+420 608 261 719Napište nám

Královská observatoř: Observatoř pro výzkum oblohy ze 17. stol.

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 5. 2014 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Královská observatoř - zde prochází nultý poledník, tzv. Prime Meridian Královská observatoř - zde prochází nultý poledník, tzv. Prime Meridian
0 1 2 3
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 127 zájezdů do Londýna

Chystáte-li se navštívit Greenwich, určitě nevynechejte Královskou observatoř, která se nachází na kopci v Greenwichském parku. Nejen že tu objevíte neskutečný výhled na zbytek Greenwiche nebo Canary Wharf, ale budete si moci vyzkoušet, jaké to je být jednou nohou na západní a jednou nohou na východní polokouli. Královská observatoř je totiž místem, kterým prochází nultý poledník, tzv. Prime Meridian.

Historie observatoře

Historie tohoto místa sahá až do 17. století, kdy zrestaurovaný stuartovský král Karel II. nechal postavit v Greenwichi observatoř pro výzkum oblohy. Práce musela být samozřejmě někým řízena, proto se spolu se stavbou musela zavést i do té doby neexistující funkce, a to byl královský astronom.

Historicky prvním člověkem, který začal v roce 1675 řídit observatoř a navigaci byl John Flamsteed, po němž se jmenuje i hlavní, Christopherem Wrenem navržená, budova observatoře, Flamsteed House. Budova observatoře sloužila pro vědecký výzkum, nejrůznější měření a pozorování. V roce 1851 zde vědci ustanovili nultý poledník, aby mohli lépe určovat zeměpisnou polohu.

Přestože je poledník v podstatě vymyšlenou a neexistující čarou, každý den přiláká tisíce návštevníků, kteří chtějí okusit, jaké je být v jeden moment na dvou odlišných polokoulích.

Zásluhou vědců z Královské observatoře byl zaveden tzv. Greenwichský čas, který udává přesný čas v místě nultého poledníku. Na střeše observatoře můžete vidět proslulý červený balónek, který každý den přesně ve 13:00 začne klesat (pár minut před tím vystoupá). Chcete-li si nařídit hodinky úplně přesně, doporučuje se synchronizovat je právě s balónkem, který je jedním z nejstarších mechanismů světa, které udávaly přesný čas.

Observatoř dnes

V dnešní době slouží observatoř jako muzeum astronomických a navigačních přístrojů, výstavní síň, planetárium či výukové centrum. Královský astronom zde již bohužel nesídlí. Roku 1948 se jeho úřad musel přemístit do vzdálenějších míst s lepší viditelností. Zalidnění a osvětlování rozrůstajícího se Londýna totiž způsobilo, že vědci nemohli svá pozorování a měření provádět z Greenwiche. 

Vstupné

Vstupné do observatoře je poměrně snesitelné, a to přibližně 7 liber (2014) pro dospělou osobu, přičemž ceny vstupného pro seniory, studenty a děti jsou ještě výrazně nižší. Astronomické centrum v observatoři si návštěvníci mohou prohlédnout zdarma. Vstup se vztahuje pouze na Flamsteed House včetně Nultého poledníku. 

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 127 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/kralovska-observator/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám