Jak zažít Zanzibar: cestovatelské tipy a doporučení, jak nejlépe poznat tanzanský ostrov

Katarína Gecelovská Katarína Gecelovská, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 3. 2024 • Přečteno 1378x

Jak si Zanzibar zodpovědně užít? To si natrénovaly naše specialistky a mohou vám tak předat ty nejautentičtější rady a tipy z místa.

Vyberte si z našich zájezdů na ZanzibaruZobrazit zájezdy

Zanzibar je souostroví ostrovů Zanzibar a Pemba, ležící v Indickém oceánu a patřící k Tanzanii. Poslední roky se stále více dostává do pozornosti cestovatelů a turistů z celého světa, a to především díky své autentičnosti. S heslem „hakuna matata“ zde můžete trávit celé dny na krásných pohádkových plážích nebo prozkoumávat ostrov a jeho nejkrásnější zákoutí. Díky nedávnému pobytu vám přinášíme pár doporučení, jak Zanzibar nejlépe zažít.

Jako z katalogu

Odliv na ZanzibaruOdliv na Zanzibaru

Zanzibar se za poslední roky stal velmi oblíbenou dovolenkovou destinací. Při lenošení na krásných bílých plážích a koupání v tyrkysových vodách si totiž připadáte jako v reklamě na dokonalou dovolenou.

Zanzibar BeachZanzibar Beach

Ostrov je specifický svými velkými přílivy a odlivy co se výšky vody týče, a proto na recepcích v hotelech najdete poměrně přesnou předpověď, kdy tyto odlivy a přílivy přichází. Dle předpovědi také doporučujeme plánovat výlety a program.

Jak z dokumentárního filmu

Procházka po vesničce Matemwe nám ukázala autentický život a obydlí místníchProcházka po vesničce Matemwe nám ukázala autentický život a obydlí místních

Na Zanzibaru je možnost poznat pravou tvář ostrova, stačí se vydat prozkoumat místní vesničky. V hlavním městě Stone Town nebo ve větších městečkách, jako například v Nungwi, to hýří životem, na každém rohu na vás čeká bohatá nabídka služeb a místní jsou zde na turisty docela zvyklí.

Domácí vás neváhají pozvat k sobě na obědDomácí vás neváhají pozvat k sobě na oběd

Pokud však zavítáte do menší odlehlé vesničky, uvidíte, jak klidně plyne život afrických vesničanů. Doporučujeme se informovat na hotelu nebo zavítat přímo do vesničky, kde se vás určitě ujme někdo z domácích a ukáže vám místní poměry.

Návštěva místní školy či přímo u domorodců, kteří vás u sebe ochotně přivítají a nabídnou oběd, zcela jistě stojí za to. My jsme to štěstí měli ve vesničce Matemwe, a odnášíme si tak nevšední, autentický zážitek. Náš průvodce měl přezdívku Černý delfín a byl to místní aktivista.

Čtení: Zájezdy do Tanzanie - srovnání a doporučení

Dotyk s přírodou

I když se opice přibližují na dosah, dotýkat se jich je zakázánoI když se opice přibližují na dosah, dotýkat se jich je zakázáno

Příroda na Zanzibaru je skutečně ohromující. Rozmanitou a krásnou faunu a flóru poznáváte na každém kroku. Při procházce Jozani parkem máte možnost spatřit endemickou guarézu zanzibarskou a šnorchlováním či procházkou po pobřeží během odlivu se vám podmořský svět odkrývá přímo pod nohama.

Dotykem či zdviháním můžete život hvězdice ohrozitDotykem či zdviháním můžete život hvězdice ohrozit

Dotek s přírodou je však myšlen obrazně. Doporučujeme respektovat pravidla a zákony a opice nekrmit, během šnorchlování se mořských živočichů nedotýkat a také se vzdát oblíbených suvenýrů, jako jsou mušle či písek. Všichni přece chceme, aby zde tato unikátní příroda zůstala neporušená co nejdéle. 

Okořeňte si svou dovolenou!

Uhodnete, jaké je to koření?Uhodnete, jaké je to koření?

Zanzibar je domovem obrovského množství exotického koření a návštěva zahrady koření je něco, co byste určitě měli zažít. Během exkurze v jedné ze zahrad koření, na Spice tour, uvidíte různé druhy koření a ovoce, způsob jejich pěstování, a hlavně si nejznámější zanzibarské koření, jako je skořice, hřebíček či muškátový ořech, můžete dovézt i domů.

Máte také možnost na vlastní oči vidět zajímavý způsob, jakým se zde shazují kokosové ořechy z vysokých palem. Doporučujeme vybrat si tento výlet s obědem přímo v zahradě. Místní vám připraví autentický piknik, při kterém ochutnáte vynikající jídla kořeněné místním kořením a bohatá na exotické chutě.

Umět se obrnit

Smlouvání cenSmlouvání cen

Jak jsme již zmiňovali, v hlavním městě a ve větších městech turismus již zdomácněl a místní se toho samozřejmě snaží využít. Při výletu na tržnici ve Stone Townu se  určitě připravte na to, že vám na každém kroku bude někdo nabízet zaručeně nejlepší, nejchutnější (cokoli) a za nejlepší cenu.

Kromě tržnic a měst s vyšší koncentrací lidí narazíte na nabídky různých služeb i na pláži, a to i když si myslíte, že je odlehlá od turistického ruchu a davů. Masajové či místní na plážích rádi nabízejí například masáže, výlety nebo doprovázení během odlivu. Zde neplatí jiné doporučení než obrnit se. Domácí mohou působit někdy dotěrně, ale nejsou nijak nebezpeční. V našem hotelu však zaměstnanci dbali na to, abychom si mohli odpočinek na pláži užít plnými doušky bez oslovování místními Masaji.

Nést se na vlně pohody

Pohoda na ZanzibaruPohoda na Zanzibaru

Heslem ostrova je „hakuna matata“ a tato bezstarostná fráze ve volném překladu znamená něco jako „žádný problém“. V tomto duchu se jistě bude nést celý váš pobyt. Kromě toho od místních nejčastěji uslyšíte zanzibarský pozdrav Jambo nebo slovíčka, která značí pomalu, pomalu: Pole, pole. Tyto tři fráze jsou v podstatě odpověď na všechno a jsou pro atmosféru na Zanzibaru velmi výstižné.

I když zde téměř vše trvá o něco déle, než jsme doma zvyklí, opravdu není kam spěchat a užívat si pohodu tohoto ostrova. Na celém pobytu se taky budete cítit jako ve wellness, neboť vás po celý den bude obklopovat všudypřítomná vůně a relaxační hudba.

Vyzkoušet nevšední

Vyzkoušejte vodní sporty nebo si půjčte koloVyzkoušejte vodní sporty nebo si půjčte kolo

Pokud patříte k těm, komu k ležení na pláži stačí hodina a volný čas trávíte raději aktivně, můžete prozkoumávat ostrov pěšky, během nebo na kole. Jelikož je doprava na Zanzibaru dost nepřehledná a kromě toho, že se jezdí vlevo, zdánlivě jiná pravidla nemá, zapojování se do silničního provozu moc nedoporučujeme.

Půjčit si kolo a prozkoumat jeho pobřeží během odlivu je však opravdu nevšední zážitek. Odliv odkrývá poměrně široký a pevný pás pláže, a tak nabízí za příznivých podmínek přes 10 km dlouhou trasu po rozmanité pláži.

(Ne)nechat se překvapit

Běžná dětská hraBěžná dětská hra

Posledním doporučením je cestovat svědomitě a s respektem. Je dobré se na každou cestu připravit a alespoň předpokládat, co návštěva země obnáší. Týká se to nejen doporučeného vybavení, jako jsou opalovací krém či boty do vody, hygienických opatření, na která je třeba dbát, nebo přibalení adaptérové redukce, kterou je dobré mít. Měli bychom především mít alespoň základní znalosti o zemi, vědět jaké náboženství obyvatelé vyznávají a respektovat jejich pravidla.

Na druhé straně by správný cestovatel měl cestovat s otevřenou myslí a vstřebávat nové zážitky a autentickou atmosféru a vychutnat si vše, co cestování do dané země nabízí. A na Zanzibaru k tomu budete mít spoustu příležitostí. 

Katarína Gecelovská

Katarína GecelovskáSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

Další zájezdy

Tanzanie (Zanzibar)

Dokonalý ráj? Zanzibar…

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Zanzibaru

Zájezdy na Zanzibaru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 10. ledna


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jak-zazit-zanzibar-cestovatelske-tipy-a-doporuceni-jak-nejlepe-poznat-tanzansky-ostrov/Doporučujeme z Tanzanie

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024