Příběh velké lásky Sayyidy Salme: tragický život rebelské princezny ze Zanzibaru

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2023 • Přečteno 1834x

Máte rádi pohádky? Tahle už už měla šťastný konec, ale nakonec se vše ve zlé obrátilo. Vydáte-li se na Zanzibar, vzpomeňte si na příběh odvážné princezny.

Každý známe osudy krásných princezen. Některé byly zaklety, dalším hrozilo se stát obětí draka, ale vždy byl konec šťastný, vždy se objevil princ, který dívku zachránil. A to je důvod, proč tak milujeme pohádky. Ovšem v reálném životě osud princezen nemusí být vždy pohádkový. Může skončit bohužel tragicky. Jeden takový osud se odehrál na krásném ostrově s bílými plážemi –   na Zanzibaru.

Rodný palác zanzibarské princeznyRodný palác zanzibarské princezny

Princezna Sayyida Salme vyrůstala na Zanzibaru jako jedno ze 36 sultánových dětí a měla všechno, co si jen přála, kromě svobody. A jaký tedy byl její životní příběh?

Salme se narodila v roce 1844 na Zanzibaru, který je nyní součástí Tanzanie, sultánovi Said Ibn Sultan Al Bu-Saidovi a čerkeské kurtizáně (součást dnešního Ruska). Už od malička byla rebelka a jako dítě opisovala arabskou abecedu na kosti velblouda, aby se naučila psát.

Později došlo k souboji mezi jejími dvěma bratry, starším jménem Majid (který zdědil trůn poté, co jejich otec zemřel) a mladším bratrem Bargašem. Stejně jako většina jejích sourozenců se Salme postavila na stranu Bargaše a stala se jeho tajemnicí. Ve věku 15 let tak psala dopisy náčelníkům, kteří se rozhodli následovat jejího rebelského bratra. Bargašovo povstání však bylo rozdrceno dříve, než vůbec pořádně začalo. Princezna se dobrovolně vzdala sultánovi Majidovi, a tím ztratila podporu většiny ze svých 36 sourozenců.

Zakázaný vztah... s Evropanem! 

Nový dům princezny ve Stone TownNový dům princezny ve Stone Town

Opuštěná svými sourozenci se stala osamělá, a proto se začala setkávat s cizinci z Evropy, kteří žili nebo obchodovali na ostrově. A protože princeznin nový dům se v hlavním městě Stone Town nacházel vedle domu mladého německého obchodníka jménem Rudolph Heinrich Ruete, netrvalo dlouho a dvojice se do sebe zamilovala. Tato aféra vyvolala šok jak u královské rodiny, tak u zahraničních obchodních společností na Zanzibaru. Obchodníci se začali obávat, že riskuje jejich životy, byli totiž závislí na dobré vůli sultána.

Když se sultán Majid doslechl o aférce jeho sestry a Němce, poslal pro samotnou Salme, aby jí nechal setnout hlavu. Jejich matka nechtěla vidět popravu své dcery, i přes ostudu, kterou rodině způsobila, a snažila se Majida uklidnit tím, ať počká a zjistí, zda jsou zvěsti pravdivé. Zanedlouho se ale Salmeino těhotenství začalo projevovat, a tak se ji sultán rozhodl poslat do Saúdské Arábie.

Princezna ale nebyla hloupá, slyšela o příbězích dívek, které se ocitly v podobných situacích a byly poslány na plavbu, bohužel nikdy nedopluly do cíle. Proto uprchla do Adenu, přístavního města v Jemenu, kde bohužel po náročné cestě a obrovském stresu potratila. O několik měsíců později se k ní připojil její německý milenec. Po nějaké době se vzali, přestěhovali se do Německa, Salme si změnila své původní jméno na Emily Ruete a měli spolu další tři děti.

Tragický osud jedné lásky

Princezna pod svým novým jménem vydala autobiografiiPrincezna pod svým novým jménem vydala autobiografii

Příběh tady bohužel nekončí, žádný štastný konec se nekonal. Společný život maželů netrval dlouho, krátce po narození jejich nejmladšího dítěte její milovaný Rudolph zahynul při nehodě a Salme se tak ocitla v cizí zemi, bez peněz a sama se třemi malými dětmi.

Princezna zemřela v roce 1924 a byla pohřbena s malým pytlem písku z pláže ze Zanzibaru, který údajně vždy nosila s sebou.

Její tragický příběh ji inspiroval k napsání knihy – často je tak označována za první východoafrickou ženu, která napsala autobiografickou knihu. Mluvila svahilsky, arabsky, turecky a německy. Byla také první ženou, která popsala rozdílný život v Německu a na Zanzibaru.

Příběhy (i příbuzní) žijí dodnes 

Zanzibar, země mnoha skrytých příběhůZanzibar, země mnoha skrytých příběhů

Jeden z jejích prapravnuků Michael žije dnes na Floridě. O svém původu neměl tušení. Jeho babička totiž vše držela v tajnosti, ale když zemřela, našel všechny dokumenty od zanzibarské královské rodiny, staré fotografie, truhly plné předmětů, které nikdy předtím neviděl.

Jeho babička Olga vyrůstala v Anglii, kde se zamilovala do amerického diplomata a přestěhovala se do USA. Tady porodila dceru Anne – Michaelovu matku.

Po nálezech všech dokumentů odletěl do Anglie, aby se setkal s ostatními příbuznými, včetně posledního zanzibarského sultána, jeho veličenstva Jamshida Khalify.

Svou praprababičku obdivuje za to, jaké oběti musela učinit, a hlavně kvůli jejímu silnému charakteru. Stejně jako Salme i Michael si nabral bílý zanzibarský písek do láhve, a to na pláži, kde byla prý princezna naposledy viděna.

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/tragicky-zivot-zanzibarske-rebelske-princezny/Doporučujeme z Tanzanie

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024