+420 608 261 719Napište nám

Okurka: Symbol moderního Londýna

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 5. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Mrakodrap Swiss Re, neboli "Okurka" Mrakodrap Swiss Re, neboli "Okurka"
0 1 2 3
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 128 zájezdů do Londýna

Víte, že…

Jedinou šancí, jak se dostat dovnitř, pokud nechcete utrácet vysoké sumy za místní restauraci, je každoroční zářijová akce Open House Day, kdy jsou některé jinak nepřístupné budovy otevřené návštěvníkům?

Město Londýn se může chlubit celou řadou originálních budov, mezi nimi bezpochyby nejvíce vyniká stavba dokončená v roce 2004, Swiss Re Tower neboli  „Okurka“ (anglicky gherkin). 

Dívá-li se návštěvník metropole na panorama londýnského City, nemůže se zbavit dojmu, že moderní a designově originální budovy tu krásně ladí se starobylými památkami, jakými jsou například Tower of London.

Londýn je pulzujícím velkoměstem, které samozřejmě nemůže zůstat pozadu a musí jít s dobou. A moderní doba si žádá skleněné mrakodrapy roztodivných tvarů.

Mrakodrap Swiss Re nese oficiální jméno podle švýcarské pojišťovny, která budovu původně vlastnila, ale mezi obyvateli Londýna i turisty spíše zakořenila její přezdívka, která je s ohledem na tvar budovy vcelku logická.

Důmyslný tvar

Autorem návrhu je slavný architekt Norman Foster, který je mimo jiné tvůrcem dalších významných londýnských staveb, například Nové radnice nebo mostu Millenium Bridge. Okurka mu vyhrála prestižní architektonické ocenění Královské britské společnosti architektů jako nejlepší budova roku 2004. 

Budova měří 180 m a kromě svého neobvyklého tvaru je unikátní i svojí energetickou úsporností. Důmyslný tvar a dvouvrstvý plášť budovy totiž umožňují ušetřit spoustu energie, kterou jiné budovy podobného ražení zbytečně plýtvají.

Najdete zde kanceláře ale i restauraci

40 pater slouží jako kancelářské prostory pro několik mezinárodních firem a běžnému smrtelníkovi je vstup do budovy bohužel zapovězen. Pokud však máte velmi dlouho dopředu rezervovaný stůl v restauraci, která je v úplné špičce Okurky, nebo jste hostem někoho ze zaměstnanců, pak vás dovnitř samozřejmě pustí.

Jak se k Okurce dostanete?

Jestli vám nebude stačit prohlédnout si budovu z dálky, můžete jet přímo k ní do bankovní čtvrti City. Nejbližšími zastávkami metra jsou Aldgate nebo Bank.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 128 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/okurka/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám