+420 608 261 719Napište nám

Nultý poledník: Jednou nohou na západě a druhou na východě

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 29. 3. 2014 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Vyzkoušejte si jaké je to stát, každou nohou, na jiné polokouli Vyzkoušejte si jaké je to stát, každou nohou, na jiné polokouli
0 1 2 3
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 127 zájezdů do Londýna

V areálu Královské observatoře v Greenwichi se nachází pomyslná linka, která dělí Zemi na dvě stejné polokoule, východní a západní. Tato čára se nazývá nultý poledník a protože je úplně smyšlená, není vidět. Z tohoto důvodu se na zemi nachází kovový pásek, který poledník vyznačuje. V moderní době se ke kovovému pásku přidal ještě zelený laser, který v noci svítí a odděluje tak západ od východu.

Základní poledník

Od poledníku se odvozuje zeměpisná délka, což je významná veličina používaná pro geografickou orientaci i měření času. Pro určení času bylo vždy důležité mít vlastní poledník, proto si koloniální mocnosti vytvářely vlastní poledníky, díky kterým určovaly čas a s jejich pomocí dosáhly lepší navigace.

Aby nebyl v polednících zmatek, bylo potřeba vytvořit jeden základní poledník, kterým se budou všichni ostatní řídit. Británie byla vybrána, aby na území Greenwiche takovýto poledník existoval. Byl pojmenován Prime Meridian (doslova základní poledník) a odsouhlasen na mezinárodní konferenci ve Washingtonu v roce 1884. Díky poledníku, dle kterého byla určena i časová pásma, se docílilo většího řádu na poli měření času a navigace. 

Nové metody

V dnešní době má nultý poledník především historický a turistický význam. Pohyby zemské kůry totiž způsobují nepřesnosti v měření času a souřadnic, takže se k účelům měření času a určování souřadnic požívá lepších a přesnějších metod.

Navštívit Greenwich s jeho nultým poledníkem je ale nevšední zážitek, který denně láká stovky až tisíce turistů. Kdo by si také nechtěl vyzkoušet, jaké to je, stát každou nohou na jiné polokouli? Do areálu observatoře, kde naleznete poledník, se platí vstupné. Observatoř je otevřena každý den od 10:00 do 17:00.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 127 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/nulty-polednik/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám