Thajský box: tradiční forma zábavy, projev úcty králi a příležitost pro sázkaře

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 17. 3. 2019 • Přečteno 4227x

Nemusíte být fanouškem sportu ani násilí, a přesto vás thajský box pohltí. Zápas se totiž neodehrává jen v ringu, ale svým způsobem i v hledišti.

Vyberte si z našich zájezdů do ThajskaZobrazit zájezdy

Víte, že...

Muay Thai bylo uznáno Mezinárodním olympijským výborem až v roce 2017 po velkém tlaku ze strany sportovců. 

Thajsko nejsou jen nablýskané buddhistické chrámy, snové pláže a výborná kuchyně! Už jste našli odvahu odhalit i bojovnější stránku „země úsměvů“ – thajský box? Představujeme vám Muay Thai! 

Bojové umění dnes známé jako Muay Thai byl populární druh sebeobrany v jihovýchodní Asii, který si mimořádnou popularitu získal právě v Thajsku. Při boji zblízka byl účinnější než obrana se zbraní.

Jedna z legend hovoří o zajatém thajském bojovníkovi, kterému Barmánci dali možnost si vybojovat svobodu. Thajec přemohl hned několik nejlepších barmských bojovníků a zanechal takový dojem, že byl skutečně propuštěn a ještě k tomu dostal dvě manželky a peníze.

Muay Thai byl používaný nejen v boji, ale byl velice oblíbený i mezi lidmi jako forma sportu a zábavy. Byl dokonce součástí výuky na školách. Při náboženských obřadech král pořádal zápasy nejlepších bojovníků, aby uctili bohy. Zápasy se pořádaly i na trzích a byly nerozlučně spjaty se sázkami.

Během 20. století se thajský box pomalu, ale jistě přemístil z bojových polí a tržnic do stadionů. První stadion Ratchadamnoen nechal před druhou světovou válkou postavit Rama VII.

Současná podoba thajského boxu

Většina zápasníků spadá do nejlehčí váhové kategorieVětšina zápasníků spadá do nejlehčí váhové kategorie

Ve 20. století nejenže došlo k přesunu zápasů do stadionových ringů, zásadně se také proměnila pravidla zápasů. Bojovníci jsou rozděleni do váhových kategorií, v rámci kterých se pak utkají. Většina zápasníků spadá do nejlehčí váhové kategorie.

Je zakázáno používání konopných obvazů, kterými si bojovníci obvazovali předloktí, aby soupeři způsobili větší zranění, a jsou zakázány některé údery, včetně kopů do genitálií, které byly do té doby povolené. Jako ochranné pomůcky jsou povoleny pouze suspenzory, chrániče zubů a rukavice.

Zápasníci se utkají celkem v pěti kolech po třech minutách. Mezi jednotlivými koly jsou dvouminutové pauzy. V prvním kole se zápasníci spíše snaží odhadnout styl a úroveň svého protivníka. Zápas vrcholí mezi 3. a 4. kolem. Pokud je převaha jednoho ze soupeřů jasná, je poslední 5. kolo opět v klidnějším tempu, kdy se zápasníci snaží předvést to nejlepší ze svého umění.

Před zápasem oba bojovníci provádějí Vai Kru. Jedná se o rituální tanec, kterým vzdávají čest svému trenérovi, rodině a králi. Tento obřad je doprovázen tradiční hudbou na buben, flétnu a činely, která zní i během jednotlivých zápasů a jejíž tempo mnohdy určuje tempo samotného zápasu.

Jak to probíhá na stadioně?

Před každým zápasem je třeba tvrdý tréninkPřed každým zápasem je třeba tvrdý trénink

Celé představení trvá 4–5 hodin, podle počtu k.o., které délku zápasů zkracují. Celkem vás čeká 9–10 utkání, přičemž hlavní hvězdy večera jsou mezi 6. a 7. zápasem. Na stadion můžete přijít i odejít libovolně v průběhu celého večera.

Lístky pro cizince se pohybují v rozmezí 1 000–2 000 bahtů, podle vzdálenosti od ringu. Nejdražší lístky jsou v bezprostřední blízkosti boxerského ringu. Máte zajištěný dobrý výhled, v průběhu večera si můžete z pohodlí svého místa objednat jídlo a pití. Většinou zde ale budete sedět s ostatními turisty.

Zcela jiný zážitek budete mít s lístky do 2. a 3. třídy, kde budete spolu s místními. Ti show sledují ve stoje a na jednotlivé zápasy velice náruživě sázejí.

Přímo mezi diváky jsou bookmakeři, kteří podobnými posunky jako businessmani na burze signalizují vypsané kurzy a přijímají sázky. Dění na tribunách je stejně zajímavé, jako dění na ringu, proto se na thajském boxu rozhodně nebudete nudit!

Kam na nejkvalitnější zápasy? 

Zápasníci nosí tradiční čelenky a pestrobarevné kraťasyZápasníci nosí tradiční čelenky a pestrobarevné kraťasy

Bydlíte-li během pobytu v blízkosti Khao San Road, vydejte se na stadion Ratchadamnoen. Je to první stadion postavený přímo pro zápasy thajského boxu. Je dobře dostupný a v současnosti jsou v něm k vidění asi nejkvalitnější zápasy. Ty jsou na programu čtyřikrát do týdne.

Stadion Lumphini byl dlouhou dobu považován za místo, kde je možné zhlédnout nejkvalitnější zápasy, ale jeho sláva postupně upadá. Přispělo k tomu možná i přestěhování stadionu do nových prostor v blízkosti letiště Don Muang. Vzdálenější poloha od centra a vrcholící dopravní špička v období konání zápasů komplikuje dostupnost stadionu. Zápasy jsou tady třikrát týdně.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Thajsko

Ochutnejte exotiku Thajska

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Thajska

Zájezdy do Thajska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopadu


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/thajsky-box/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024