+420 608 261 719Napište nám

Trajánovo forum: Poslední a největší z římských for

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 3. 2014 | Aktualizováno: 5. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Trajánovo forum se nachází v centru Říma Trajánovo forum se nachází v centru Říma
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 54 zájezdů do Říma

Návštěvníci Říma nejčastěji vyhledávájí starobylé antické památky, kterých je tu k vidění opravdu hodně. Kroky turistů míří kromě Fora Romana, Kolosea, Pantheonu nebo Caesarova fora k poslednímu a zároveň největšímu z římských for, k Trajánovu foru.

Trajánovo forum, které se nachází v centru města, nedaleko Fora Romana, je pojmenované po významném římském vládci, Trajánovi. Areál začal být budován v roce 106 n. l. pod dohledem nejslavnějšího architekta té doby, Apollodora z Damašku. Forum bylo centrem politického života Římské říše.

Jeho velikost byla v porovnání s ostatními fory mnohonásobně větší, a to díky částem, ze kterých se forum skládalo. Do dnešní doby dochované fragmenty fora napovídají, že zde stávala obrovská bazilika Ulpia, dvě knihovny latinských a řeckých svazků, trh i velkolepý chrám. Uprostřed fora se tyčí 30 m vysoký sloup, na němž se vyjímala socha císaře Trajána.

Sloup připomíná vítězství Římanů nad Dácií a celou jeho plochu zdobí unikátní reliéfy, které detailně dokumentují historii Dáckých válek. Socha císaře se z vrcholu sloupu bohužel ztratila, a to již ve středověku, kdy byla nahrazena sochou Sv. Petra, který zde stojí dodnes.

Dochované památky

Do současnosti se nejlépe zachoval právě Trajánův sloup, spolu s Trajánovým trhem a několika sloupy, které byly součástí baziliky Ulpia. Trajánův trh je zajímavý svou podobností s dnešními nákupními galeriemi. Komplex, který míval 6 podlaží, sestával z četných obchodů, kanceláří i skladišť.

Nepříznivý vliv

Obrovskou nevýhodou fora v dnešní době je jeho poloha. Nachází se totiž hned vedle jedné z nejrušnějších ulic v Římě, Via dei Fori Imperiali, jejíž provoz a splodiny soustavně ničí cenné zbytky Trajánova fora, a to již od roku 1933.

Důvod, proč se z památky nedochovala větší část, je prostý. Od středověku se z fora odvážely cihly a kameny, aby byly použity na stavbu nových budov. Tento osud potkal většinu starověkých památek, a i když se nám to nemusí líbit, způsob, jakým byly starověké památky recyklovány, se jeví jako velmi ekologický.

Ponořte se do historie a vstřebávejte neopakovatelnou atmosféru antického Říma, jehož všudypřítomná stopa vás nemůže neokouzlit.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 54 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/trajanovo-forum/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám