10 důvodů, proč se podívat na Zanzibar: vůně koření, nekonečné bílé pláže a vzácná fauna

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 1. 2021 • Přečteno 14648x

Zanzibar je okouzlujícím kouskem světa, kde můžete trávit svou dovolenou na bílých plážích a poznávat život zdejších obyvatel, které nic nerozhodí.

Zanzibar. Už jen samotný název evokuje v každém z nás ideu tropického ráje. Vyvolává v nás představu malebného ostrova s měkkým pískem, bílými plážemi a třpytivou azurovou vodou. Souostroví Zanzibar však nabízí mnohem víc než romantické pobřeží a nádherné západy slunce. Svým návštěvníkům může nabídnout také památky, barvité vůně, chutě a zážitky, které nakrmí duši, omladí tělo a probudí skrytou kreativitu.

Zanzibar je bezpochyby vysněnou plážovou destinací. Je ideálním místem, kam odjet na dovolenou a utéct tak od všedních dnů, zimních večerů a stresu v práci.

Ostrov má krom obrazu dovolenkového ráje ještě jinou tvář plnou fascinující historie a bohaté kultury. Pojďme se mrknout na všechny důvody, proč utéct za sluncem právě sem.

1. Překrásné pláže

Těšte se na bílé plážeTěšte se na bílé pláže

Zanzibar je domovem idylických pláží, mírného počasí a teplých tropických vod. Toto souostroví je proslulé čistou teplou vodou, korálovými útesy a bohatým podmořským světem.

To z něj bezpochyby dělá perfektní cíl pro šnorchlování a potápění. Je ale také ideálním tipem na dovolenou pro milovníky přírody, kultury a dobrodruhy všeho druhu.

2. Jedinečná kultura, historie a architektura

House of WondersHouse of Wonders

Zanzibar je poměrně nerozvinutý a patří k pevninské Tanzanii. Pestrou historii lze vidět v arabských, indických, afrických, perských a evropských vlivech. Za prozkoumání stojí dlážděné uličky staré čtvrti historického města „Stone Town“, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Narazíte zde na různé architektonické styly, a to jak v mešitách, tak i na obyčejných domech.

Stará sídla a paláce, jako je House of Wonders, staré turecké lázně, bazary, stánky s trhy a obchody, vyprávějí příběhy dlouhé a bouřlivé historie. Zanzibar je převážně islámský, což je patrné na životním stylu místních obyvatel a designu všeho – od nábytku a látek až po šperky a řemesla. Vaši pozornost určitě získají slavné vyřezávané teakové zanzibarské dveře. 

3. Exotické koření

Objevte koření ZanzibaruObjevte koření Zanzibaru

Ostrov Zanzibar je známý pro své koření, a to díky pěstování a zpracování hřebíčku, kurkumy, skořice, muškátového oříšku, citronové trávy a černého pepře.

Navštívit se tu dají plantáže plné různého koření a dozvědět se tak něco o pěstování těchto plodin, jejich léčivých účincích nebo kulinářském využití. Zajímavé je zažít lahodnou směs chutí na pouličním tržišti v tradičně připravovaných pokrmech.

4. Romantický útěk

Užijte si ostrovní romantikuUžijte si ostrovní romantiku

Zanzibar není jen aromatický, ale také romantický ostrov. Je to ideální místo pro ty, kteří chtějí svůj vztah správně okořenit. Bude pro vás nezapomenutelným, ať už jste spolu půl života, nebo jen pár měsíců. 

Je tím pravým místem pro dlouhé procházky po pláži, odpočinek u vody nebo sledování západů slunce. Zanzibar je pochopitelně oblíbenou destinací pro líbánky nebo budoucí novomanžele. 

5. Uniknete davům

Ostrov PembaOstrov Pemba

Pro ty, kteří hledají ještě méně obydlené a rozvíjející se místa, jsou ideální sousední ostrovy Pemba, Mafia, Chumbe a Mnemba. Právě na nich budete mít pravděpodobně celé úseky pláže jen pro sebe. Existuje tu totiž více než 50 menších ostrovů a ostrůvků, které dohromady tvoří souostroví Zanzibar.

Pronajmout se tady dá skútr, kterým pak můžete prozkoumat úzké uličky a krásné pobřeží svým vlastním tempem, daleko od davů. Silnice jsou místy drsné a provoz může být trochu „jiný“, ale je to perfektní způsob, jak si užít dobrodružství v méně známých koutech Zanzibaru.

6. Potápění na světové úrovni

Korálové útesy při potápěníKorálové útesy při potápění

Zanzibar má jedny z nejkrásnějších světových potápěčských památek a hlavně TEPLOU VODU. Není divu, že je oblíbenou destinací pro ty, kteří rádi zkoumají podmořský svět. Výlety s potápěním jsou těmi nejoblíbenějšími výlety vůbec.

Zanzibar má pro milovníky vody dlouhý seznam zábavy – od potápění a rybolovu až po jízdu na kajaku, plachtění na tradičních dřevěných plachetnicích, windsurfing, kiteboarding nebo vodní lyžování. 

7. Bohatá flóra a fauna

Gueréza zanzibarskáGueréza zanzibarská

Dalším skvělým důvodem k návštěvě Zanzibaru je lesní rezervace Jozani, která je domovem ohrožených opic zvaných gueréza zanzibarská – jednoho z nejvzácnějších primátů v Africe. Tato opice je endemickým druhem a díky jejich ochraně se pomalu vzpamatovává z pokraje vyhynutí.

Jozani tvoří součást jediného národního parku na ostrově, kde můžete vidět stovky různých motýlů, ptáků, zajímavých rostlin a zvířat. Kousek od NP se nachází také Centrum motýlů, jehož cílem je zachování jednoho z největších afrických útočišť motýlů, stejně jako vývoz jejich kukel. Návštěvníci se mohou zúčastnit prohlídky s jedním z průvodců po svěžích zahradách, kde volně létají stovky motýlů původem právě ze Zanzibaru.

Kizimkazi je zase oblíbeným místem pro hledání delfínů. Jejich pozorování je nezapomenutelným zážitkem. 

Dřívější „vězeňský ostrov“ (Prison Island), který byl kdysi vězením pro otroky, je malý ostrov poskytující nyní útočiště ohrožené želvě obrovské. Tyto želvy, které jsou na Červeném seznamu IUCN, jsou neustále ohrožovány pytláky. Jejich populace na ostrovech vznikla původně ze čtyř želv darovaných seychelskou vládou v roce 1919.

8. Místní trhy a čerstvé mořské plody

Navštivte místní trhyNavštivte místní trhy

Místní trhy a restaurace nabízejí čerstvé mořské plody každý den. Nejčastější jsou tresky, krabi, krevety, langusty a chobotnice. Chobotnice se pak pro nás netradičně podává uzená.

Existuje mnoho způsobů, jak si pochutnat na kulinářských specialitách – od čerstvých ryb vařených na otevřeném ohni na pláži až po kořeněná jídla podávaná s tradiční příchutí a kořením. 

9. Historie a tradiční plachetnice

Tradiční zanzibarské loďkyTradiční zanzibarské loďky

Zanzibar má dlouhou a složitou historii. Kdysi byl největším trhem s otroky ve východní Africe a také oblíbenou základnou pro obchodníky. Stal se známým jako ostrov koření díky nabídce aromatického koření a byl také důležitým bodem v obchodu se slonovinou.

Zanzibar byl ovlivňován Brity, Araby, Portugalci, Indy, Peršany a Afričany, kteří tu prošli a zanechali své stopy. Trochu historie si můžete užít na tradiční ručně vyrobené dřevěné (obvykle z kmenů mangovníku) lodi „dhow“, která je pozůstatkem z období obchodu a používá se v dnešních dnech k rybaření, ale i ke svezení turistů. 

10. Přátelští obyvatelé a rozmanité festivaly

Přátelští místní obyvateléPřátelští místní obyvatelé

Obyvatelé Zanzibaru jsou známí svou vstřícností. Mimo ruch ve Stone Town je všude jinde pomalé a uvolněné tempo, na které si rychle a rádi zvyknete. 

Abyste zapadli a s místními vycházeli, je třeba dbát na muslimské normy alespoň tím, že se vhodně obléknete a nebudete pít alkohol na veřejných místech. 

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-se-podivat-na-zanzibar/Doporučujeme z Tanzanie

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024