+420 608 261 719Napište nám

Millenium Bridge: Klátivý most tisíciletí

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 5. 2014 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Millenium Bridge - ocelový pěší most Millenium Bridge - ocelový pěší most
0 1 2 3 4
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 127 zájezdů do Londýna

Víte, že…

Millenium Bridge si užil svou chvilku slávy v šestém díle Harryho Pottera? Po útoku Smrtijedů (zlých čarodějů) se ale bohužel zřítil do Temže - tedy jeho filmová verze.

Ocelový pěší most, který dostal krásné jméno Millenium Bridge, spojuje hlavní čtvrť City a Bankside, část Southwarku. Místní si ale pro jednu z nejnovějších zajímavostí Londýna vybrali docela jinou přezdívků a s oblibou mu říkají „klátivý most“. Stále máte chuť se po něm projít?

Vítězný návrh

Soutěž o návrh nového mostu přes Temži pořádal Královský institut britské architektury a Financial Times. Hlavní podmínkou bylo, aby byl most dostatečně vysoký, protože pod ním proplouvají lodě. Z dvoustovky konceptů nakonec vyšel vítězně návrh společností Arup, Foster and Partners a sir Anthony Caro.

Most je jen 4 m široký, ale 350 m dlouhý. Vlastní konstrukce je velmi nízká, nejvyšší místo leží 10,8 metrů nad řekou. Náklady na jeho výstavbu činily 18,2 miliónů liber. Most byl navržen jako visutý a je podepřen dvěma mostními pilíři. Podlaha je zhotovená z hliníkových desek, zábradlí pak z nerezové oceli. Most byl dimenzován tak, aby unesl 5 000 chodců naráz.

Nepříznivé klimatické podmínky

Stavba mostu byla zahájena v roce 1998 a slavnostní otevření připadlo na 10. června 2000. Už po dvou dnech musel být ale uzavřen – provoz na mostě, vítr a přiléhající doprava totiž způsobovaly drobné chvění. Tyto otřesy byly ještě umocněny podvědomou reakcí chodců, kteří na původní malé kmity mostu reagovali přizpůsobenou chůzí a tím chvění ještě zvýraznili.

S podobnou reakcí lidí nebylo při návrhu mostu počítáno, a proto musel být tento problém odstraněn instalací hydraulických tlumičů pro horizontální i vertikální směr. Znovuotevřen byl 22. února 2002 a dostal také novou přezdívku „klátivý most“.

Vibrace, které už člověk nepociťuje, se ale šíří dál, proto se stal v roce 2006 součástí unikátního uměleckého projektu. Zvuky ocelových lan byly pomocí techniky převedeny do reproduktorů v jedné výstavní síni Tate Modern a návštěvníci si zde mohli poslechnout, jak „Most Tisíciletí“ rezonuje.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 127 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/millenium-bridge/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám