TOP 11 suvenýrů ze Zanzibaru: Přivezte si nádech exotiky – kikoi, ukili nebo tingatinga!

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2021 • Přečteno 15280x

Zanzibarci jsou velmi šikovní a z obyčejných věcí dokáží vytvářet umění v typicky africkém stylu. Pořiďte si originální rukodělný suvenýr a zaujměte s ním...

Přemýšlíte, jaké suvenýry si přivézt ze Zanzibaru? Kromě bílých písečných pláží a čisté vody nabízí Zanzibar řadu jedinečného umění, vynikající ručně vyráběné produkty a delikátní místní kuchyni. V případě, že si chcete přivézt domů trochu Zanzibaru, ujistěte se, že jste si pečlivě přečetli naši nabídku. Některé z nejlepších suvenýrů, které si můžete na ostrově zakoupit, seženete na místním bazaru ve Stone Town neboli Kamenném městě.

1. Ručně vyráběné kosmetické výrobky

Výroba kosmetiky z řasVýroba kosmetiky z řas

Ručně vyráběná kosmetika je oblíbeným suvenýrem ze Zanzibaru. Místní ženy jsou proslulé výrobou vysoce kvalitní kosmetiky, jako jsou ručně vyráběná mýdla, esenciální oleje, produkty z řas a další. Vůně, které tyto produkty vydávají, jako je skořice a hřebíček, jsou vlastně synonymem exotického Zanzibaru. 

2. Tkaniny kikoi

Kikoi jako povlaky na polštářeKikoi jako povlaky na polštáře

Kikoi je druh sarongu. Jedná se o tradiční obdélníkový kus látky, který se obvykle nosí tak, že ho omotáte kolem pasu. Můžete ho však použít i jinak, například jako nosítko na dítě, omotat si ho kolem hlavy nebo ho použít namísto ručníku. Kokoi najdete v různých barvách a získat se dá přibližně za 10 dolarů za kus. 

3. Výrobky z ukili (palmového listí)

Pletené košePletené koše

Dalším oblíbeným suvenýrem ze Zanzibaru jsou palmové listy. Z listů se ručně pletou pytle, koše, tácky apod. Tyto výrobky se následně používají v místních domech jako dekorace.   

4. Obrazy tingatinga

Obrazy tingatingaObrazy tingatinga

Pokud milujete umění a rádi byste si přivezli z vašich cest obraz, poohlédněte se po tzv. tingatinga obrazech. Každý obraz je vyroben z hobry (dřevovláknitá deska vyráběná lisováním dřevných vláken) a zobrazuje různá témata. Lze je získat na trhu Slipway a ulici Haile Selassie.

5. Kanga (tradiční dámské šaty)

Originální kangaOriginální kanga

Hledáte-li kus oblečení, který je pro Zanzibar typický, pak si musíte obstarat tvz. kanga. Kanga je tradiční oděv v některých částech Tanzanie a východní Afriky. Jejich barevnost, pestrost a ornamenty mají prý souvislost se svahilským písmem. Nejlevněji je seženete na trhu.

6. Tašky a pouzdra kitenge

Tašky a pouzdra kitengeTašky a pouzdra kitenge

Kitenge je další verze kanga, jen jsou z pevnější a silnější látky. Tento kus látky se také používá na výrobu tašek a pouzder pro iPody, notebooky a další. Což z něj dělá velmi užitečný suvenýr tohoto století.  

7. Masajské ruční práce

Masajské šperkyMasajské šperky

Jedny z nejoblíbenějších suvenýrů ke koupi na Zanzibaru jsou masajské šperky, které jsou vyráběny z barevných korálků. Najít můžete různé  náramky, náhrdelníky nebo náramky nad kotníky.

Kromě šperků kmen Masajů umí i další užitečná řemesla jako pletení košů, řezbářské práce nebo výrobky z barevných tkanin. Doporučujeme si je obstarat na místních trzích nebo v masajské vesnici. Samozřejmě je můžete získat na letišti nebo v hotelu, ale za vyšší cenu.

8. Koření

Originální kořeníOriginální koření

Ostrov je také znám díky koření, nejvíce pak pro hřebíček, pepř, skořici, kurkumu a další. Škoda, že zde nepěstují také šafrán, takže pokud by vám někdo šafrán nabídl, buďte opatrní, mohl by to být podvod. Koření se dá opět koupit na trhu, kde můžete jako zdatní obchodníci usmlouvat nižší cenu.

9. Ručně vyrobená dřevěná zvířata

Dřevěné sošky zvířatDřevěné sošky zvířat

Jedny z nejlepších suvenýrů, které si můžete ze Zanzibaru přivézt, jsou ručně vyrobená dřevěná zvířátka. Sochy jsou obvykle vyrobeny z ebenu a vyleštěné do dokonalosti. Řemeslníci ve svých soškách odrážejí dávné příběhy místních kmenů a mýty o Zanzibaru. V každé řezbářské dílně lze sledovat proces výroby a nějakou tu sochu zakoupit. 

10. Dřevěné truhly

Originální truhlyOriginální truhly

Hledáte suvenýr, který je opravdu jedinečný? Pokud ano, nabídneme vám dřevěnou truhlu. Musíme vás však varovat, není to zrovna levná záležitost. Charakteristickým rysem zanzibarské truhly je její výroba z týkového dřeva a zdobená je mosaznou deskou. Čím složitější je mosazná deska, tím více stoupá cena. Vyrábí se však v různých velikostech, takže si můžete vybrat podle svých možností. 

11. Tanzanit

Tanzanit jako přívěšek se stříbrným řetízkemTanzanit jako přívěšek se stříbrným řetízkem

Tanzanit je fialovomodrý kámen, který byl objeven v roce 1967 a své jméno nese podle země původu. Je oslavován jako drahokam 20. století a poprvé byl použit newyorskými klenotníky, společností Tiffany & Co., kteří díky němu vytvořili nádherné kousky.

Tanzanit je poměrně vzácný drahokam, vyskytuje se pouze na jednom místě na světě, v pohoří Merelani v Tanzanii ve východní Africe. Tanzanit prý posiluje imunitní systém, detoxikuje krev a zlepšuje vitalitu, proto by ani on neměl chybět na seznamu vašich suvenýrů ze Zanzibaru.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-11-suvenyru-zanzibaru/Doporučujeme z Tanzanie

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024