+420 608 261 719Napište nám

Socha vlčice: Historický symbol Říma

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Socha vlčice v muzeu Socha vlčice v muzeu
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Víte, že…

Bronzová socha je vytvořena z jednoho kusu materiálu? Tento fakt dokazuje, že nemohla být vyrobena v antice, kdy sochaři neuměli vyrobit bronzovou sochu z jednoho dílu, ale měli několik plátů, které spojovali dohromady.

Jedním z nejslavnějších symbolů Říma je socha vlčice. Originál sochy naleznete v Palazzo Conservatori uvnitř Kapitolských muzeí na pahorku Kapitol.

Dlouhodobě se myslelo, že socha vlčice pochází z 5. století př. n. l. a jejím autorem byl neznámý etruský umělec. Moderní výzkumy ovšem ukazují, že tato myšlenka byla mylná a datují vznik sochy až do 13. století n. l. V literatuře existují důkazy, že socha vlčice sice existovala v období antiky, tudíž současný originál je vlastně kopií antické sochy.

Původně socha znázorňovala pouze vlčici, přičemž dvojčata Romulus a Remus byli k soše přiděláni až v 15. století, v době renesance. Socha je o něco větší než vlčice v životní velikosti. Měří 75 cm na výšku a 114 cm na délku. Z vlčice je cítit napětí, které umocňují vztyčené uši a oči v pozoru. Jakoby pozorovala blížící se nebezpečí. Sochy chlapců, které byly přidány později, jsou vytvořeny v úplně jiném stylu. Oba jsou neteční k tomu, co se děje v okolí.

V období vlády Benita Mussoliniho, byly kopie sochy rozesílany všude po světě. Mussolini, který se považoval za zakladatele Nového Říma, prastarý symbol totiž velmi obdivoval. Vlk je rovněž národním italským zvířetem.

Legenda

V legendě o založení města Říma se praví, že otcem Romula a Rema byl bůh války Mart a matkou dcera pozemského vládce Numitora, Rhei Silvia. Sotva narozená dvojčata byla vhozena do řeky Tibery svým po moci toužícím strýcem, Amuliem. Před smrtí je zachránila vlčice (italsky Lupa), která žila na Palatinském pahorku a chlapce odkojila.

Později byli nalezeni a vychováni pastýřem. Když se dozvěděli o svém královském původu, rozhodli se, že budou vládnout oni. Bratři se dostali do sporu o název svého města a Remus byl Romulem zabit. Město tak dostalo jméno Roma (Řím) po svém zakladateli. Město získalo velikou slávu, problémem však bylo, že v něm žili téměř samí muži.

Řešení na sebe nenechalo dlouho čekat. Římští muži pozvali Sabiny, kterým unesli ženy a dcery. Tím rozpoutali válku, která skončila příměřím právě díky sabinským ženám, které se obnažené a prostovlasé neváhaly vrhnout do bitevní vřavy a prosit obě strany o mír. Římané i Sabinové se poté sjednotili a vytvořili stát, jehož hlavním městem se stal Řím.

Romulus rozdělil společnost na plebejce a patricije, položil základy práva a vytvořil poradní orgán, senát. Dle legendy se po své smrti dostal do nebe, kam ho vynesl jeho otec, bůh Mart.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/socha-vlcice/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám