Wat Pho: rozsáhlý chrámový komplex v centru Bangkoku

Magda Puffová Magda Puffová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 1. 2019 • Přečteno 11923x

V rozlehlém areálu narazíte na 95 pagod, které jsou ozdobeny keramickými kachličkami.

Vyberte si z našich zájezdů do BangkokuZobrazit zájezdy

Rozsáhlý chrámový komplex Wat Pho leží v blízkosti Královského paláce v Bangkoku a je druhým nejvýznamnějším chrámem v zemi.

Turisticky nejvděčnější částí je Chrám ležícího Buddhy, ve kterém je 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká pozlacená socha ležícího Buddhy. Buddhisté sochu velice uctívají a věří, že jim přinese mír a štěstí. Po obvodu chrámu je umístěno 108 bronzových misek, které reprezentují 108 podob Buddhy. Vhozením mince si i vy můžete zajistit štěstí.

Ležící BuddhaLežící Buddha

Wat Pho je nejstarší chrámový komplex v Bangkoku. Jeho počátky sahají ještě do dob, kdy bylo hlavní město v Ayutthayi, do 16. století. Původně byl Wat Pho ve stínu starého Královského paláce, který byl na druhé straně řeky Chao Phraya. V 18. století si Wat Pho zvolil za své sídlo král Ráma I.

Značně zchátralý chrám nechal opravit. V rozšiřování a vylepšování Wat Pho pokračoval Ráma III., který z místa vytvořil první veřejnou univerzitu. Na stěny chrámů nechal umístit malby a mramorové cedule s texty a ilustracemi, které sloužily jako veřejné učebnice pro kolemjdoucí.

Na cedulích najdete informace z nejrůznějších vědních oborů, od poezie, přes geografické mapy až k lékařským receptům. V roce 2008 se tyto texty dostaly na seznam UNESCO.

Centrum zdraví a pravé thajské masáže

Centrum zdravíCentrum zdraví

Ve Wat Pho bylo také centrum zdravotního vzdělání, než jej nahradilo institucionalizované školství. Určitě si povšimněte Khao Mor – uměle vytvořených skalek s bylinkami, které představují thajská pohoří.

Jedna skalka je doplněna figurkami cvičících poustevníků. Lidé mohli studovat bylinky a jogínské pozice. Vzájemnou kombinací bylin a jógy mohli překonat menší zdravotní komplikace. Z původních 80 figur poustevníků se jich dochovalo 24. Skalky nechal vytvořit Ráma III.

Dodnes je ve Wat Pho centrum výuky tradiční thajské masáže. Je možné získat zde diplom a odpovídající znalosti pro provádění pravé thajské masáže nebo se zde můžete nechat namasírovat.

Pagody a sochy s příběhem, kam se podíváš

PagodyPagody

V rozlehlém areálu narazíte na 95 pagod, jež jsou ozdobeny keramickými kachličkami. Uvnitř jsou ostatky králů dynastie Chakri, která zemi vládne dodnes, nebo významné buddhistické relikvie.

Po celém komplexu jsou rozestavěny sochy, jež nezapřou jako místo svého původu Čínu. Tyto větší či menší sošky lidí, bojovníků, mudrců nebo zvířat byly používány jako závaží do lodí, které se naprázdno vracely z obchodních cest do Číny.

Vstup do chrámu Phra Mondop střeží velké sochy démonů, ke kterým se váže tato pověst: Na břehu řeky Chao Phraya, v blízkosti chrámu Wat Pho, je pustý kus země Tha Tien. Toto místo je výsledkem boje démonů z chrámu Wat Pho a naproti ležícího Wat Arun. Démoni byli dobří přátelé.

Jednoho dne si démon z Wat Pho půjčil od svých přátel peníze. Bohužel je nestihl vrátit ve slíbeném čase, a tak se démoni z Wat Arun vydali přes řeku pro své peníze. Mezi démony se strhla tak krutá bitva, že na jejím místě dodnes nerostou stromy.

Magda Puffová

Magda PuffováExpert Radynacestu.cz

Na cestování mám ráda každou jeho fázi. Od cestovní nervozity, přes nové zážitky až po návratovou euforii.

Thajsko (Bangkok)

Thajský poklad Bangkok

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bangkoku

Zájezdy do Bangkoku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 16. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/wat-pho/Doporučujeme z Thajska

Nejnovější z ThajskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024