, a jednak zde jsou menší rozdíly v zimních a letních teplotách. Čína má ale pobřeží příliš dlouhé na to, aby zde vládlo stejné podnebí. Zatímco na severu země je oceán chladný a není vhodný ke koupání, na jihu najdete pláže a moře s velmi teplou vodou.

Nicméně v okolí velkých měst, jako je Šanghaj nebo Hong Kong, se dobře neopálíte. Obloha je po celý rok zatažená, ale ne kvůli srážkám, nýbrž z důvodu obrovského znečištění. Také je tam horko a slunce není vidět. Na jaře a na podzim se i na břehu Tichého oceánu tvoří oblaka a bývají zde deště a bouřky. Na jižní části pobřeží se čas od času vyskytne i tajfun.

Centrální Čína

Rýžová pole v centrální ČíněRýžová pole v centrální Číně

Do centrální části Číny pomalu začínají pronikat turisté, kteří obdivují krásy těchto dosud neobjevených míst. Najdete zde krásné divoké hory, nekonečné lesy, široké řeky, obrovská jezera a malá políčka, která místní obhospodařují. Tam je podnebí mírné až subtropické, s tím, že je zcela kontinentální.

To znamená, že jsou velké rozdíly mezi létem a zimou, ale vzhledem k přítomnosti zelených porostů a množství sladkovodních ploch zde jsou léta snesitelná až příjemná. V centrální části země žije mnoho druhů živočichů a roste nepřeberné množství rostlin, z čehož vyplývá, že se zde daří fauně i floře. Tato místa jsou vhodná hlavně pro turisty a milovníky přírody.

Tibet a hory na jihozápadě země

Na území Čínské lidové republiky se rozkládá i nejrozlehlejší náhorní plošina, Tibet. Je to specifická oblast země, nejen kvůli odlišné kultuře, ale i z důvodu speciálního klimatu. Průměrná nadmořská výška celé plošiny dosahuje přibližně 4 500 m n. m. Někteří lidé zde mohou mít problémy s dýcháním, neboť vzduch je v Tibetu řidší a chladnější.

Nachází se ale v území tzv. srážkového stínu, proto je zde velmi sucho. Tibet zasahuje i do jižní části země, kde přechází v hory, resp. ve velehory. Na hranicích Číny a Nepálu se tyčí nejvyšší hora světa, Mount Everest. Podnebí v Himálaji, kde se právě tato hora nalézá, je samozřejmě horské.

Je zde několik „osmitisícovek“, což jsou hory dosahující nadmořské výšky 8 000 metrů. Turistů zde najdete velké množství, ale pouze takové, kteří jsou fyzicky zdatní a dokážou provozovat vysokohorskou turistiku, popřípadě horolezectví. Sníh zde leží po celý rok a podnebí je syrové se silnými větry.

Subtropické pásmo

Botanická zahrada na jihu ČínyBotanická zahrada na jihu Číny

Jih Číny je už jednoznačně subtropický. Je zde vlhko, které se dá přirovnat ke skleníku. To je způsobeno jednak přítomností velkých vodních ploch, jednak obrovským množstvím stromů. Tato místa však nejsou nijak hojně navštěvována.

Martin Adámek

Martin AdámekExpert Radynacestu.cz

Baví mě hlavně poznávat nová místa a oblasti, kde se pořád něco děje.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-cina/Doporučujeme z Číny

Nejnovější z ČínyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024