Řecká kuchyně: taverny překračují hranice

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 47813x

Řecká kuchyně by se dala obecně charakterizovat jako chutná, lehká a zdravá.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do ŘeckaZobrazit zájezdy

Řekové si rádi užívají života se vším, co k němu patří a to, že si dokáží v plné míře vychutnat jídlo a pití je toho jasným důkazem. Snídani ani obědu moc nedají, to hlavní se odehrává až večer, po práci. Sluníčko už tolik nepálí a to je správná chvíle hromadně vyrazit do taverny, kde si na stůl nechávají nosit tolik jídla, že ho pomalu ani nesní...

Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a celá řada místních jídel se stala dobře známá i v zahraničí. Řecko má ideální klimatické podmínky k pěstování mnoha druhů ovoce a zeleniny, což se odráží v místní kuchyni – je plná čerstvých ingrediencí. Nejtypičtější přísadou do pokrmů je olivový olej, dále se hojně používají olivy (nejznámější jsou černé olivy z města Kalamata), rajčata, papriky, lilky, cukety, cibule, brambory, zelené fazole a okra (jedlý ibišek). Z koření se v Řecku nejčastěji používá oregano, máta a muškát.

Maso, sýry, jogurty - základ vydatné stravy

Pokud jste viděli film Moje velká tlustá řecká svatba, určitě si vzpomenete na tetičku, která bezelstně zareagovala na poznámku, že Ian je vegetarián: „To nevadí, tak si dá jehněčí.“ To přesně charakterizuje vztah Řeků k masité stravě. Zpracovávají se zde snad všechny druhy masa, od ryb, chobotnic a jiných mořských plodů až po skopové, jehněčí, vepřové a kuřecí.

Mezi vyhlášené řecké produkty patří sýr feta – jedná se o tvarohový sýr ve slaném nálevu z ovčího či kozího mléka (sýr „balkán“ je naše obdoba fety). I v zahraničí je oblíbený řecký jogurt, který lze dochutit výtečným řeckým medem (lesním, fenyklovým apod.)

Typické řecké pokrmy nemají chybu

Řekové si potrpí na tzv. meze – předkrmy, které předcházejí každému hlavnímu jídlu a mnozí by po snězení všech těchto meze už hlavní jídlo ani nepotřebovali. Nejznámějším řeckým předkrmem jsou bezesporu tzatziki (řecky τζατζίκι) – studený pokrm z přecezeného jogurtu, nastrouhaných okurek a česneku. Přidává se také olivový olej, ocet a bylinky (kopr, oregáno). 

Ze známých hlavních jídel uveďme například musaku (řecky μουσακάς) – tvoří ji několik na sebe kladených a zapečených vrstev: plátky lilku, mleté jehněčí maso, brambory a bešamel, dále se přidávají rajčata, koření. Obdobou musaky je pasticio (řecky παστίτσιο) – v tomto případě se zapékají těstoviny (makaróny) spojené sýrem a vajíčkem s mletým masem a bešamelem. Obsažena jsou i rajčata a koření. 

Z masových jídel je velmi chutné kleftiko (řecky κλέφτικο) – jehněčí kousky dušené s omáčkou z rajčat nebo juvetsi (řecky γιουβέτσι) – telecí dušené v rajčatové omáčce podávané s těstovinovou rýží.

Čtení: Zájezdy do Řecka – srovnání a doporučení

Co dalo Řecko světu

Typickým zástupcem řeckého fast foodu je i u nás dobře známý gyros (řecky γύρος) – plátky kořeněného masa (vepřové, kuřecí) opékané na obrovské grilovací jehle. V Řecku se nejčastěji podává v pitě s rajčaty, cibulí a s tzatziki, v dnešní době už také s hranolkami. A také souvlaki (řecky σουβλάκι) – jinými slovy masový špíz. Podávat se může jako sendvič v pitě se stejnými přísadami jako gyros nebo přímo na jehle na talíři, např. s rýží či hranolkami. 

Jako přílohu si vždy objednejte všudypřítomný řecký salát (řecky χωριάτικη) – obsahuje rajčata, papriky, okurky, cibuli, olivy a sýr feta, to vše je ochuceno oreganem a zalito olivovým olejem.

Sladkosti - hřích mnoha turistů...

Sladkosti jsou v Řecku opravdu hodně sladké! Jsou charakteristické používáním medu, oříšků, listového těsta či sladkého sirupu. Zástupcem řeckých sladkostí je baklava (řecky μπακλαβάς) – vyrábí se z vrstev listového těsta, které jsou prokládané oříšky a medem.

U nás je známá i chalva (řecky χαλβάς) – dělá se z krupice nebo sezamových semínek a je slazená medem nebo cukrem, přidává se do ní máslo nebo rostlinný tuk a často také rozinky, sušené ovoce, oříšky či mandle.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováExpert Radynacestu.cz

Vychutnat si daný moment a odnést si nezapomenutelné zážitky – to je celá podstata cestování.

Řecko

Objevte kraj pod Olympem

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Řecka

Zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/recka-kuchyne/Doporučujeme z Řecka

Nejnovější z ŘeckaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024