+420 608 261 719Napište nám

Nábřeží Temže: Nejkouzelnější londýnská procházka

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 23. 5. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Temže Temže
0 1 2 3 4 5
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 127 zájezdů do Londýna

Víte, že…

Ve svém nejširším úseku dosahuje Temže až 250 metrů, shodou okolností právě v Londýně?

Temže je 346 kilometrů dlouhá řeka protékající Londýnem. Hlavní město spojuje s mořem. Svou délkou se sice řadí až na druhé místo mezi řekami Anglie. Díky svému významu a krásám londýnského nábřeží plného významných staveb a míst, je ale jasnou jedničkou.

Pramení na vysočině Costwolds, neleží daleko od moře a je tak ovlivňována přílivem a odlivem. Během dne můžete pozorovat, jak se výška její hladiny mění. V centru Londýna, kudy řeka protéká, byla vybudována nábřeží tak, aby bránila jejímu rozlití do ulic. Pro větší ochrany byly postaveny také protipovodňové zábrany, tzv. Thames Barrier, které účinně chrání město před případnou velkou vodou.

Řeka hrála a stále hraje velmi důležitou roli v životě Londýna. Před vynalezením železnice a automobilů byla nejvyužívanější dopravní tepnou, po které se do města dostávaly zaoceánské náklady, zboží z Asie a jiné, pro Londýn důležité, suroviny. Dodnes je na řece čilý ruch způsobený jejím využíváním jak pro turistické, tak dopravní účely.

Několik společností zde provozuje kyvadlovou dopravu, která vás jednoduše a poměrně levně dopraví i do vzdálenějších míst v Londýně, jako je například Greenwich. Cena jednotlivé jízdy se pohybuje kolem 6 liber. Pokud ale koupíte celodenní jízdenku, budete na lodi cestovat ještě o dvě libry levněji.

Využívat lodní přepravu je nejen pohodlnější než cestování metrem, ale také příjemnější, protože se můžete kochat výhledem na úchvatná londýnská nábřeží.

Co můžete při Temži vidět?

Vzhledem k její velikosti můžete podél Temže vidět spoustu zajímavých míst. Tou nejnápadnější součástí řeky jsou nepochybně mosty, kterých najdete v Londýně nepočítaně. Mezi nejznámější mosty patří zvedací Tower Bridge, moderní Millenium Bridge nebo legendární London Bridge nejstarší a dlouhou dobu jediný most v Londýně.

Na nábřeží se také nachází množství důležitých budov včetně Westminsterského paláce, ve kterém sídlí parlament, Londýnské radnice, přezdívané „vajíčko“, pevnosti jejího veličenstva Tower of London a mnoho dalších významných institucí, mezi které patří Southwarská katedrála, galerie Tate Modern, námořní areál v Greenwichi nebo slavný Millenium Dome neboli dnešní O2 Aréna.

Pokud patříte mezi milovníky procházek, určitě neváhejte a zkuste si celou trasu podél Temže projít pěšky. Krásná je ve dne i v noci, kdy můžete obdivovat barevnost světel, která nábřeží zdobí. Po cestě narazíte na celou řadu atrakcí, jakými jsou London Eye, London Aquarium, replika divadla The Globe, válečný křižník HMS Belfast nebo nejslavnější londýnský trh s jídlem v Borough.

A jestli vás dlouhá chůze unaví, určitě vás potěší mnoho krásných a romantických míst k posezení, včetně stylových anglických hospůdek, z nichž některé už opravdu něco pamatují.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 127 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/nabrezi-temze/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám